Orbán megegyezésről, helyes útról, küzdelemről beszélt

Az új, európai uniós fiskális paktum minden pontja elfogadható Magyarország számára a miniszterelnök szerint. Orbán Viktor hétfőn, napirend előtt, az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első ülésnapján azt is mondta, a parlament feladata megküzdeni a magyar emberekért akkor is, ha ez más országok véleményével vagy érdekeivel ütközik. Hangsúlyozta ugyanakkor: törekedni kell a megegyezésre.

2012. február 13., 18:06

Ennek szellemében kell tárgyalni az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal jelentette ki, közölve: van esélyünk jó megállapodásokra, és ilyennek ítélte az uniós fiskális paktum ügyében születettet is - írja a

hirado.hu.

Megjegyezte, az elmúlt időszak azt bizonyította, hogy vannak, akik "szégyellik a magyar embereket", megriadnak, ha támadás éri az országot, és máris szaladnak "nyugati üzlettársaik szoknyája mögé". Mások viszont - folytatta - "fejjel mennének a falnak", senkivel sem akarnak megegyezni. Egyik álláspont sem helyes, küzdeni kell, de józan ésszel, a megegyezésre törekedve - hangoztatta a miniszterelnök.

Az uniós fiskális paktumról szólva fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy Magyarország szempontjából kedvező döntést sikerült elérni.
Összegzése szerint így minden akadály elhárult az elől, hogy Magyarország csatlakozzon a paktumhoz, amelynek minden pontja elfogadható az országnak. A miniszterelnök így azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy miután megismerte a részleteket, fogadja el a szerződést.

Orbán közölte: a paktummal kapcsolatos siker világosan kijelöli, hogyan érdemes viszonyulni Európához ma, amikor a kontinens válságos időket él át. "Csendes tenger nem nevel tapasztalt tengerészeket" - fogalmazott. Beszédében a miniszterelnök leszögezte, Magyarország jövője az Európai Unió keretein belül van.

Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője üdvözölte, hogy Orbán Viktor "végre felismerte, hogy az utóbbi másfél év politikája zsákutca és olyan helyzetbe sodorta az országot, amilyenben rendszerváltás óta nem volt: a szövetségeseink kihátráltak mellőlünk".
Balczó Zoltán, a Jobbik frakcióvezető-helyettese szerint a kormány egy olyan szerződés aláírását tervezi, amely nagyon szoros gazdasági és egyre szorosabb politikai unióba irányítja Magyarországot.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője üdvözölte, hogy Orbán Viktor "végre egyszer hitet tett" Magyarország uniós tagsága, az integráció és az EU bővítése mellett. Az MSZP számára egyébként elfogadható a pénzügyi paktumról szóló határozattervezet - jelezte.

A kormányfői felszólalásra a KDNP részéről reagáló Harrach Péter azt mondta, hogy egyértelműen európai és magyar érdeket képviselnek, és a KDNP mindig ezt a két szempontot együtt tartotta fontosnak. A kisebbik kormánypárt frakcióvezetője kiemelte: az a küzdelem, amit Orbán Viktor az ország érdekében végzett, a választópolgárok előtt is nyilvánvalóvá vált. Azt kívánta, a kormány és kormányfő következetesen és okosan védje a jövőben is az általuk képviselt érdekeket.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese köszönetét fejezte ki a miniszterelnöknek és a kormánynak, amiért Magyarország érdekeit az unió különböző fórumain sikerrel és határozottan képviselte. Ez éles ellentétben áll olyan pártok képviselőivel, akik ugyanezeken a fórumokon nagyon sokszor a magyar érdekek helyett, az országot ért rágalmak elhárítása helyett pártérdeket jelenítettek meg.

A most kezdődő tavaszi ülésszakon negyvenhárom új jogszabályt tervez a kormány elfogadtatni a parlamenttel a most kezdődő tavaszi ülésszakon. Tavasszal a legnagyobb viták a pártok gazdálkodásáról, a képviselők juttatásairól, a járásokról, illetve a választási eljárásról szóló jogszabályok elfogadása előtt lehetnek - nemcsak a parlamenten, a kormánypártokon belül is - írja a

hvg.hu.

Az alaptörvény által rögzített 29 sarkalatos jogszabályból hétnek a megtárgyalása és elfogadása a mostani ülésszakra vár. A legnagyobb jelentősége ezek közül az új büntető- és az új polgári törvénykönyvnek van a legnagyobb viták és viharok pedig a parlamenti képviselők javadalmazásáról szóló törvényekről várhatók. Fontosnak tekintik kormányoldalon a mostani házszabály helyébe lépő országgyűlési törvény elfogadását is.

A tavaszra tervezett sarkalatos törvények közül a nehezebb ügyek közé tartozik a pártok gazdálkodásáról szóló jogszabály, illetve a választások részletszabályait rögzítő választási eljárásról szóló törvény is. Nagy viták várhatók majd - előreláthatóan márciusban - a járások kialakításáról szóló törvény tárgyalásakor.

Erre az ülésszakra vár még az új Nemzeti Alaptanterv elfogadása. A jogalkotási program szerint júliusig elkészül az új nemzetbiztonsági törvény, és születik még jogszabály a hungarikumokról, az információbiztonság szabályairól, a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról, a lőfegyverekről, a lánctartozások csökkentéséről, a pénzügyi ágazati közfelügyelőkről és a kéményseprő-ipari közszolgáltatás kötelező igénybevételéről.

A jogalkotási terv csúszására vagy totális felborulására ezúttal nagyobb az esély, miután Brüsszel nyomására számos jogszabályon, illetve magán az alaptörvényen is változtatni kell, és az sem kizárt, hogy a Nemzeti Valutaalappal február végén kezdődő tárgyalásokon ez a nemzetközi szervezet is feltételeket szab egy új hitelcsomaghoz.