Politikai nyomás miatt hagyták abba Tvrtkóék a Naplót 2014-ben

A cikke szerint 2014 novemberében azután szűnt meg a majdnem két évtizedig futó közéleti műsor, mert politikai nyomás érte a stábot és a csatornát.

2016. március 23., 10:21

A lap úgy tudja: egy 2014. már­cius 16-án a Naplóban levetített riport volt az, amely után a stáb összeült és megbeszélte, hogy ha bizonyos politikai ügyektől távol kell magát tartania, akkor nem csinálja tovább. A Napló stábja Zuschlag János börtönviselt MSZP-képviselővel riportozott a róla készített könyvvel kapcsolatban. A könyvet az a Kökény-Szalai Vivien írta, aki feltűnően jó viszonyt ápol a Fidesszel és bulvárújságíró múlttal hírigazgatói állást kapott az Andy Vajna által állami bank pénzéből vásárolt TV2-nél.

Abban bíztak, hogy a választások után kevésbé lesz forró alattuk a talaj, de pont az ellenkezője történt, és hetente szembesültek cenzúrával, tiltott kérdésekkel és megrendelt anyagokkal a saját műsorukban. A nyomás már 2012-ben észlelhető volt, amikor Schmitt Pál plágiumbotránya alatt még csak egy naplós véleményszavazást sem engedélyeztek a szerkesztőknek, nemhogy riportot – írja a Blikk.

Vujity Tvrtko a Facebookon ezt írta, amikor megtudta, hogy az a Kökény-Szalai Vivien készül újjáéleszteni a műsort, akinek a könyvéről szóló anyag megpecsételte a riportműsor sorsát: „A Naplót nem engedhetem és nem is engedem meggyalázni. Engem bánthatnak, a csapatomat, naplós családomat NEM! (...) Az volt a nagy bűnünk, hogy 17 év 2 hónapig olyan műsort csináltunk, amelyet túl sokan néztek, így túlzottan kellett az a felület a politikának meg a politikát kiszolgálóknak. A Napló – amíg tudott – ellenállt. Aztán jött az a szörnyű vasárnap, amely után könnyes szemmel kimondtuk (IGEN, MI MONDTUK KI), hogy nincs tovább!”

„Nem akartunk senkit kiszolgálni. Civil, társadalmi magazint akartunk. (...) IGEN, most először kimondom: a Napló halála a magyar politika és a kiszolgálók szégyene. A TV2 búcsúközleményébe akkor, 2014 év végén – hatalmas küzdelem után – azért került be egy mondatunk, amely így szólt: »...a stáb sem szerette volna folytatni a munkát az adott feltételek mellett«. Kitartottunk, ameddig lehetett, de volt egy pont, ami után már nagyon szégyelltük volna magunkat. Akartuk a nagyszerű történeteket, az akciókat és a példaképeket, de azon az áron, amit a műsortól elvártak, már nem lehetett!”

A Fidesz TV2-s nyomulása miatt a csatornánál egyre többen mondanak fel, legutóbb az a Kőrösi Gábor adta be a felmondását, aki szerkesztő-műsorvezetőként a TV2 alapembere volt, és évtizedes múltja volt a TV2-nél.