Pestlőrinci mutyik
Mesze túllépi az országgyűlési képviselői kampányra törvényesen elkölthető egymillió forintot a fideszes Kucsák László a szocialisták szerint, akik arra figyelmeztetnek: a kormánypárti többség Pestlőrincen egy 1990 óta meglévő egyezséget rúgott fel, amikor egyetlen ellenzék által javasolt tagot sem engedett be a XVIII. kerületi választási bizottságba.
Alig kezdődött el a kampány, a közterületeken legalább 30 óriásplakáton, illetve BKV-járatokon látható Kucsák László országgyűlési képviselő, XVIII. kerületi fideszes alpolgármester arca. A kampány költsége az MSZP számításai szerint messze túllépi azt az egymillió forintot, ami törvényesen elkölthető egy országgyűlési képviselői kampányra. Azt is elfogadhatatlannak tarják, hogy Kucsák, aki havi 570 ezer forintos fizetésért alpolgármester, munkaidőben azért kampányol, hogy országgyűlési képviselőnek válasszák. Ez szerintük nem tisztességes, ezért felszólítják, hogy április 6-ig vegyen ki szabadságot és ne vegye fel a nettó százezer forintos költségtérítését sem – mondta el a 168 Óra Online-nak Szaniszló Sándor, a Fővárosi Közgyűlés MSZP-s tagja, XVIII. kerületi képviselő.
A Fidesz nem bízza a véletlenre
A szocialisták szerint jól jellemzi a mai helyzetet, hogy egyetlen, az ellenzék által javasolt tagot sem engedett be a XVIII. kerületi választási bizottságba a fideszes önkormányzat. Kizárólag jelenlegi és egykori fideszes párttagok, illetve a mostani hatalommal más módon összenőtt jelöltek kerülhettek be. A szocialisták szerint ezzel egy 1990 óta meglévő egyezséget rúgott fel a kormánypárti többség. Eddig ugyanis a XVIII. kerületi pártok között mindig konszenzus volt abban, hogy a választások tisztaságát mindenki által elismert, köztiszteletben álló helyi személyek felügyeljék, sőt szokás volt az is, hogy a választási bizottság elnökére az ellenzék tegyen javaslatot. A szocialisták szerint a helyi kétharmad, akárcsak az országos, nem bíz semmit a véletlenre, ha valaki tiltott módon akarná befolyásolni a választási eredményeket, pontosan így kezdene hozzá.
Itt is feltűnik a felcsúti polgármester
Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester cége is tagja annak a konzorciumnak, amely több mint ötmilliárd forint uniós pénz felhasználásával csatornázza a kerület egy részét, ugyanakkor egyetlen forint sem jut kerületi vállalkozóknak – állítja az MSZP. A szocialisták azt is problémásnak tartják, hogy az önkormányzat társasága, a Városgazda nevű cég egymilliárd forintos tartozást halmozott fel, ennek ellenére tízmilliós nagyságrendben fizet ki vezetői prémiumokat, valamint hogy a polgármester olyan embereket foglalkoztat, akik egyik előző munkahelyéhez, a Napi Gazdaság Kiadó Kft.-hez köthetők.
Papíron létező bevétel: valaki jól jár
Közérdekű bejelentéssel élt az adóhivatalnál az MSZP a XVIII. kerületben gyermekeknek rendezett színielőadások ügyében. Emlékeztetnek: az előadásokat – amelyekre a jegyeket a gyerekeknek ingyen adták, papíron viszont 12 000 forintba kerültek – Kucsák László hozta a kerületbe, és minden rendezvényen fellépett. A szocialisták szerint a túlárazás hátterében a jegyárbevételek után az előadó-művészeti támogatásból érkező állami forintok megszerzése állhat. Ez a támogatási rendszer úgy működik, hogy az előadó-művészeti TAO-ra jogosult szervezet szerződik egy vállalkozással, amely a társasági adója egy részét az államkassza helyett a szervezetnek utalja. A támogatás a jegyárbevétel 80 százalékáig vehető igénybe, így a papíron 60 millió forintos előadások után 48 millió forintos visszatérítés lesz esedékes. A szocialisták kíváncsiak arra, fizetett-e a társaság áfát, illetve bevallották-e bármilyen formában.
Csúsztatások, valótlanságok
Az MSZP szerint valótlanságot állít az önkormányzat jelenlegi, Fidesz–KDNP-s vezetése, amikor azt sugallja: Simon Gábor vagyongyarapodásnak köze van az előző ciklusban lezajlott kötvénykibocsátáshoz. Emlékeztetnek: Simon Gábor a számláját 2008 januárjában nyitotta, a kötvénykibocsátással kapcsolatos képviselő-testületi döntéssorozat viszont csak 2008 decemberében zárult le. Nem igaz az az állítás sem, hogy a legrosszabb kondíciókkal rendelkező ajánlatot választotta volna az önkormányzat, ugyanis a képviselő-testületi döntés napján egy kivételével az összes ajánlattevő visszalépett, így egyetlen ajánlatot tudott tárgyalni a testület.
A hárommilliárd forintos kötvénykibocsátásból származó forrásokat fejlesztési célra költötték: panelházak, játszóterek felújítására, iskolák fűtéskorszerűsítésre, a Havanna lakótelep és Pestszentlőrinc központjának városrehabilitációs pályázatára. Ezzel együtt is 500 millió forintot hátrahagyott a szocialista vezetésű önkormányzat. A szocialisták szerint érthetetlenek a helyi fideszes hatalom vádjai, hiszen az előző vezetést a kötvénykibocsátás ügyében elszámoltatták, és minden forint felhasználását rendben levőnek találták.