Ötvenmilliárd forint adóssága van a kórházaknak

Havi 3-4 milliárd forinttal növekszik, és év végére elérheti a 60-70 milliárdot a kórházak összesített adósságállománya, amely jelenleg több mint 50 milliárd forintot tesz ki – erről az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ) igazgatója beszélt.

2016. június 15., 15:44

Holchacker Péter egy háttérbeszélgetésen az MTI-nek azt mondta, még mindig a beszállítók finanszírozzák a magyar egészségügyet.

Mint mondta, az egészségügynek jelentős többletforrást sikerült kiharcolnia a 2017-es költségvetésben, és 2007 óta folyamatosan nő mind a gyógyító-megelőző, mind az összevont szakellátási kassza. A kassza struktúrája azonban átalakult, dologi költségekre arányaiban kevesebb jut, mint nyolc éve, így a büdzsé összegének növekedése ellenére ma kevesebb jut a kórházakban a működésre, a dologi kiadásokra.

Holchacker Péter szerint lehet javítani a kórházak gazdálkodásán, de nem ekkora mértékű hiányt nem az „ügyetlen kórházi menedzsment és a gonosz beszállítók” hoznak össze, hanem az egyenes következménye a makrogazdasági adatoknak.

Az ETOSZ azt a megoldást javasolja, hogy a kormányzat 2020-2021-ig évenként öt százalékkal több forrást juttasson az E-alapba. Addig is, amíg nem érkezik meg a szükséges forrás az egészségügyi költségvetésbe, az egyesület támogatásával hazai pénzintézetek kialakítottak egy olyan finanszírozási konstrukciót, amely minden érintett fél számára előnyös, és csökkenti a késedelmes fizetésekből adódó felesleges feszültségeket – jelezte.