Perben az ELTE-vel

2012 áprilisában G. Szabó Dániel és néhány hallgató közérdekű adatigényléssel fordult az ELTE-hez, az ELTE ÁJK-hoz, az ELTE Egyetemi HÖK-höz és az ELTE ÁJK HÖK-höz. Kérték az elmúlt három év költségvetéseit a HÖK-tisztségviselők fizetéséről, a nekik adott minden más pénzről, valamint a közéleti és a jutalomkeret gazdálkodásáról szóló információkat. Számos kört futottak, sikertelenül. Végül beperelték az ELTE-t. A tét az intézménynél 21 millió, országosan többmilliárdnyi közpénz átláthatósága. Az ötödéves joghallgatóval KRUG EMÍLIA beszélgetett.

2013. augusztus 17., 09:01

– Mi verte ki a biztosítékot?

– Az ÁJK-n ez régi történet, pletykálták például, hogy a gólyatáborban a kaja direkt volt rossz, mert a büfét az egyik HÖK-ös haverja csinálta. De a mendemondákra a HÖK sosem reagált. 2011 környékén egy haverom, aki HÖK-özött, beadott egy javaslatot, hogy legyen átláthatóbb a szervezet, de leszavazták.

– A titkolózás azt sugallja, valami nincs rendben.

– Nem feltétlenül erről van szó. A kilencvenes években, amikor a HÖK létrejött, nem került bele a törvénybe az átláthatóság követelménye. De nem rosszindulatból, hanem azért, mert akkor ez még nem volt elvárás. Csakhogy így is maradt.

– Egyedül az ELTE jogi karának hallgatói önkormányzata évente 21 milliónyi közpénzt költ, de ha az összes hazai egyetemet nézzük, ez az összeg meghaladja a több milliárdot.

– Ez csak becslés. Annyit lehet tudni, hogy a hallgatói normatíva bizonyos százalékát a HÖK finanszírozására kell fordítani, de például az ELTE ÁJK-n a normatíva csak a fele-harmada annak az összegnek, amelyből a HÖK gazdálkodik. A közéleti ösztöndíjat és a jutalomkeretet az egyetem adja közpénzből, de a HÖK mondja meg, hogy kinek jut belőle. Előbbi a HÖK-ösök fizetése, az utóbbi kiemelkedő közösségi munkáért kapható, gyakran ebből is HÖK-ösök részesülnek.

– S rossz nyelvek szerint főleg a haverok számláján landol.

– Ezt nem tudom, és nem is azt mondom, hogy feltétlenül lopnak a HÖK-ösök; vannak nagyon jó képviselők is. De ismerek konkrét sztorit, amikor egy projektre elköltöttek százezer forintot, mégsem lett belőle semmi. Az biztos, hogy a havi hétszázezres jutalomkeret a leginkább alulszabályozott terület az ELTE ÁJK-n. Itt a HÖK elnöke és az egyik alelnök kettesben dönt arról, ki kapjon pénzt.

– Kampányolt a nyilvánosságprogrammal, de nem szavazták be a HÖK-be. Egyáltalán, elégséges fegyver a nyilvánosság?

– Igen. Blogolunk, rákérdezünk ügyekre, például hogy miért kellettek új telefonok a közszolgálati egyetemen a HÖK-nek. Van változás is, az ÁJK HÖK költségvetése megjelent a kari lapban. A HÖOK költségvetése is kikerült a honlapjukra. Sőt az ELTE EHÖK kitette: ha nem is név szerint, de tisztségekre bontva, ki mennyit kap. Persze az már nem szerepel, hogy mennyi jutalom került emellé, jár-e telefonköltség-térítés. Szóval van még előre.

(A teljes interjút elolvashatja a 168 Óra hetilap legfrissebb számában.)