Orbán megint szembe megy Európával

Gyurcsány Ferenc szerint egyértelmű oka van, hogy Magyarországot nem hívták meg az uniós vezetők a líbiai beavatkozást előkészítő tárgyalásra. A volt miniszterelnök szerint téves Orbán Líbiáról kialakított véleménye. Gyurcsány Ferenc blogbejegyzésében a Galamus blog írására hivatkozik.

2011. március 22., 15:10

A Galamus Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista és demokrata frakciójának vezetőjét idézi. Schulz a Népszabadságnak adott interjút. Ebben megjegyezte, hogy Orbán Viktornak, mint az unió soros elnökének meg kellett volna szólalnia az unió nevében. Hozzátette a frakcióvezető: nem Orbán Viktor hibája, hogy nem így történt. Ezzel az állítással vitatkozik a Galamus blog szerzője, Balogh S. Éva: szerinte ez csak részben igaz. Ugyanis Orbán valóban nem beszél az unió nevében, helyette David Cameron, Nicolas Sarkozy és Angela Merkel nyilatkozik. Ám a magyar miniszterelnök is megnyilvánult már a kérdésben.

„ És talán éppen ezért veszik el tőle a szót a „nagyok”, mert amit mondott, nem tükrözi a többségi véleményt az Európai Unión belül” – vélekedik a szerző.

Orbán ugyanis azt mondta: Magyarország más tagállamokkal egyetemben úgy látja, hogy „tartózkodni kell az olyan katonai jellegű műveletektől, amelyek azt eredményezhetik, hogy elveszíthetjük az arab népek bizalmát.” Szerinte „az arab világ sorsáról maguknak az araboknak kell dönteniük”.

Orbán mindössze egy nappal később a külügyminiszterek gödöllői informális ülésén tovább részletezte az álláspontját: akkor már egyenesen a hosszútávú európai-arab együttműködés zálogaként beszélt arról, hogy az uniónak szerinte nem szabad beavatkoznia a líbiai belügyekbe, azaz a líbiai civilek lemészárlásába.

Orbán véleménye – Balogh S. Évát idézve - „leginkább azokra a szélsőséges Nyugat ellenes kijelentésekre hasonlít, amelyeket valószínűleg a Kadhafi-rezsim szószólói hangoztatnak. Ezek szerint lehet, hogy a líbiaiak egy része nem kedveli Kadhafit, de nem akarnak külföldi beavatkozást.”

Majd hozzáteszi: Orbán Viktor véleménye vagy megváltozott vagy nem is számít a magyar külpolitikában, ugyanis Martonyi János múlt hét pénteken már azt mondta, hogy a magyar kormány egyetért az ENSZ BT líbiai légtérzárlati határozatával. Azért azt Martonyi is hozzátette, hogy ő annak örülne, ha Kadhafi magától távozna, mert szerinte kívülálló országnak nincs felhatalmazása az államfő személyéről –akár katonai erővel – dönteni. Ugyanakkor Hillary Clinton szerint nincs más lehetőség, mint eltávolítani a diktátort.

Gyurcsány Ferenc blogjában – a Galamus írására reagálva – kifejti: nem az a baj, hogy Orbán nem azt gondolja, mint az európai többség, mert ettől még lehetne az ő véleménye az igaz. Ám – hangsúlyozza az ex-miniszterelnök – most nincs igaza és tévesen politizál.

Gyurcsány szerint a beavatkozás morális kérdés Európa számára, hiszen egy diktátor „őrjöng” az országában.
„Orbán szavai ezzel szemben Kadhafi mentegetésének tűnnek. Ez súlyos hiba. Így eshetett meg, hogy az EU soros elnökét, Orbán Viktort Párizs nem hívta meg a hétvégi megbeszélésre, amely a Líbia elleni akciók egyeztetéséről szólt. Európa Magyarország nélkül teszi a dolgát” - írja Gyurcsány. Végül Gyurcsány: egyre kínosabb ez az elnökség. Ez nem megy, Viktor – összegez.

Egyébként nemrégiben Balázs Péter, a Bajnai-kormány külügyminisztere beszélt a 168 órának arról, hogy a líbiai konfliktus kiváló kommunikációs és diplomáciai lehetőség lehet Magyarországnak, amellyel akár az eddigi hibák is korrigálhatóak lennének. A megfelelő kommunikáció ebben az esetben sokat lendített volna a soros elnök imázsán. Ugyanakkor azt is mondta Balázs Péter: ha a magyar kormány nem lép az ügyben, lépni fognak helyette. Azóta ez meg is történt: a magyar kormányfő kizárásával.