Polgári piknik és frakcióülés: a pártok már az őszre gyúrnak

A Fidesz szeptember 15-én tartja első frakcióülését az őszi parlamenti ülésszak előtt, ezt megelőzően pedig a már hagyományos Polgári Pikniken gyűlnek össze a fideszesek és a jobboldali értelmiségi holdudvar képviselői. Általános politikai konzultációt tart Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, pártelnök kedden az MSZP-frakcióval kedden - mondta Tóbiás József, a szocialista párt parlamenti frakcióvezető-helyettese, frakcióigazgatója hétfőn az MTI érdeklődésére.

2008. augusztus 25., 17:04

Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az MTI-nek hétfőn elmondta: a képviselőcsoport az első parlamenti ülésnapon, szeptember 15-én ül össze, ezt megelőzően szeptember 12-én a frakcióelnökség ülésezik.

A Fidesz kabinetjei és munkacsoportjai már szeptember elejétől üléseznek, és a frakcióvezető arra kérte őket, hogy munkájukban a 2011-es magyar EU-elnökségre való felkészülést is vegyék figyelembe.

A Fidesz-frakció törvényjavaslatokkal és módosító indítványokkal készül az őszi ciklusra, például október végén olimpiai törvényjavaslat benyújtását tervezik, amely 2012-es londoni játékokig rögzítené a felkészülés pénzügyi, sportszakmai és infrastrukturális feltételeit. Erről korábban Bánki Erik, a turisztikai és sportbizottság fideszes elnöke beszélt.

Emellett az ellenzéki képviselőcsoport készül a költségvetési törvény vitájára, és arra is, hogy a szociális törvény a parlament elé kerülhet. Frakcióhoz közeli források szerint a frakcióvezetést aggasztja, hogy a kormány nyáron előkészítette a vízközművek vagyonprivatizációját, így ez a téma is előkerülhet az ülésszakon.

Polgári piknik

Az MTI úgy tudja, hogy a parlamenti ülésszak kezdete és a frakcióülés előtt, a szeptember 6-7-i hétvégén rendezik meg a 2004 óta hagyományos Polgári Pikniket a Somogy megyei Kötcsén, ahová képviselőket, a párt holdudvarába tartozó közéleti személyiségeket, jobboldali értelmiségieket hívnak meg.

A tavaly szeptemberi zártkörű rendezvényen Orbán Viktor pártelnök a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazásról beszélt, és úgy vélte, más megoldást nincs, amellyel demokratikus módon és erőszakmentesen döntésre lehet vinni Magyarország legfontosabb problémáit. A pártelnök tavaly többször hangsúlyozta az erőszakmentességet, és szintén fontosnak nevezte a jobboldal egységét, mert szerinte egy egységes jobboldallal nem tud semmit kezdeni a baloldal.

MSZP-frakcióülés a következő két év programjáról

A kormányfő a következő két év politikai programjáról, irányairól fog beszélni az informális ülésen - közölte a szocialista frakcióvezető-helyettes.

Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-nek azt mondta, az a konzultációsorozat folytatódik, ami a dobogókői egyeztetéssel indult, és ennek fontos állomása lesz a keddi frakcióülés.

A főbb témák között említette az adókat, a segély helyett munkát programot, az oktatás területét, a versenyképesség javítását. Hozzátette: a miniszterelnök meghatározza a következő két év politikai programját.

Daróczi Dávid elmondta, hogy az utolsó nyári frakcióülés egyben felkészülés az őszi szezonnyitásra is.

A kormány és az MSZP vezetésének júniusi dobogókői tanácskozásain Gyurcsány Ferenc többek között arról beszélt, hogy át kell alakítani a szociális támogatások rendszerét az állástalanok segítése érdekében, illetve hogy egyszerűbb adórendszerre, kevesebb adókedvezményre van szükség Magyarországon. A kormányfő, szocialista pártelnök szerint a gazdasági növekedést úgy lehet ösztönözni, hogy egyszerre több ponton kezdeményeznek változtatásokat: az adó- és járulékrendszer megújítását, a szociális rendszer átalakítását, valamint a képzésben és a szakképzésben elindított programok folytatását, ha kell, módosítását.

SZDSZ: még nem döntöttek

Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke, miután június 24-én találkozott Gyurcsány Ferenccel, cselekvési programot kért a kormányfőtől. Mint akkor mondta, az SZDSZ felelős ellenzéki pártként ennek megismerése után dönti el, tudja-e támogatni azt.

Kóka János, az SZDSZ parlamenti frakcióvezetője az MTI-nek szombaton azt mondta, csak akkor lehet komolyan venni a kormány gazdasági programját, ha abban a következő három évre legalább ezermilliárd forintos adó- és ugyanekkora mértékű állami kiadáscsökkentés szerepel. A politikus beszélt arról is, hogy gátat kell szabni az infláció növekedésének, ezért nem támogatják az általános forgalmi adó kulcsának növelését.