Országosan még mindig bizonytalan vagyok
Fiala János beszélgetése Hajnal Miklós Momentumos politikussal a Keljfeljancsiban hangzott el.
- A nyugdíjat az eskütételtől számítják?
- Nem tudom, nem néztem meg. Remélem, egyszer eljön az ideje, bár vannak kétségeim a nyugdíjrendszer fenntarthatóságával kapcsolatban.
- Az emberek rövidesen rájönnek: nincs Egységben Magyarországért, viszont ismét vannak pártok, majd meghallják Donáth Annát, aki szerint meg kell tartani az egységet, ki fogja magát ebben kiismerni?
- Korábban sem volt könnyű kiismerni a rendszert.
- Hajnal Miklósnak sikerült?
- Igen. Ugyanakkor sokan fel sem tudják sorolni a pártokat. Ki, melyik párt politikusa.
- Megannyi Karácsony Gergely, akiről a saját édesanyja sem tudta, melyik párt elnöke.
- Erről nem is hallottam.
- Egyszer mindnyájunkat utolér Karácsony Gergely édesanyja.
- A lényeg: létezik olyan ellenzéki szavazó, akinek ez egyre megy.
- Mindegy, hogy Fradi vagy Vasas?
- Igen. Csak ne Orbán Viktor legyen!
- De nem arról van szó, hogy ez a politika vesztett?
- Nem 180 fokos fordulatot kell venni! Ezért mondják a pártok, hogy az egységet fenn kell tartani, mert ha még ezt is elveszíti az ellenzék, ez is széthullik, akkor tényleg semmi sem marad. Most a hogyan tovább, a mit-kell-másképp csinálni kérdéskörök foglalkoztatnak minket. Nem elég a választókhoz beszélni, mert megoldást nem találtunk az elmúlt hetekben, aki meg igen, az nekem komolytalan.
- Ezt talán 2026-ban sem fogják befejezni, 2022. április 4-e délutánján viszont pártelnöki ülés volt. Mire jutottak?
- A társelnöki ülések 2020 nyarán kezdődtek, és nagyjából havi rendszerességgel zajlottak, elnökségi és stábtagok kíséretében. Spontán helyzetértékelést tartottunk: mindenki elmondta, ami a fejében volt, zsigerileg gondolt. Megállapodtunk egy csapat felállításában, ami kielemezi a választási eredményeket és a választás folyamatát. A közös megértés a cél, de nyilvánvalóan lesznek különvélemények. Lesz, aki más mozit fog látni.
- A pártok és az Egységben Magyarországért párhuzamossága fennmarad a következő négy évben?
- Ez az egyik legnagyobb politikai kérdés. Amíg ez a választási rendszer, addig az ellenzék nem indulhat külön-külön. A kérdés, hogy eggyel kevésbé szoros politikai konstrukciót - ahol nem oltják ki egymást a szavazatok, nem maradnak távol egyes szavazók -, hogyan lehet koordinálni. Ez a választási rendszer egyre inkább úgy van kihegyezve, hogy ne legyen ilyen típusú koordináció. A másik irány: a szorosabb integráció. Ez nem feltétlenül összeolvadást jelent, hanem a korábbinál nagyobb összehangolódást. A hat különböző erőforrásközpontot – összeadva sem érjük el Fidesz-nagyságát -, méretgazdaságosságan, hatékonyan kell működtetni. Ez a kampány tanulsága.
- Donáth Anna hét pontja közül az utolsó azt mondja: kevesebb pártra lesz szükség ellenzéki oldalon. Kik esnek ki?
- Két választás lesz a közeljövőben: Európa Parlamenti és önkormányzati. Nagyon érdekeset mondott Tordai Bence, amikor jelezte: a Párbeszéd tíz év után, önállóan mérettetné meg magát. Nem tudom, egyszeri vállalásról van szó, vagy sem. Két irány képzelhető el: az EP választásra széttagozódnak a pártok, vagy ismét együtt indulunk.
- Magyarul: siker vagy bukás függvénye, hogy melyik tendencia érvényesül?
- Van olyan szcenárió is, hogy néhány párt így dönt, mások meg úgy. Ma megmondhatatlan, hogy mi lesz. Tordai mondatai abba az irányba mutatnak, hogy tényleg a választási eredmény dönt majd.
- Hajnal Miklós első parlamenti képviselősége idején szeretné, ha a pártja egy másikba olvadna?
