Itt a kormány hivatalos válasza az orosz olajembargóra
Levelet írt Orbán Viktor az Európai Bizottság elnökének, amelyben az orosz kőolajra kivetni tervezett szankciók ellen érvel.
Orbán Viktor szerint „történelmi kudarc” lenne, ha a hatodik szankciós csomagot jelenlegi formájában fogadná el az Unió – írja az Index. A levelet a kormányfő Ursula von der Leyen szerdai nyilatkozatára reagálva írta. Az Európai Bizottság elnöke akkor közölte: az EU maximum hat hónapon belül megszünteti a kőolajimportot Oroszországból. A tilalom érvényes minden orosz tengeri és csővezetéken szállított olajra, nyersolajra és a finomítottra is egyaránt.
Hangsúlyozza: a tervezett intézkedések a legkiszolgáltatottabbak terheinek további növekedését eredményeznék anélkül, hogy az EU érdemi erőfeszítéseket tenne a hatások enyhítésére.
„Sem Magyarország, sem az Európai Unió egésze nem áll készen arra, hogy elfogadja és végrehajtsa a Bizottság által javasolt intézkedéseket. Szankciókat akkor lehet elfogadni, ha valamennyi tagállamban valamennyi szükséges előfeltétel teljesül” – szögezi le Orbán.
Levelében Orbán Viktor hangsúlyozza: „a javasolt szankciók elfogadása az alternatív ellátási infrastruktúra nagymértékű fejlesztését és finomítói kapacitásaink teljes körű átszervezését igényli. Ezek az erőfeszítések időigényesek, és olyan redundáns beruházásokat tesznek szükségessé, melyek éppen emiatt piaci alapon nem finanszírozhatók. Az orosz fosszilis tüzelőanyagok leépítése nem megvalósítható az energetikai infrastruktúránkba történő erőteljes és gyors beruházások, valamint fokozott tempójú zöld átállás nélkül. A szankciók miatt azonban az ehhez szükséges nemzeti forrásokat redundáns fosszilis beruházásokra kellene átcsoportosítani, miközben az Európai Unió részéről számunkra csak papíron áll rendelkezésre megfelelő finanszírozás.”
Orbán rámutat, hogy jelenleg az energiaárak már 40 éves csúcson vannak, és úgy véli, a szankciók az energiaárak további emelkedését és a legkiszolgáltatottabbak terheinek további növekedését eredményeznék anélkül, hogy az EU érdemi erőfeszítéseket tenne a hatások enyhítésére.
A magyar kormányfő szerint az Oroszország ukrajnai agressziójára adott válaszlépéseket illetően az Európai Unió legfontosabb értéke eddig az egység volt. Mint hangsúlyozzák, a 6. szankciócsomag aláássa ezt ássa alá. Hozzáteszi: a Bizottságnak nem szabad olyan helyzetet teremtenie, amelyben a szankciók Magyarországnak nagyobb kárt okoznak, mint Oroszországnak.
Kovács: 2-3 év kéne az átálláshoz
Szerdán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a BBC-nek nyilatkozva szintén elfogadhatatlannak nevezte aaz olajembargó jelenlegi tervét. Szerinte „ez nem politikai vagy bármilyen egyéb ízlés miatt van így, hanem egyszerűen azért, mert nem állnak rendelkezésre helyettesítő források”.Hozzátette: Magyarország nyersolajellátása 65 százalékban, földgázellátása 84 százalékban az oroszországból érkező importtól függ.
Magyarország tengerpartok nélküli ország, ezért nem lehet másképp olajat behozni az országba, mint vezetékeken keresztül. „3-4 év a legrövidebb időszak, amely szükséges a változáshoz. Nem beszélve arról a félmilliárd euróról, amely ahhoz kell, hogy a magyar olajipar alkalmazkodjon az új realitáshoz” – mutatott rá az államtitkár.
A jelenlegi szankciós tervek szerint Magyarország és Szlovákia 2023 végéig kapna egy mintegy másfél éves haladékot az olajembargó végrehajtására.
(Kiemelt képünkön Orbán Viktor az Európai Unió csúcstalálkozóján 2022. március 25-én. fotó: JOHN THYS / AFP)