Pofonegyszerű megoldás: könnyen kijátszható a fideszes cenzúra

A Fidesz-éra ellenzéke a Facebook-on szerveződik: míg Török Zsolt MSZP-s szóvivő szerint az egyetlen ellensúly az MSZP maradt a Fidesszel szemben, addig a közösségi oldalon sorra szerveződnek az ellenzéki tüntetések. Jövő hét vasárnap, majd a rákövetkező hét hétfőjén is mehetünk tüntetni a nyugdíjrefrom és a sajtószabadság ügyében, vagy lecserélhetjük profilképünket - hátha ezzel rábírjuk a Fideszt tervei feladására.

2010. december 8., 17:19

– Az MSZP szerint a Jobbik és az LMP háttéralkut kötött a Fidesszel, ezért szavazott meg a kormánytöbbség több olyan költségvetési módosító indítványt, amelyet a két ellenzéki párt nyújtott be – ezt mondja Török Zsolt, a párt szóvivője az

ATV-ben. A politikus úgy fogalmazott, hogy a történtek "azt látszanak bizonyítani, hogy "őfelsége ellenzékei mégis kedvesek őfelsége számára".

A szóvivő véleménye szerint ezzel az LMP és a Jobbik hitelessége megkérdőjeleződik, és az igazi ellensúly az MSZP maradt. A kormány pedig csak azért nem támogat egy-egy javaslatot, mert azt a szocialisták nyújtották be, jóllehet azzal jó tennének az embereknek – véli Török Zsolt.

Török Gábor: az ellenzék lehetőségei jelentősen beszűkültek

Az elemző nemrég azt írta a blogjában: a Fidesz-KDNP kétharmados többsége, zsákmányszerző, intézményeket átalakító, konfliktusokat vállaló politikai gyakorlata miatt az ellenzék lehetőségei jelentősen beszűkültek. Bár vitatkozom azokkal, akik azt állítják, hogy a Fidesz elsődleges célja a többségi demokrácia létrehozása lenne, ebből a szempontból kétségtelenül a többségi demokráciákban ismert politikai szituáció látszik kialakulni. Ott, ahol fegyelmezett parlamenti szavazógépre támaszkodó egypárti kormányok működnek, az ellenzék szerepfelfogása jelentősen eltér attól, amit az úgynevezett konszenzusos demokráciákban tapasztalhatunk. Utóbbiban az ellenzék cselekvő része a törvényhozásnak, képes időnként politikai vétót emelni, számít a szava a döntéshozatalban. Éppen ezért nem csupán protestál, hanem törekszik arra is, hogy meggyőzze, jobb belátásra bírja a kormányon lévőket.

A többségi elvet érvényesítő politikai rendszerekben az ellenzék nagyon más logikát követ. Tisztában van azzal, hogy az adott parlamenti ciklus idején a döntéshozatalba érdemi beleszólása nem lehet, ezért minden energiáját arra fordítja, hogy esélye legyen győzni a következő választáson. Folyamatosan a választókhoz beszél, minden mérföldkőnél elmondja a következetesnek szánt kritikáját, és nem feledkezik meg arról sem, hogy világossá tegye: mit tenne másként most, és mit fog másként tenni akkor, ha övé lesz a kormányzati hatalom.

Pislákoló hazai ellenzék

Ehhez képest a parlamenti választás óta még mindig csak pislákoló hazai ellenzék egyelőre úgy viselkedik, mintha nem jött volna rá, hogy milyen helyzetben van. A diktatúráról, a jogállam végéről szóló szónoklatok önmagukban szinte semmit sem segítenek abban, hogy 2014-re győzelemre esélyes erővé szervezzék magukat. Az ellenzék mondataira fogékony választók megnyerése, meggyőzése és megtartása szempontjából számukra most az lenne a legfontosabb, hogy ezek a szavazók elhiggyék: a következő választáson legyőzhető a mostani kormány. Ehhez szükség lehet erős mondatokra, éles kritikára, de nem a reménytelenséget sugallva, hanem a harci hangulatot növelve, a változás esélyét állandóan fenntartva - írta Török Gábor elemzésében.

Figyeljük csak meg, hogy a Fidesz ellenzékben milyen professzionálisan folytatta ezt a politikát: az apokaliptikus állapotleírást folyamatosan összekötötte a jövő ígéretével. Minden fontos pillanatban jelezte, hogy kormányon mit fog tenni az adott döntéssel: megszünteti, visszaadja, eltörli stb. Úgy beszélt példátlan hatalomgyakorlásról, az ország kifosztásáról, diktatórikus lépésekről, hogy valójában soha nem vonta kétségbe a szabad választás, a kormányváltás lehetőségét. Tudta, hogy minden károkozás, probléma és retorika ellenére az országban demokrácia van és az is marad, s bízott abban, és híveit is ezzel bíztatta, hogy ebben a versenyben legközelebb övé lesz a győzelem.

