Orbán emberei sem lelkesednek a miniszterelnök ötleteiért

A kabineten belüli feszültségek és nézeteltérések lassítják a tervezett kormányátalakítást, pedig Orbán Viktor már hetekkel ezelőtt le akarta zárni a hivatalokat bizonytalanságban tartó, a munkát bénító átszervezést.

2012. május 9., 15:13

Az átalakításnak betett Schmitt Pál váratlan lemondása és az államfőjelölés körüli huzavona is, ami felkészületlenül érte a miniszerelnök-pártelnököt. Orbán a politikai kormányzást erőlteti, mert úgy látja, hogy a ciklus feléhez közeledve kicsúsznak az időből és még rengeteg teendő vár a kabinetre.

„Mindenki Misire (Varga Mihály - a szerk.) vár. Amíg ő nem dönti el, hogy vállalja-e neki felajánlott posztot, addig a többiek sem tudnak lépni” – mondta a

hvg.hu-nak az egyik neve elhallgatását kérő, magas rangú kormányzati tisztviselő, hogy mi az egyik oka az Orbán Viktor által egy hónapja belengetett kormányátalakítás csúszásának.

A miniszterelnök-pártelnök a 24 Óra című Komárom-Esztergom megyei lapnak adott április 13-i interjújában ismerte el először, hogy változásokat tervez a kormányban – igaz, a tervezett átalakításról már korábban is szivárogtak ki információk. Másnap a Népszabadság arról írt, hogy Orbán Viktor a Miniszterelnökséget is át akarja alakítani: így a kormányfő hivatalát államtitkárként irányító Varga Mihály a jövőben az IMF-tárgyalásokért lenne felelős – Fellegi Tamás utódjaként – tárca nélküli miniszterként. Helyét – miután Orbán egy erőskezű vezetőt keres a kormányzati ügyek kezelésére – Lázár János vehetné át, aki a hvg.hu korábbi információi szerint szeretne miniszteri rangban irányítani, továbbá jogköröket venne át a közigazgatási tárcától és a Belügyminisztériumtól.

Bár a múlt héten a miniszterelnök szóvivője Orbán kazahsztáni útján ismertette a kormányátalakítás első fázisát, Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás csúcsminiszter távozását és Balog Zoltán kinevezését, a Miniszterelnökség átalakítása és Varga kinevezése továbbra is csúszik. A hvg.hu több forrásból megerősített információja szerint a késés részben Varga hezitálásán, részben az államfőcsere okozta politikai bonyodalmakon múlott, holott a portál úgy tudja, a miniszterelnök-pártelnök már hónapokkal ezelőtt le akarta zárni a kabinet átalakítását.

Egy magas rangú kormányzati forrás szerint Varga nem lelkesedik azért, hogy ő irányítsa Fellegi helyett a politikailag is kényelmetlen IMF-tárgyalásokat. A Nemzetközi Valutaalap a januári országjelentésében jelezte, nem ragaszkodik ugyan az egykulcsos személyi jövedelemadó eltörléséhez, azt viszont elvárja, hogy ne véssék kőbe; azaz a sarkalatos törvényt a jövőben egyszerű többséggel is meg lehessen változtatni. Ugyanakkor kormányzati források szerint az sem világos, mi lesz Varga megbízatásával a tárgyalások őszre tervezett lezárása után: ő fog egyeztetni az IMF-fel az utólagos (várhatóan negyedéves) ellenőrzések után, vagy valamilyen más feladatot, posztot kap.

Lázár pedig olyan feltételeket szabott, miszerint miniszterként szeretné irányítani a Miniszterelnökséget, emellett bizonyos közigazgatási jogköröket – a kormányzati koordinációs feladatkört – szeretne megkapni a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól (KIM), illetve a polgári titkosszolgálatokat a Belügyminisztériumtól. Ez viszont konfliktusokkal járhat a kormány két erős emberével, Navracsics Tiborral és Pintér Sándorral, amit Orbánnak kéne rendeznie.

Ugyanakkor az esetleges Varga-Lázár-csere felbolygatná a frakciót is: információink szerint Orbán mindenképpen egy olyan embert szeretne a képviselőcsoport élére, aki lojális hozzá. A Népszabadság és az Origo arról írt, hogy Rogán Antalt kérte fel erre, de a sajtóban felmerült Kósa Lajos neve is, igaz, a Tv2 Mokka című műsorában kedden reggel azt mondta, nem vállalja. A késlekedésre utal, hogy kormányzati forrásaink szerint még nem volt miniszteri szintű egyeztetés arról, hogy milyen feladatokat venne át a Miniszterelnökség az egyes tárcáktól, ha Lázárt kineveznék - írja a hvg.hu.