Orbán imád konzultálni a néppel, ezt valahogy mégis kihagyta
– Orbán imád konzultálni a magyar néppel. Ezt valahogy mégis kihagyta. Mi lehetőséget fogunk adni egy jó kis konzultációra – mondja Fekete-Győr András, az egyik szervező. – Félreértés ne essék, semmi sincs, amit jobban szeretne Budapest, így mi is, mint egy sikeres nyári olimpia. De sokkal jobban szeretnénk, ha évtizedes fejlődés előzné meg, nem tíz keserves, átlopott év.
Az aktivista arra céloz, hogy 2024-ben a budapesti olimpiából akár gazdasági katasztrófa is lehet. Egyelőre szerinte nem bízhatunk másban, mint a NOB józan eszében, a pályázati vereségben. De jobb lenne, ha magunk döntenénk.
A huszonhét éves jogász tudja, ilyesmiért Magyarországon súlyos népszerűségvesztés, hazaáruló jelző is jár. Nem véletlen, a parlamenti pártok mukkanni sem mernek.
– Vajon miért hazaárulás az, ha az ember egészségügyre, oktatásra költené az utóbbi ötven év legnagyobb léptékű magyar beruházásának iszonyú összegét? – kérdez vissza. A Fővárosi Választási Bizottság már hitelesítette a kérdésüket, a népszavazás kiírásához 138 ezer aláírást kell összegyűjteni a budapestiektől. Úgyhogy most aláírásgyűjtő aktivistákat is toboroznak. Budapest történetében tulajdonképpen nem volt az egész városra kiterjedő, egységes helyi népszavazás. A Momentum ötlete ezért nagy dobás.
Forrás: Facebook
– Csak tegnap száz aktivista jelentkezett – mondja Fekete-Győr András. Ami önmagában azért is teljesítmény, mert az egyetemi csoportokból kinövő, a nyilvánosság elé csak most kilépő Momentum maga 145 tagból áll. Pesten kívül Szegeden létezik helyi szervezet, tizenöt fővel. De van elnökség, etikai bizottság, 19 divízió a jogi ügyektől az egészségügyig. A Momentum – Fekete-Győr szerint – a ’89–90 körül született nemzedék pártja. Afféle technokrata-demokrata néppárt, amely óvakodik attól, hogy ideológiai csörtékbe kezdjen. A baloldal–jobboldal felosztás szerintük a múlté – ez ma divatos eszme. Nem véletlenül mondja a szervező: célszerű az identitással kezdeni. Kezdetben baráti társaságról volt szó, akiket érdekelt a politika. Táborokat, előadásokat szerveznek, a vidéket is látogatják, hogy a pártot idővel hálózatosítsák. Fekete-Győr András sajnálkozva mondja, a Fidesz is generációs pártként kezdte, és lám, mi lett belőle. A politika stílusáról a pártnak kiforrott véleménye van. A fiatalokat ez taszítja a legjobban. A Momentum szerint a politikus manapság „unalmas, papírízű, lojális, ostoba és szolgalelkű”, s a közkeletű nézet szerint korrupt is. A párt először ettől a stílustól akarja Magyarországot megszabadítani. A NER-es hat év története különösen vérfagyasztó. A kritika itt meg is áll, mert a Momentum-tagság, bár ellenzéki pozícióból indul, kerüli a radikális hangütést.
Azért provokáljuk. Mi még hallottunk olyasmiről, hogy léteznek osztály- vagy rétegpártok, kulturális identitás. Létezett valaha kisgazdapárt, ilyen-amolyan kereszténydemokrata párt, „magyar párt”, munkáspárt, voltak szocdemek. Fekete-Győr András meglepve néz ránk. Az ilyesmit ők már nem értik. A Momentum alapelve a felelősségteljes, normális közösségszervezés. Egymás között nem is politikusnak, „közösségszervezőnek” mondják magukat, pártjukat „szolgáltató pártnak” szánják. Egyvalamiben biztosak lehetünk: 2018-ban indulni fognak a választáson. Megpróbálják begyűjteni a csalódott szavazókat. A tagság egy részének vannak tapasztalatai, akad közöttük volt LMP-s, van, aki a Jobbikkal is próbálkozott. A momentumos ifjak egy része a vezető szerint kétlaki életet él. Nyugaton dolgozik, s bár szívesen hazajönne, vagy nem tud, vagy nem mer. Attól fél, hogy feléli a nehezen felhalmozott megtakarításait. Ez az első és legnagyobb baj. Magyarországnak kapcsolódnia kell a globalizált világhoz, de a normális az lenne, ha a fiatal családot alapítva hazatérne. A Momentum szerint ez lenne az a tőke és tudás, aminél nincs jobb magyar befektetés.
Egyelőre tisztázatlan, mi a Momentum viszonya az alaptörvényi rendhez. Tény, hogy a választásokon a jelenlegi jogszabályi keretek között indulnának. A Momentum nem kamupárt, szeretne bekerülni a parlamentbe.
És hogyan hat huszonéves fiatalemberekre a politika mocska? Elviselik-e a rájuk zúduló terhet, a negatív kampányt, a verbális agresszivitást?
– Ezt nem tudhatjuk előre – mondja bizonytalanul a közösségszervező. – Mindenki akkor tapasztalja meg, amikor benne van, s vérmérséklete szerint reagál. Nem hiszem, hogy örömünket lelnénk benne.
A Momentum szerint fontosabb, hogy felnőtt egy új generáció. Mögöttünk áll huszonhat év, a következő húszat Magyarországnak nem szabad eltékozolnia.