Pályáztatás: az Emmi döntése teljesen szubjektív volt

Több visszásságot is talált Szabó Máté ombudsman a közoktatási megállapodások 2012-es pályázatának döntéseivel kapcsolatban.

2013. április 24., 12:44

Az ombudsman szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) eljárása mind a hozzá benyújtott pályázatok elbírálásában, mind a jogorvoslati lehetőség kezelésében eltért a döntéshozatal átláthatóságának követelményétől, de még a pályázati kiírásban foglaltaktól is.

A közlemény szerint a pályázat a közoktatási intézmények sajátos nevelési igényű, hátrányos, valamint halmozottan hátrányos helyzetű, továbbá a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő gyermekek, tanulók egyénre szabott fejlesztésével, integrációjával kapcsolatos közoktatási, köznevelési feladatok ellátását, ezáltal egyben e gyermekek esélyegyenlőségének előmozdítását szolgálta. A rendelkezésre álló keretösszeg szűkössége miatt csak a legkiválóbbak nyerhettek a kiírásban rögzített feltételrendszernek egyébként megfelelő pályázók közül – olvasható a közleményben.

Az alapjogi biztos az Emmitől kapott tájékoztatás alapján azt állapította meg, hogy a Közoktatási megállapodás 2012 pályázat elbírálásával kapcsolatos eljárás több vonatkozásában is lehetőséget adott a fenti követelményektől eltérő döntéshozatalra. Példaként említi, hogy „nem valamennyi pályázatot bíráltak el érdemben, más pályázókat az elért pontszámtól függetlenül a támogatást elnyertek közé emelték, illetve egyszerűen kihagytak”.

A pályázati felhívás utolsó – nem számozott – pontja kizárja a jogorvoslat lehetőségét, és csak jogszabálysértésre való hivatkozással ad lehetőséget a kifogás benyújtására, azt az erőforrás-miniszternek kell címezni. A pályázati döntésekkel szemben beadott kifogások elbírálásában azonban – a törvényi előírással ellentétben – olyanok is részt vettek, akik a kifogásolt döntéseket hozták – fejtették ki.

Az ombudsman arra is felhívta a figyelmet, hogy az elutasító válaszlevelek szinte szó szerint megegyeztek, a válaszok tartalma alapján a kifogások tényleges felülvizsgálata nem történt meg. Szabó Máté a visszásságok jövőbeli megelőzése érdekében a miniszterhez fordult – írták a közleményben.