Polgármester az oroszlánbarlangban

Esztergom önkormányzati képviselő-testülete megtartotta alakuló ülését, amelyen letette esküjét a város új polgármestere, Tétényi Éva. A botrányairól elhíresült korábbi városvezető, Meggyes Tamás és a Fidesz–KDNP-frakció viszont a helyszínen is kinyilvánította: nem lesz együttműködés. LAMPÉ ÁGNES riportja.

2010. október 21., 09:15

– Niksz bitte, suldigung, no interjú – utasít vissza az első sorban ülő idős férfi, amint feleségét az esztergomi politikáról kérdeznénk.
– Miért? Én igenis nyilatkozom – perel az asszony. – Az egész város hallgat, de én elmondom a véleményem.
– Ne szólj hozzá, fiam, megy a magnó, hát nem látod? – böki oldalba az ura, aztán felénk fordul. – Mondom magának, niksz bitte, dánkesőn.
Telt ház van az esztergomi Dobó Kata Gimnázium aulájában. Még a karzaton is tömeg, koncerthangulat. Mindenki azt találgatja, lesz-e új balhé Meggyes Tamás expolgármester körül, és városvezetővé avanzsálhat-e a választáson győztes független jelölt, Tétényi Éva. Hisz nemrég arról szóltak a hírek, hogy a helyi Fidesz megfellebbezte a „bűnben fogant hatalomszerzést”, Meggyes nem adta át az irodáját, így az utód az előszobában kezdte meg hivatali éveit.

– Az emberek nélkül nem lehet várost irányítani – fakad ki egy nő. – Ha bárki rosszat szólt, Meggyes ellehetetlenítette. Kiskirálykodik. Ha demokráciában élünk, legyen demokrácia.

S hogy a nevét elárulja-e?

– Megmondjam? – fordul barátnőjéhez.
– Inkább ne. Meggyes most is bent ül a képviselő-testületben – kapja a jó tanácsot. – Elég annyi, hogy tanár vagy.
Pontosan kezdődik a műsor: kórus, Himnusz, köszöntés, hét napirendi pont elfogadása. A pulpituson a jegyző, a helyi választási bizottság elnöke, a levezető elnök és Tétényi Éva. A nézőknek fenntartott első sorban, Fidesz-képviselők gyűrűjében ül Meggyes Tamás.

– Az érvényes szavazatok 64,3 százalékával Tétényi Éva Esztergom új polgármestere – jelenti be Dinnyés József, a helyi választási bizottság elnöke.
Vastaps fogadja a hivatalossá tett hírt. Meggyes faarccal ül, nem nagyon tapsol. Esküjük letétele után a képviselők egyenként veszik át megbízólevelüket. Tétényi Évát az esküjét követően rocksztárnak kijáró ovációval tapsolja a közönség. Meggyes és környezete most is mozdulatlan.

Történelmi helyzet

– Esztergom történelmi helyzetben van – kezdi ünnepi beszédét Tétényi, papír nélkül. – Sokan kérdezték, miként lehetséges, hogy különböző pártok támogatnak. Engem nem pártok, engem Esztergom város lakossága támogat.
Megint tapsvihar.

– Arra vállalkozom, hogy megmutassuk Magyarországnak, tudunk közös célokért dolgozni. Remélem, ebben segítőink lesznek, mert mindenkire számítok. Így lesz Esztergom a mienk, ahol majd szeretnek élni.
A protokollnak megfelelően Tétényi átveszi az ülés vezetését Petróczy Gyula korelnöktől. Utóbbi valamiért nem nyújtja gratulációra a jobbját.

– Kézfogás! – kiált be valaki a közönség soraiból.
Hamar megtudjuk: Petróczy elvileg független, ám valójában a Fideszhez húz. Ezért marad el a kötelezőnek gondolt gesztus.

– Bár erre nem készültem, de miután szeretném a szigorú kötelékeket felbontani, én magam megyek oda a képviselő-testületi tagokhoz, és mindegyiknek gratulálok – rögtönöz Tétényi.
Újabb hatalmas taps. Amikor Meggyeshez ér, fütty és beszólások kavarognak a teremben.

Az alpolgármester-választás következik.

Illetve következne.

– Kértem a hivatal dolgozóit, készítsék elő, hogy itt, a helyszínen mondhassam meg, kit szeretnék felkérni a posztra – mondja Tétényi. – Egy problémám van. 2010. október 13-án kézbesítettek nekem egy levelet. Olvasom. „Tisztelt Polgármester Asszony! Esztergom város önkormányzati képviselő-testülete Fidesz–KDNP-képviselőcsoportjának tagja ezúton tájékoztatom önt, hogy amennyiben alpolgármesteri tisztségre szándékozna felkérni, azt az elkövetkezendő fél évben nem kívánom elfogadni. Fenti álláspontomat az együttműködés alakulásának függvényben fél év múlva felülvizsgálom, újragondolom.”
A dokumentumot mind a tíz fideszes aláírta.

