Óriási felháborodás: visszakozott a kormány
Kitolja a tankönyvvásárlásra adott határidőt a köznevelési államtitkárság. A szülőknek így július vége helyett augusztus közepéig kell befizetniük a postázott csekkeket. Az továbbra is kérdés, miért kell a szülőknek előre fizetniük.
A Népszava csütörtökön írt arról, hogy a megszokottnál jóval korábban, július 31-ig kell a szülőknek csekken befizetniük az állami tulajdonú Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) számlájára a tankönyvcsomagok árát. Eddig jellemzően augusztus végén, illetve szeptember elején kellett fizetni az átvett tankönyvekért. A kiküldött levelek értetlenséget és felháborodást keltettek a szülőkben, illetve a pedagógusokban.
Csalókra gyanakodtak
„Tisztelt Szülő/Gondviselő! Amennyiben a tankönyvcsomag ellenértéke a fent jelzett határidőig (2013. július 31.) nem kerül kiegyenlítésre, abban az esetben a tankönyvcsomag átadása a tanévkezdéskor nem garantálható.” Több ezer szülő szembesülhetett ezzel a fenyegetéssel a napokban. A központosított tankönyvbeszerzésért felelős Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) ilyen, a közelmúltban postázott, az általános iskolás diákoknak címzett, csekkel ellátott levelében adott tájékoztatást arról, hogy mikor, miként kell fizetniük a tankönyvekért.
Az eljárás, különösen a szűkre szabott fizetési határidő sokakat felháborított és abszurd helyzeteket is teremtett – írja a
Népszabadság. Egy budapesti tanárnő például azt tanácsolta a szokatlan fizetési módról nála érdeklődő szülőknek, hogy ne fizessék be a csekket: azt hitte ugyanis, hogy csalók küldték a levelet. Sok esetben még az iskolákat, így a pedagógusokat sem tájékoztatták a tankönyvvásárlás rendjének változásáról.Augusztus 15. az új határidő
A szűkre szabott határidő miatti felháborodást követően pénteken már azt közölte a köznevelési államtitkárság: felszólították a Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-t, hogy július 31-ről augusztus 15-re módosítsa a könyvek árának kiegyenlítéséhez megküldött csekkek határidejét. A döntésről az iskolák is tájékoztatást kapnak. Az államtitkárság pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozta: az első tanítási napra minden gyermek kezébe veheti tankönyveit. Kitértek arra is: Magyarországon a gyermekek több mint fele ingyen kapja meg a tankönyveket.
De miért kell előre fizetni?
„Korábban akkor fizettek a szülők, amikor átvették a tankönyveket, most viszont előre kérik el a pénzt. Olyan ez, mintha ma kellene fizetni az ABC-ben a holnapi kenyerünkért” – mondta a Népszabadságnak Szüdi János oktatási szakértő.
A Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete szerint az, hogy a könyvtárellátó előre kéri a tankönyvek vételárát a szülőktől, semmilyen összefüggésben nincs a kiadványok időben történő legyártásával. A megrendelt tankönyvek már elkészültek, és folyamatban van a terjesztői raktárakba szállításuk. A szervezet közleményében kiemelte: a könyvtárellátó majd csak októberben számol el a tankönyvek árával a tankönyvkiadók felé. A kiadók a számukra előírt határidőket betartva, a megrendelt tankönyveket legyártatták, jelenleg a megrendelt kiadványok terjesztői raktárakba történő beszállítása zajlik. Mindettől teljesen független az, hogy a könyvtárellátó előre fizetteti ki a szülőkkel a tankönyvek árát – rögzítették.