Orbánon a sipka: fülkeforradalom után itt a bohócforradalom
Délután két órakor még csak néhány százan voltak a korkedvezményes nyugdíjak megszüntetése ellen tiltakozó tüntetésen az Alkotmány utcában, de a tömeg több ezresre duzzadt az esti órákra. Bár az ORFK vezetője ún. fokozott közbiztonsági ellenőrzést rendelt el ország egész területére - magyarán megtiltotta a tüntetésen való részvételt -, a demonstrálók között rengeteg vámos, tűzoltó és rendőr van, ki civilben, ki egyenruhában. A 168 Óra online helyszíni tudósítója azt is megtudta egy rendőrtől: kollégáit kisbuszokban szállítgatják ide-oda, minden valószínűség szerint azért, hogy ne vehessenek részt a tüntetésen. Ez a tény azért különösen felháborító, mert máskor nincsen pénz benzinre és az autók működtetésére, mondta el a férfi.
Június 2-án a rendvédelmi szakszervezetek Orbán Viktorral tárgyaltak. Akkor Árok Kornél, a rendvédelmisek demonstrációs bizottságának elnöke azt javasolta a miniszterelnöknek, menjen ki a Kossuth térre, és tartson ott szociális konzultációt. Orbán erre azt mondta, az ötletet majd elmondja a bohócügyi államtitkárának. Így kezdődött tehát a péntek délben induló "Bohócforradalom", melyet Árok és a demonstrációs bizottság másik korábbi vezetője, Kónya Péter hirdetett meg. A tüntetéshez csatlakozott továbbá számos szakszervezet is: például a közmédiumok dolgozóit tömörítő szakszervezet, a VDSZ vagy a LIGA Szakszervezetek is. A legtöbb megyeszékhelyen és Budapesten autós demonstrációkat szerveztek, négy helyen pedig - Miskolcon, Egerben, Kaposváron és Tatabányán – tüntetést. A LMP közleményben fejezte ki támogatását és szolidaritását.
A tervezett kezdés előtt, fél 12-től egyre többen gyülekeztek az Alkotmány utcában, jöttek tűzoltók is, Egerből. Egyikük azt mondta, az a legnagyobb baj, hogy akik ezeket a törvényeket hozzák, azok nem tudják, hogy miről döntenek. "Nekik nem halt meg gyerek a kezükben" - mondta. Egy másikuk arra panaszkodott, hogy esett hat métert, tönkrement a gerince, most meg azt mondják róla, hogy naplopó - írta az
origo.hu.Délben megszólaltak az első kürtök és dudák, melyek szinte a teljes tüntetés alatt megállás nélkül lehetett hallani. "25-30 év szolgálat, 0 becsület", "Szolgáltunk, és most félünk" - ilyen táblákkal érkeztek a kisebb csoportok. A résztvevők a járdán gyülekeztek, kezdetben mindössze néhány százan. Kettőkor megkezdődött a "szavazás" is az Alkotmány és Nagy Ignác utca sarkán felállított szavazófülkékben. A szavazólapokon a következő szöveg volt látható: "A Fidesz-KDNP pártszövetségre és a kétharmados többségre adott bizalmat visszamenőleges hatállyal MEGVONOM." A két választási lehetőség: az ikszet vagy az "Igen, vagy a "De" mellé lehetett behúzni. A szavazatokat nemzetiszínű szalaggal átkötött urnákban gyűjtötték, melyeken pecsétként egy bohócfej volt, alatta pedig a felirat "Bohócország".
Mindeközben egyre gyűlt a tömeg, és kiderült, Orbán Viktor a visegrádi országok miniszterelnökeinek csúcstalálkozójára utazott Pozsonyba. Iveta Radicová szlovák miniszterelnök hívta meg a kormányfőket, Orbánon kívül részt vett Donald Tusk lengyel kormányfő is. Petr Necas cseh kormányfő az egész napos országos közlekedési sztrájk miatt kimentette magát, így Csehországot a találkozón Karel Schwarzenberg külügyminiszter képviselte.
