Orbán Viktor szerint Soros György háborús uszító, aki keres a háborún

A miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban adott interjút és ilyeneket mondott. Meg olyanokat is, hogy „nem a háborút kell finanszíroznunk, hanem a békét". A megszorítás szót nem használta egyszer sem. 

2022. június 10., 08:18

Szerző:

Nagy esélye van annak, hogy elhúzódik a háború – erről beszélt Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az Index összefoglalója szerint. A miniszterelnök közölte: június 4-én Sopronban elfogadták a költségvetést. A kihelyezett kormányülésen áttekintették, hogy az orosz-ukrán konfliktusnak milyen gazdasági következményei lesznek, ehhez igazították a költségvetést.

A háborúból úgy vélem ki tudunk maradni, de a a következmények alól nem húzhatjuk ki magunkat, és ilyen következmény az infláció. Részben a háború hajtja fel az árakat, illetve a Nyugat által elfogadott szankciók is hozzájárulnak ehhez. Egy háborús gazdasági válságot kezelni tudó költségvetést hoztunk létre

– mondta a miniszterelnök, aki beszélt arról is, hogy hamarosan megjelenik a rendelet, mely a rezsicsökkentés új szabályait tartalmazza majd. Orbán Viktor bejelentette, hogy a korábbi feltételezésekkel ellentétben a kisvállalkozók a jövőben is beletartoznak majd ebbe a körbe. A miniszterelnökszerint 15-16 százalékon lenne az infláció, ha kormánya nem vezette volna be az élelmiszerárstopot, a benzinárstopot és a rezsicsökkentést. Mint mondta, a háborús infláció letörésének legjobb módja a béke.

A békét kellene finanszíroznunk, nem a háborút

– fogalmazott. Orbán Viktor szerint ha az Európai Unió folytatja szankciós politikát, azzal tönkreteszi az európai gazdaságot. (A kormányfő itt a következős szankciós csomagra utalt, amely a gázbehozatalt tiltaná meg Oroszországból.) Soros György szerinte háborús uszító, aki keres a háborún. Egyelőre nem tudni, hogy ez alatt mit értett. 

„Magyarország keményen állta a sarat, amikor csatázni kellett nem nagyon láttam senkit sem magam mellett, de elértük amit akartunk. Sikerült meggyőzni a miniszterelnök kollégákat, és belátták, hogy csövön keresztül kell érkeznie az olajnak, ha tengeren keresztül nem tud” – mondta, hozzátéve, hogy

fordított helyzetben a baloldal elfogadta volna az olajembargót, „az ársapkát és a rezsicsökkentést is folyamatosan támadják”.

Mi viszont felhatalmazást kaptunk április 3-án – tette hozzá.

Gázembargóról azt mondta, hogy kitart a korábbi álláspont mellett, de „hogy ebben a harcban is egyedül maradunk-e, még nem tudni". A miniszterelnök szerint megvan a veszélye annak, hogy egész Európát tönkretesszük, de abban bízik, hogy végül itt is a józan ész kerekedik majd felül.

 

A megszorításokról és a várható gazdasági válságról a miniszterelnök alig-alig beszélt, Gyurcsányra és a baloldalra mutogatott 12 év kormányzás után. Szerinte néhány kis stiklit leszámítva nem fogják áthárítani az emberekre a cégek az extraprofit-adót. A kormányfő megismételte, hogy a háború árát nem fizethetik meg a magyar családok, ezért kell a vállalatoknak plusz terhet vállalnia. Hozzátette: amikor Gyurcsány Ferenc után átvette a kormányzást szintén szükség volt különleges intézkedésekre, válságkezelésre. Orbán Viktor szerint most a háborús helyzetet kell megoldani, ha ezt sikerül, akkor pár év múlva sokkal erősebb lesz a magyar gazdaság.

Ki fogják bírni az emberek és a cégek, és túllendülnek a nehézségeken

 – mondta, és hozzátette: nem vagyunk mulya kormány, megértjük a piaci szereplőket.

A kormányfő köszönetet mondott a bankoknak és a cégeknek, hogy befizetik az extraadót. Mint mondta, a kormány szeretné meghosszabbítani a benzinárstopot és az élelmiszerárstopot, de erről még nem döntés, de ha marad a háború, „akkor az ársapkákat nem lehet kivezetni, vagy csak nagyon lassan".

 

(Kiemelt kép: Orbán Viktor Facebook-oldala)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.