Párhuzamos cégbejegyzésekkel trükközhetett Tiborcz István

2018. március 21., 07:34

Szerző:

Két külön cégnek tekintendő a cégbírósági nyilvántartás adatai és hivatalos tájékoztatása alapján Tiborcz István azonos névre, de különböző hazai adószámmal, s uniós regisztrációs számmal bejelentett vállalákozása – derítette ki a Népszava. A lap szerint az Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István fémjelezte Elios Innovatív Zrt. ötven százalékos tulajdonosából,

a korábban Tiborcz István érdekeltségében lévő Green Investments and Solutions Kft.-ből ugyanis azonos néven, de eltérő cégjegyzékszámon és adószámon kettő is létezik.

A cég 2015-ig volt Orbán Viktor vejének tulajdonában, ám akkor tulajdonost váltott, Tiborcz kiszállt a cégből. Épp ekkor „keletkezett” az a hiba, ami a cég rejtélyes megkettőződéshez vezethetett, és az Igazságügyi Minisztérium céginformációs honlapja szerint a Green Investments Kft.-nek ma is kétféle állapota hatályos. A cégikerpárnak a neve megegyezik, de eltér a cégjegyzékszámuk és az adószámuk is. 2017 nyarán pedig eltérő európai uniós azonosítót is kaptak.

Miután szabályosan nem volna lehetőség ilyen cégduplázásra, jelenleg érthetetlen, miként működhet azóta is mindkét verzió önálló, létező társaságként.

Fotó: Merész Márton

Az sem egyértelmű, hogy szándékos cégfantomizálás, vagy adminisztratív bakik sorozata áll az eset hátterében. Egy jogász ugyanakkor a Népszava érdeklődésére úgy fogalmazott: „Ilyen biztosan nem történik véletlenül”.

Mindez ráadásul nemcsak az Orbán Viktor vejével esetleg kivételező adminisztrációs szabályok, hanem sokkal inkább a konkrét korrupciógyanús pénzek nyomában fontos. A közvilágítási tenderek sokaságát elnyerő Elios ugyanis 2015-ben is jól teljesített, a tulajdonosok pedig az arra az évre jutó teljes, 972 millió forintos eredményt kivették osztalékban. A cég története során ez volt magasan a legnagyobb kifizetés. A Green Investmentsre ennek az összegnek a fele, 486 millió forint jutott. Eddig úgy volt tudható, hogy ez az összeg már a cég Tiborcz István utáni új tulajdonosát, a WHB-csoportot gazdagította.

A vállalat sajátos osztódása nyomán ugyanakkor már az is elképzelhető, hogy a WHB-érdekeltségű „alapcég” helyett a fantom-ikertestvére kapta a nagy pénzt,  Annak a tulajdonosa pedig a kérdéses időszakban Tiborcz István lehetett, így pedig mégis hozzá kerülhetett félmilliárdos osztalék.

Ami az Elios Innovatív Zrt.-t illeti, az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF imert jelentése szerint szervezett csalási mechanizmussal nyert közvilágítási pályázatokon. Emiatt az OLAF azt javasolta, hogy Magyarországot 43,7 millió euró átszámítva 13,1 milliárd forint EU-s támogatást vonjanak meg. A cég 2015-ig Tiborcz István résztulajdonában volt.