Az Alkotmány utcában gyülekező tömeg 4 óra tájban ezerfősre duzzadt . A szavazóurnák előtt hosszú sorok álltak, az
origo.hu-nak egy férfi elmondta, tavaly a Fideszre szavazott, de most nagyot csalódott bennük, ezért vonja vissza jelképesen a szavazatát.A színpadon felvételről bejátszották Orbán Viktor egyik korábbi beszédét, amelyet feltehetően még évekkel ezelőtt, az egészségügyi népszavazás idején mondott. Amikor a felvételen Orbán azt mondta, hogy "a kormány elkergethető", a tömegben nagyon sokan helyeselni kezdtek. Hatalmas kiabálás, fújogatás követte viszont azt a felolvasást, amely a nyugdíjak korlátozásáról szóló, múlt héten elfogadott alkotmánymódosítás részleteit említette. Elhangzott az is, melyik politikus hogyan szavazott, az ismertebb fideszes politikusok nevének hallatán óriási hangorkán tört ki, Lázár János frakcióvezető nevének említésekor pedig még a többinél is fülsüketítőbb hangzavar támadt és a tüntetők középső ujjukat mutogatták a levegőbe.
"Magyarországon biztos, de lehet, hogy Európában is, itt van az egy négyzetméterre eső legtöbb bohóc" - hangzott el a színpadon, ahol egymást váltva szólaltak fel magukat bohócnak nevező tüntetők. Volt, aki azt mondta, hogy ő "bohócfeleség, aki szolgál és véd", más pedig azt, hogy "hazádnak rendületlenül légy híve, oh, bohóc" - írja az origo.hu. Negyed 8 felé néhány percre elnémult az Alkotmány utca, miután a szervezők azt kérték a résztvevőktől, hogy emlékezzenek meg Nagy Imréről, akit 22 éve temettek újra és ma 54 éve végeztek ki.
Eztuán megkezdődtek a szónoklatok is: elsőként az Egymillióan a demokráciáért mozgalom nevében szólalt fel Székely Sándor, aki elmondta, mindenkinek össze kell fognia a demokráciáért. Székely hozzátette, segítséget kell nyújtani azoknak az embereknek, akikre az ország számíthatott, amikor árvíz vagy éppen az iszapkatasztrófa sújtotta. Ezután Budai Béla nyugalmazott rendőr alezredes beszélt, "az Orbán-kormány azonnali hatállyal mondjon le" felszólítását hatalmas ováció követte és többször felhangzott az "Orbán, takarodj". A nyugdíjas rendőr azt is mondta még, hogy "elvehetik tőlünk a nyugdíjunkat, a házunkat..., de a becsületünket soha." Beszéde végén a rendőri esküből idézett, majd hozzátette: "nem süllyedhetünk le a többszörösen kordonbontó és törvénysértő Orbán Viktor szintjére".
A Kettős mérce blog este fél 9-es facebookos bejegyzése szerint az Alkotmány utcában nagyjából 15 ezren vannak. "Azt a hírt kaptuk, hogy a vidékről érkező tüntetők autóbuszait visszafordítják a sztrádán" - írják a
bejegyzésben.Kónya Péter, a bohócforradalom egyik szervezője azt mondta, sose gondolta, hogy egyszer bohócruhában kell megjelennie. A híresztelésekkel ellentétben nem politikai rendezvény volt a maii, ennek megerősítésére egy nagy "Nem" kiáltásra szólították fel a jelenlévőket, akik ennek eleget tettek. Kónya szerint egyre többen értették meg Magyarországon, hogy a demokrácia védelemre szorul, és azt "akár életünk árán is megvédjük" - számolt be az origo.hu. Kónya elmondta, a kétharmaddal csak élni lehet, nem pedig visszaélni. A mai események megmutatták, hogy "ez így nem mehet tovább", és hogy amit ma elindítottak, az ősszel folytatódik majd. Kónya Péter közölte, az ombudsmanhoz fog fordulni, sokan jelezték neki ugyanis, hogy behívták őket szolgálatra a tüntetés idejére.
A demonstrálók várhatóan este 9 óra után fáklyákkal átvonulnak a köztársasági elnök hivatalához, a Sándor-palotához, ahol ismertetik a jelképes szavazás eredményét.