Orbán-vétó: a fele sem igaz

Nem igaz, hogy Orbán egyedül lett volna aggályaival az Európai Unió és Törökország vezetőinek rendkívüli csúcstalálkozóján, az olasz, a ciprusi és a görög vezetők is jelezték, hogy a jelenlegi formában nem tudják elfogadni a javaslatcsomagot.

2016. március 8., 07:06

Brüsszelben arról tanácskozott a 28 európai ország vezetője és a török miniszterelnök, hogy hogyan tartóztassák fel a Közel-Kelet felől érkező menekültáradatot. A hétfő éjjeli kudarccal nem látszik, hogy rövid távon mi lesz a megoldás, jövő csütörtökön folytatják a tárgyalást – írja a

444.hu.

A török ajánlattal elégedetlen volt a magyar miniszterelnök is, de az a kormányzati kommunikáció nagyon erős túlzása volt, hogy kifejezetten ő vétózta volna meg a megállapodást. Különböző okok miatt a ciprusitól a finn miniszterelnökig számos vezetőnek voltak túl nagy aggályai ahhoz, hogy alá lehetett volna írni egy megállapodást. Kovács Zoltán kormányszóvivő Twitter-oldalán jelent meg hétfőn egy bejegyzés, miszerint Orbán Viktor miniszterelnök megvétózta az EU–Törökország-csúcs többségi megállapodását a menekültek új típusú kvótarendszerben történő elosztásáról, illetve a menekültek cseréjéről, és az MTI is arrőól írt: „Vétózott Orbán, egy időre félbeszakadt az EU-csúcs.” A közmédia állításából a tárgyalások félbeszakadásáról annyi volt igaz, hogy az állam- és kormányfők szünetet tartottak.

A 444.hu azt írja: a csúcs után Orbán sem azt mondta, hogy ő vétózott volna, hanem az Eurológus beszámolója szerint így fogalmazott: „Az a forgatókönyv, hogy a törökök idejöttek ma délben, letettek az asztalra egy négy, nagyon nehéz kérdéskört érintő javaslatot, és mi pedig a mai nap során még arra bút vagy bát, igent vagy nemet mondunk, ez nincs.”

Szinte minden török igénnyel szemben van komoly ellenvetése legalább egy, de inkább több tagállamnak. Illetve több vezető is azt mondta Brüsszelben, hogy ezek olyan fontos kérdések, hogy nem dönthetnek róluk egyedül, haza kell menniük egyeztetni a saját parlamentjeikkel.

Az ülés után Orbán Viktor

beszámolt róla, hogy Magyarország számára melyik része elfogadtathatatlan a nyilatkozatnak. „Az elfogadott szöveg utal arra, hogy a törököktől embereket kellene behozni Európába, ezt mi élesen ellenezzük. Sőt azt is világossá tettük, a szlovákokkal közösen jogfenntartó nyilatkozatot tettünk és kimondtuk, hogy miután pereljük az uniónak a korábbi döntéseit, amelyek a menekültek, a migránsok áthelyezésére vonatkozik, ezért a szöveget nem tudjuk támogatni, de nem akadályozzuk meg, hogy a többiek ezt a szöveget elfogadják” – mondta.