Ha veszít ősszel Tarlós István, akkor 4 millió forinttal távozna – Hatalmas pénzek mehetnek polgármesteri végkielégítésekre
Az őszi önkormányzati választásokon elbukó polgármesterek a település lélekszámától függően 200 ezer és 1 millió forint közötti végkielégítésre számíthatnak, és mivel a felálló képviselőtestület meg is kétszerezheti a záró juttatásukat, ez tovább élezheti a harcot az őszi önkormányzati választásokon – írja az mfor. A végkielégítések milliárdos nagyságrendben terhelhetik meg az államkasszát.
A főállású polgármesterek legalább két év szolgálat után háromhavi végkielégítésre jogosultak. Ez a kistelepülési polgármesetereket érintheti kellemetlenül, ugyanis a Fidesz-KDNP 2014-es, majd 2016-os törvénymódosítása után
- az 500 lakos alatti települések polgármesterei havi bruttó 199 ezer forintot kaphatnak fizetésként, azaz a végkielégítésük is alacsonyabb lehet.
- a 30 ezer lakosnál nagyobb települések vezetői havi bruttó 797 736 forintot kaphatnak fizetésként
A kormány tavaly viszont a törvényt kijátszva emelte az államtitkárok bérét, amelyekhez egyébként a polgármesteri fizetések vannak viszonyítva.
A fővárosi önkormányzatokban az alábbi fizetéseket kapják a polgármesterek:
Az egyik legnagyobb végkielégítésre a Soroksárt 25 éve irányító, idén visszavonuló Geiger Ferenc számíthat, összesen 3 millió forintra, amit a következő közgyűlés még meg is duplázhat.
Tarlós István az őszi bukása esetén jelentős összeggel távozhat, mivel havi illetménye bruttó 1 millió 296 ezer forint, vagyis végkielégítése megközelítheti a 4 millió forintot, ráadásul az ő esetében is duplázható a juttatás.
A főpolgármester helyettesei sem járnának rosszul: Bagdy Gábor költségtérítéssel egybevont havi illetménye 1 millió 192 ezer forint, míg Szalay-Bobrovniczky Alexandra 1 millió 43 ezer forintot kap ugyanígy. A harmadik helyettes, Szeneczey Balázs 1 millió 118 ezer forintos havi illetménnyel rendelkezik, ennek megfelelően kaphatja végkielégítését is.
Megjegyzendő, a főállású polgármesterek jutalmat is kaphatnak távozásukkor, valamint a ki nem vett szabadságaikat is – ahogy más munkavállalók esetében is szokás – meg kellene váltani.