Ehhez képest ma az MSZP, az LMP és még a Jobbik is folyamatosan úgy beszél a Fidesz általa antidemokratikusnak tartott politikai gyakorlatáról, hogy közben szinte semmilyen reményt nem kínál szavazóinak. Pedig lenne mit mondani, ígérni, hiszen a mostani kormányzás antitézisére előbb-utóbb minden bizonnyal egyre többen mutatnak majd fogékonyságot. Tanulságos, hogy az alkotmánybíróság korlátozása körül kialakult vitában tudomásom szerint mindössze egyetlen politikus, Lamperth Mónika beszélt arról, hogy ezeket a változásokat egy következő MSZP-kormány majd visszacsinálja, ha tudja. A parlamenti vitában elmondottakat a kormányoldal önfeledten kinevette, a választókhoz pedig szinte biztosan nem jutott el.

Az ellenzék a Facebook-ra épül?

Egymás után szerveződnek az ellenzéki megmozdulások a közösségi oldalon, de nagyobb megmozdulást, ahol tömegek jelennek meg, még senkinek sem sikerült megszerveznie. Ezeket a Facebook-oldalakat magánszemélyek indítják és ritkán mozgatnak meg pár száz résztvevőnél többet. Viszont a Facebook-ot nehéz cenzúrázni: a külföldről működtetett közösségi portálon percek alatt sörpörnek végig divatok, bárki bárhogyan regisztrálhat és kezdhet a kormányoldallal szembeni kampányba.

A közösségi oldalon található egyik legnépszerűbb ellenzéki megmozdulás arra kér: "tűzzön ki kék szalagot a ruhájára, autójára vagy bármilyen más, jól látható helyre, aki tiltakozni szeretne a demokráciánk és a jogállamiságunk lerombolása ellen. Ezekkel a kék szalagokkal tiltakozzunk a magánnyugdíjpénztárak erőszakos államosítása, a visszamenőleges hatályú, előkészítés és mindenféle társadalmi egyeztetés nélkül hozott törvénytelen-törvények, az önkényes kormányzati intézkedések, a dilettáns gazdaságpolitika, az avítt és felesleges kormányzati demagógia, a diszkriminatív, visszamenőleges hatályú adók és a politikai ellenfelekkel szemben tervezett koncepciós perek ellen".

A Dániel Péter, a kaszinótojásos ügyvéd vezette Magyar Szociáldemokrata és Liberális Unió ehhez kapcsolódóan tüntetést is szervezett: "Ne hagyd magad zsarolni!" – felhívással tiltakozó demonstrációt tartanak december 12-én 14.00 órától a Hősök terén a nyugdíjcélú megtakarítások védelmében, az állami nyugdíjrendszerbe való visszakényszerítés, valamint a kormány demokratikus jogainkat sértő magatartása és felelőtlen intézkedései ellen. Ugyanide hívja az "Én pénzem, az én nyugdíjam"- csoport is a tiltakozni vágyókat. Mindkét eseményre pár ezren jelentkeztek be.

A cenzúra ellen is lehet tiltakozni

"A tervek szerint december 20-ig elfogadja, még idén kihirdeti és január 1-jével hatályba is lépteti az új médiatörvényt a kétharmados parlamenti többség. Ezzel az utolsó elem is a helyére kerül a kormány médiaszabályozási rendszerében- amely ebben a formájában alkotmánysértő, több ponton súlyosan korlátozza a vélemény- és sajtószabadságot, s egyben az újkori médiaviszonyok ismeretének teljes hiányát is tükrözi. Az igazodást elutasító sajtó ellehetetlenítésére viszont tökéletesen alkalmas." - írja ugyancsak a Facebook-on a

Szabad Sajtó nevű csoport.Erre az eseményre a cikk megírásakor már hatszázan jelentkeztek.

A szervezők kikötötték: pártokat egyáltalán nem, politikusokat pedig kizárólag magánemberként látnak szívesen. A tüntetést december 20-án, a parlamentnél tartják meg.

A legnépszerűbb tiltakozási forma - amely már mini-divattá is kinőtte magát -, hogy az üres címlapok mintájára a tiltakozók üres képre cserélik a profilképüket, így tiltakozva a Fidesz sajtótörvénye ellen.

Ehhez a csoporthozközel tízezren csatlakoztak már.