Hangzavar.

– Csendet kérek, a rendért én felelek – így Tétényi. – Mivel a képviselő urak ezt még akkor írták alá, amikor nem tették le az esküjüket, felajánlom és felszólítom őket személy szerint, hogy szóban erősítsék meg, fenntartják-e a levelüket. Megkérdezem Meggyes Tamás képviselő urat.
– Fenntartom – szól Meggyes határozottan, fel is áll hozzá.
Pfujolás.

– Nagyon szépen kérem, ne kommentálják ezeket a szólásokat, különben ki kell üríttetnem a termet. Kérdezem Steindl Balázs képviselőt, fenntartja-e.
– Fenntartom – jön a válasz.
És így tovább.

– Mivel Esztergomban a Fidesz–KDNP-nek nagy a támogatottsága, közülük szeretnék alpolgármestert választani. Bár meglepett és megdöbbentett, hogy a képviselő urak így állnak hozzá az együttműködéshez, ezt a pontot a következő egyeztetésig leveszem a napirendről.
– Mondjanak le! – szól be valaki.
Steindl képvelő kér szót.

– Felajánlottuk a polgármester asszonynak, hogy ha a kampányában önt támogató Nyíri Attila MSZP-s képviselőt jelöli alpolgármesternek, bár sok mindenben nem értünk egyet, támogatjuk. Ez nagyvonalú gesztus részünkről, az együttműködés kezdete.
Ismét hangzavar.

– Az nem tárgyalás, hogy a kétharmados többséggel rendelkező frakció kijelenti, mit akar, és ehhez alkalmazkodom kell. Más alapon kívánom ezt megoldani. Változatlanul fenntartom, hogy a legnagyobb frakcióból szeretnék alpolgármestert jelölni. Javaslatomat a következő ülésen elmondom. Köszönöm szépen segítő együttműködésüket. Mivel úgy látom, sokaknak van véleményük, a hivatalos ülés után nagygyűléssé, spontán közmeghallgatássá alakulunk át.
Ezzel le is zárul a ceremónia. Tétényi és Meggyes nyilatkoznak, interjúkat adnak.

– Ez lenne a nemzeti együttműködés Fidesz-módra? Döbbenetes. De én bízom Éva eszében – véli Retterné Szatmári Margit építészmérnök, egy „hallgató”.
– Azért javasolták Nyíri Attilát alpolgármesternek, mert Évát rá akarják nyomi az MSZP-re – súgja valaki.
Érdekes értelmezés.

Kettős kormányzás

– Szemét munka ez, ki akarják csinálni a polgármestert – véli Őry István. – A hivatalból hallottam: Meggyes az első nap megmondta neki, hogy mihamarabb keressen új munkahelyet.
A „közmeghallgatás” előtt Meggyes és csapata távozik. Se vége, se hossza a felszólalásoknak. Felháborodott, indulatos a nép.

– Hogy fogja megvívni ezt a csatát? – szegezi a kérdést Tétényi Évának egy férfi. – Így nem tudja ellátni a hivatalát. Hogy lesz ebből a kiút?

– Hárman vagyunk az oroszlánbarlangban. Még mindig nincs internetem, saját telefonjainkat használjuk. Ha az irodát átadják, helytörténeti szobát rendezek be, hogy minél több helyi lakos nézze meg, kik voltak az elődeink – mondja Tétényi. – Sok régi bútor áll benne, beteszünk a régi fénykort idéző tárgyakat is.
Hozzáfűzi: húszmilliárdnál több a város kötvénykibocsátásokból keletkezett adóssága, a visszafizetések 2012-ben lesznek aktuálisak.

– Itt rég nem politikáról, nem MSZP-ről, LMP-ről, Jobbikról, MDF-ről van szó, hanem egy polgári mozgalomról. Ami most zajlik, az a Fidesz–KDNP helyi akciója. Remélem, az országos pártvezetés mihamarabb idetekint, és olyan tárgyalásokat indít, amelyekkel meg tudjuk szüntetni ezt az áldatlan állapotot. Ha nem, a képviselő-testület feloszlatása az új választások után hat hónappal történhet meg. A képviselők leveléből úgy tűnik, erre játszanak. Jelenleg ugyanis kettős kormányzás működik az önkormányzatban. A munka ugyanúgy folyik tovább, mintha mi sem történt volna. Ezért fontos, hogy a polgármesteri irodából minél hamarabb múzeum legyen.