ParaSzuperSztár kerestetik

Kialakult a döntősök csapata a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége által szervezett ParaSzuperSztár-tehetségkutatón. A verseny egyedülálló, de nemcsak azért, mert életkortól, fogyatékosságtípustól függetlenül bárki jelentkezhetett, hanem, mert tehetséggondozó ösztöndíjprogram is társul mellé.

2014. október 8., 16:06

„Mintha valaki azt mondta volna, hogy »jaj«, de ebben nem lehetünk bizonyosak a koppanás miatt. Mert a baba feje nagyot koppant az asztalon. S a koppanástól nem lehetett hallani a »jajt«. Ha ugyan mondta valaki. Mert az eseményeket tekintetbe véve csakis a babának lett volna oka jajt mondani.”

A színpadon aprócska kardigánban egy kisfiú, alatta apró kerekesszék. A rutin viszont hatalmas. Profikat meghazudtoló magabiztossággal és lazasággal szemez a közönséggel. Harza Márk bár még csak novemberben lesz tizenegy éves, országos és helyi mesemondó versenyek visszatérő vendége. Amikor mesélek, minden fájdalomról elfeledkezem, mondja. Most épp Lázár Ervin Szervusz, Mufurcával nyűgözi le a zsűrit.

Utóbb a Rolling Country csapata gördül be. Countryzenére pörögnek-forognak a kerekesszékekkel. Ők is, mint Márk, persze döntősök.

– A kultúra egy eszköz. Ha igazán jó a produkció, eltűnik a fogyatékosság, csak a pillanat marad – így a szünetben Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke. – Volt Vásáry Tamás-díjas klarinétművészünk, de olyan néptánccsoportunk is, amelyben a szólót egy vak ember táncolta: senkinek fel nem tűnt volna, ha a műsorvezető nem mondja meg.

Bár a MEOSZ száz tagegyesülete valamelyikénél időről időre rendeznek tehetségkutató versenyeket, a mostani ParaSzuperSztár egyedüli kezdeményezés.

– Azért különleges ez a rendezvény, mert súlyosan sérült emberek is megmutathatják, mit tudnak, hiszen személyre szabott segítséget kapnak a produkció előtt. Itt vannak a támogató szolgálatunk emberei, akik segítenek öltözködni, színpadra lépni, ha kell, enni, mosdóba menni. Ez önbizalmat ad a fellépőknek, hogy az előadás során már csak a teljes értékű művészi munkára figyeljenek.

A tehetségkutató ötletgazdái Monspart Sarolta világbajnok tájfutó, Príma-díjas sportoló, Farkas Bálint színész és Bálint Emese színész, énekes, harmonikaművész. A versenyre több mint négyszázan jelentkeztek.

De a MEOSZ többet akar adni a pár percnyi rivaldafénynél. A ParaSzuperSztár nemcsak tehetségkutató, de tehetséggondozó céllal is indult. A szövetség 2015-ben ösztöndíjprogramot hirdet, hogy azoknak segítsen, akikben bár ott a tehetség, szükségük van még mentorra, koreográfusra, énektanárra, szakmai útmutatásra. A mostani elődöntősök közül már a zsűri válogatja ki, kiket javasol az ösztöndíjra.

Sem életkori, sem műfaji megkötés nem korlátozta a jelentkezőket. A legfiatalabb, a Lázár Ervin-mesét hozó Harza Márk, a legidősebb pedig egy kilencvenéves verselő. Az előadó-művészet kategórián belül színes kavalkádot láthatott a közönség Puccini-, Erkel Ferenc-dallamoktól Máté Péter-, Dés László- és L.L. Junior-dalokig. Akadt, aki Adyt, más Petőfit vagy Szabó Lőrincet szavalt. Az alkotóművészet kategóriában a beérkezett fotókból, kisplasztikákból, képzőművészeti alkotásokból a döntő napján, december 5-én nyílik kiállítás az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban, később pedig vándorkiállítás lesz a művekből.