Paks II. tönkre vágja a Dunát és a hazai villamosenergia-ipart is

Léteznek azok a Paks II-ről szóló hatástanulmányok, amelyeknek korábban a létét is letagadta a kormányzat – írja blogján Jávor Benedek. A Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője közzé is tett néhány vonatkozó dokumentumot, amelyeket, mint írja, nem véletlenül próbáltak titokban tartani, ugyanis súlyos megállapításokat tartalmaznak.

2015. június 22., 17:22

Jávor Benedek blogján olyan

hatástanulmányokat hozott nyilvánosságra, amelyek szerint a Paks II. projekt környezetvédelmi szempontból súlyosan aggályos, pénzügyileg pedig katasztrofális következményekkel fog járni.

1. Jávor négy dokumentumot hozott nyilvánosságra. Az első anyag egy MVM-es belső feljegyzés, amely Paks II. megvalósíthatósági tanulmányát véleményezi. E szerint a tanulmány elemi hibákat, hiányosságokat tartalmaz és rég idejétmúlt előfeltevésekből indul ki. Nincs megfelelően modellezve az új erőmű rendszerbe illeszthetősége, így nagy valószínűséggel Paks I-et szorítja ki a termelésből, súlyosan veszélyeztetve annak jövedelmezőségét. A költségek durván alulbecsültek (számos járulékos beruházás költségeit nem tartalmazzák), illetve nem foglalkoznak az uniós jognak való megfelelőség kérdésével.

2. A második és harmadik dokumentum a hűtővízellátás lehetőségeiről szóló hatáselemzéseket tartalmaz. Az elemzések szerint Paks II. tervezésekor megismétlik a korábbi hibákat, a várható hőterhelés komoly élővilágvédelmi problémákat vethet fel, emiatt rendszeresen szükség lehet mindkét erőmű visszaterhelésére (részleges leállítására). Ez PaksII. tervezett magas (95%-os) kihasználtságát akadályozza. Az időszakos leállások miatt a pénzügyi megtérülés még annál is rosszabb lesz, amilyennek most látszik.

3. Az utolsó elemzés Paks II. rendszerbe illeszthetőségéről szól. Ez azt támasztja alá, hogy az új blokkok jórészt Paks I-et fogják kiszorítani a termelésből, így súlyos veszteségbe fordítja majd a jelenlegi erőművet. A dokumentum szerint szükségessé válhat egy szivattyús energiatározó létesítése a hatások tompítására, ennek költségei azonban sehol sem jelennek meg a tervekben. Ezeket a hatásokat azonban a megvalósíthatósági tanulmány sehol sem modellezi, így mindaz, amire az új két blokkos erőművet alapozzák, teljesen légből kapott, semmilyen ok nincs, hogy valósnak fogadjuk el.

Jávor Benedek szerint a fenti információk fényében biztosan állíthatjuk, hogy a kormány teljesen hamis adatokra alapozza az új erőmű létesítését, és a hivatalos propagandával szemben a belső szakmai közvélemény is pontosan tudja, hogy Orbánék egy rendkívül kockázatos, pénzügyileg katasztrofális hatású, súlyos környezeti problémákat eredményező projekt mellett köteleződtek el, amely szétfeszítheti és veszélyeztetheti az egész magyar villamosenergia-rendszert.