- Nem.
- Donáth Anna ötödik pontja: a nyugati identitáspolitikát nem engedhetjük beszivárogni a magyar ellenzéki politikába. Mondja egy, a kisebbségeket aktívan képviselő politikus. Mi lesz ebből?
- Szerintem ebben van önkritika.
- Az ötös pont jelentősége szerintem abban áll, hogy a magyar lakosság, és a budapesti értelmiség értékpreferenciája nem azonos, a különbséget pedig démonizálja a kormány propagandagépezete, ami legyilkolt karakterek sokaságát hagyja maga után.
- A mi dilemmánk, hogy a Momentum nem engedheti el a kisebbségek kezét. Nem mondhatjuk, hogy a választások azt bizonyították be, hogy a hozzáállást illetően a Fidesz járt el jól. Ilyet nem mondhat, és nem képviselhet a Momentum, miközben arra is képességet kell mutatnunk, hogy ne ez határozza meg a politikánk pozicionálását.
- Mi fogja a Momentumot megmenteni attól, hogy a kisebbségek védelme helyett azt mondják róluk: szeretik a buzikat. Pont.
- Ettől nagyon sok minden nem ment meg minket, ha a Fidesz ránk akarja sütni a bélyeget. Szóval olyan válaszokat kell találnunk a magyar embereket tömegeiben megmozgató kérdésekre, amelyek nem a már ismert toposzokból indulnak ki.
- Mitől áll majd be a változás?
- A munkánktól, hogy más módon, jobban értetjük meg a mozgatórugókat.
- Sokan csak a propagandagépezetet látják, mint valami monstrumot, ami elállja az ellenzék útját…
- Ez részben igaz, ráadásul ez a propagandagépezet folyamatosan erősödik, de szerintem önámítás azt állítani, hogy csak emiatt buktuk el a választást. Egyetértek, hatékony volt az elbizonytalanításban, de voltak a kampányban állásfoglalások, ki nem kényszerített hibák, amiket megspórolhattunk volna.
- Hogyan?
- Többet kell beszélgetni, hogy pontosan lássuk, mekkora hátrányból indulunk, és van egy másik következtetés is: az önálló média kiépítése, bár egy normális demokráciában ilyet nem mondhatna egy politikus. Két-három párt kezdett eddig médiaépítésbe. Ezek önmagukban nem lesznek versenyképesek a Fidesz-médiával szemben. A TV-ben nem tudunk versenyezni, rádióban sem. Egy terület marad: a print, de… nem vagyok médiaszakértő, ugyanakkor Hajdúszoboszlón, Kiss Laci kampánya során a Nyomtass te is! újságot az ott élő emberek helyben, töviről hegyire kiolvasták.
- Korosztályra való tekintet nélkül?
- Nem az interneten vesztettük el a választást, ez egészen biztosan kijelenthető, pedig ott aztán nagyon sok propaganda volt.
- Donáth Anna hatodik pontja: a magyar vidék mindennapjaiban jelen kell lennünk, amit valószínűleg a szavazatszámlálók beszámolói alapján fogalmazott meg.
- Olyan kapcsolatrendszert kell kiépíteni, ami kiállja az idő próbáját! Nemcsak választáskor kell odamenni, nem egyszer kell találkozni! Kell egy helyi óvónő, egy háziorvos… a lényeg: legyen kihez fordulni.
- Ez nem egy reménytelen próbálkozás? Felvenni a versenyt a kormánypárti polgármesterrel, aki közmunkát oszt, a helyi közigazgatással, ami forródróton van a kormányzattal…
- Vitatkozom: szükség van a beágyazódásra! Szeged zöld tanácsnokának volt helyi tapasztalata, mégis kikapott. Én most még jobban látom a kerületemet, mint az országot. Korlátozott hatásköröm lesz, hiszen nem mi vagyunk kormányon. De nap, mint nap fordulnak hozzám… tegnap a Királyhágó téren egy építkezésről esett be létra egy ház kertjébe. Országosan még mindig bizonytalan vagyok, és szerintem ez eltart még hónapokig. Az ellenzéknek még bőven van miből önvizsgálatot tartania, ha meg akarjuk fejteni, hogyan lehet kettő, négy, hat, nyolc év múlva jobban csinálni.
(Kiemelt kép: Hajnal Miklós Facebook-oldala)