Pártfinanszírozás: Lázár János tavaly még fontosnak tartotta
A Fidesz vezetésében felmerült, hogy a következő két évben a pártok ne jussanak állami támogatáshoz. Ez a demokrácia végét jelentené, vélekedik a Demokrácia és Dilemma Intézet. Tavaly még Lázár János is így gondolta.
Egy tavaly áprilisi interjúban Lázár Jánost többek között a pártok finanszírozásáról faggatta az
Index. Ezeket mondta:"Mit tartana igazságos pártfinanszírozási rendszernek?
Először is átláthatónak kell lennie. A választók nem fognak igazságosnak tartani egyetlen pártfinanszírozási rendszert sem addig, amíg átláthatatlan. Az lenne jó, ha a választók megértenék, hogy a pártok pénzbe kerülnek, és jobb, ha ezt a pénzt az államtól kapják, mint ha ellopják. Ennek az alapfelismerésnek az elérése történelmi vívmánya lenne a mostani parlamenti ciklusnak, és nekünk meg kell tennünk az első, talán legfontosabb lépéseket.
Ezek szerint ha önön múlna, a Fidesz bevállalná a párttámogatások jelentős növelését?
Tudomásul kell venni, hogy a társadalom tűrőképessége ebben az ügyben nem túl magas. Nemcsak arról van szó, hogy a pártok hogyan viszonyulnak ehhez a kérdéshez, hanem arról is, hogy az emberek nem veszik tudomásul, hogy a többpártrendszer alapján működő demokrácia pénzbe kerül.
Személy szerint megpróbálná meggyőzni a választókat erről?
Hogyne! Az értelmes vitának mindig van helye."
A Demokrácia és Dilemma Intézet szerint teljesen igaza volt Lázár Jánosnak.
A magyar képviseleti demokrácia alapját a pártok jelentik. Országgyűlési választásokon például csak magánszemélyek vagy pártok indulhatnak, a listás szavazáskor csak pártokra lehet szavazni. Ha a pártok pénz nélkül maradnak, akkor a legalapvetőbb népképviseleti intézmények esnek szét.
Minden pártban tudják, hogy aki nem tud országos hálózatot fenntartani, az nem bír eséllyel indulni a választáson. Márpedig a hálózat fenntartásához (irodák, személyzet, stb.) pénz kell.
A pártok most a működésükhöz szükséges pénz nagy részét az államtól kapják – legalábbis bevallott jövedelmeik alapján. Ezt bizonyítja a Fidesz helyzete is. A pártnak 2011-ben 1 milliárd 293 millió forint bevétele volt, és ebből 144 millió tagdíjakból, 46 millió forint adományokból folyt be. Vagyis bevételeinek közel 80 százaléka az államtól jött. Az arányok a többi pártnál is hasonlóak.
A pártokon évente 2,5 milliárd forint körüli összeget lehet spórolni. Ennél azonban sokkal többet ér a magyar demokrácia.
A pártfinanszírozás befagyasztásáról szóló terv nyilvánosságra kerülése óta nagyon sok cikk elemezte már a helyzetet, az érvek mind hasonlóak: ha a pártok állami támogatás nélkül maradnak, akkor majd feketén szereznek pénzt, vagy elvtelen alkukat kötnek, és eladják magukat annak, aki megfizeti őket.
Főleg egy olyan országban értelmetlen az állami támogatást megvonni a pártoktól, ahol a többpártrendszer nem túl népszerű dolog. Egy amerikai közvélemény-kutató cég 2009-es felmérése szerint a magyaroknak csak 56 százaléka elégedett a többpártrendszerrel. Csehországban 80, Szlovákiában 71, Lengyelországban 70 százalék örült a többpártrendszernek, vagyis Magyarországon különösen népszerűtlen a demokrácia. Ilyen helyzetben túlzott elvárás a társadalomtól, hogy egyéni befizetésekkel tartsa el a pártokat.
De akármilyen népszerűtlen is, kár lenne lemondani a többpártrendszerről 2,5 milliárd forintért - írja az Index.