Orbán első embere lesz

A kormány felelőssége, hogy a kialakult válságot kezelje, de ezt nem tette meg – állítja a Fidesz kommunikációs igazgatója, aki a hírek szerint a Deutsch Tamás távozásával megüresedő kabinetfőnöki szék várományosa. Állítja: a Fidesz korábban is megmondta a tutit, de hogy pontosan miként képzelik a jövőt, nem tudjuk meg tőle. Mást igen. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2009. január 30., 08:58

Kezdi újrapozicionálni magát.

Hogy érti?

Orbán első embere lesz.

Nézze, Deutsch Tamás, Orbán Viktor kabinetfőnöke az Európai Parlamentben folytatja munkáját, ráadásul választások időszaka következik, ezért más struktúrában kell az elnök körüli teendőket szervezni. A héten minden eldől, február elsejétől indul az új rendszer, a változásokat be fogjuk jelenteni.

Vagyis a válság közepén dübörög majd a Fidesz-kampány?

Meglehetősen intenzív időszak jön, az biztos.

Változik politikusi karaktere másban is: a kinyilatkoztató kérdezővé kezd válni.

Kérdezővé?

Látja, most is ezt csinálja.
A Fidesz decemberi kérdéscunamija után ön is tollat ragadott. Társaival most kilencvenszer érdeklődnek ugyanarról: a Miniszterelnöki Hivatal kivel, miért kötött tanácsadói szerződést?

Megdöbbentem a kabinet év végi viselkedésén. Megválaszolták a kérdéseinket – vagyis elvégezték a munkájukat, amiért sok száz ezres fizetést kapnak –, és ezért dicsértetni, mi több, sajnáltatni akarták magukat. Ön is csodálkozna, ha egy fodrász, miután lenyírta vendége haját, szaladgálni kezdene az utcán, és azt kiabálná: megcsináltam. Pedig hát ez a munkája, ezért kap fizetést.

A kormány pedig azon lepődött meg, hogy karácsony előtt pár nappal önök képesek voltak arra: 1300 kérdésükkel kibabráljanak az ünnepre készülő köztisztviselőkkel.

Azt tettük, ami a kötelességünk. Kérdéseinkre a költségvetési vitában nem kaptunk érdemi válaszokat, így nem volt más lehetőségünk, mint írásbeli válaszokat kérni. A kormány pedig látványosan igyekezett elterelni a figyelmet a kínos ügyekről: egy hatszázmilliós repülőgépet harmincszor kellett öt év alatt megjavítani, a Miniszterelnöki Hivatal sok millió forintos tanácsadási szerződéseket kötött jelenlegi és volt szocialista képviselőkkel, illetve családtagjaikkal.

Valóban kínos lehetett az ünnepek előtt arra válaszolni, hogy szerepelnek-e majd szombathelyi szentek a postabélyegeken. Nem beszélve a selyemhernyó- vagy a szarvasgomba-tenyésztésről. Ha január elején faggatóztak volna, nem kukacoskodom.

A posta abban az időszakban készítette el a bélyegkiadási tervét. Ha pedig a szarvasgomba-tenyésztők felkeresik problémáikkal a képviselőt, akkor kutya kötelessége az érdekeikben eljárni.

Tegye szívére a kezét: csak szívatni akarták a kormányt. Kuncze Gábor pofátlanságnak minősítette az akciójukat.

Mindenki magából indul ki. A kabinet tett így az országgal.

Tessék?

A kormány hosszú hónapokat vesztegetett el azzal, hogy fel sem ismerte a válságot, aztán meg jól félrekezelte. Nem volt és nincs elvesztegetni való idő. Igazunk lett: mára összeomlott a költségvetés.

Jóslat ez, nem tény. Még csak a politikusi üzengetésekben szerepel.

Megint egyedül maradtunk Európában. Senki nem hall arról, hogy Franciaországban vagy Angliában alapvetően módosítani kellene a büdzsét.

A válság hatására átírták a francia költségvetés tervezetét is.

A magyar büdzsének viszont kettő vagy három eredeti példánya volt. Most a „végleges” is összeomlott.

Mondják önök. Senki nem látja pontosan, milyen mély lesz a válság. Amerika és Európa vezető politikusai sem tudják, hogy a világ gazdasága mikor, hogyan kecmereg ki a krízisből. Nem könnyű egy állandóan változó helyzetben pontos prognózissal, költségvetéssel előállni.

De az elmúlt két hétben nem változott semmi, mindent pontosan lehetett látni előre.

Világszerte nem állt meg az elbocsátási hullám, üzemek zárnak be. Kevesebb lesz így az állam bevétele.

Amikor már minden nyugati hírcsatorna a válságról beszélt, az MSZP a „beindultunk” szöveggel kampányolt. A költségvetés tervezésekor figyelmeztettük a kormányt: nem 0,9, hanem 2,5-3 százalékos lesz a recesszió. Így is lett. Nem lesöpörni kellett volna az ellenzék javaslatait, hanem megfogadni.

Az érthető bizonytalanságot jelzi: az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzése szerint 1,6 százalékos lesz a magyar visszaesés.

Az is majdnem a duplája annak, amit a kormány tervezett.

Õsz óta sok minden változott.

A meteorológus és a kormány között az a különbség, hogy az előbbi közli: ónos eső várható, de nem feladata felsózni az utakat. A kormánynak azonban nemcsak bejelentenie kellene a rossz híreket, hanem tennie a válság hatásai ellen, intézkednie a munkahelyek megőrzése érdekében.

Tesz is. Milliárdos programokat indított el Bajnai Gordon gazdasági miniszter. Uniós pénzeket csoportosítanak át erre a célra.

Pénz az, ami benne van a költségvetésben. A többi csak duma. Hónapokon át magyaráztuk: radikális kamatcsökkentés kell. Senki sem értett egyet velünk. Most már Simor András jegybankelnök is azt állítja: szükség van az alapkamat mérséklésére.

Ügyes csapda. Ha a kormány rábírja Simorékat arra, hogy radikálisan csökkentsék a kamatot, a Fidesz azonnal kiabálna: megsértették a jegybank függetlenségét.

Helytelen, ha a jegybank elnöke és a pénzügyminiszter nem tanácskozik egymással, főleg ilyen helyzetben.

Megtették a válságintézkedések előtt is.

És hova jutottunk?

Kivédték az első csapást. Ön dumagyártással vádolja a kormányt. Lássuk hát, mit akar a Fidesz. Adócsökkentést szeretne. Ha a költségvetésből elvesznek, tenni is kell bele. Honnan?

Négy, egyidejű reformra van szükség: adó-, foglalkoztatási, kormányzati és fejlesztéspolitikai reformra. A világbank jelentése szerint: ha a bürokráciát az uniós szintre csökkentenék, három év alatt hétszázalékos plusznövekedést érnénk el.

Járai Zsigmond szerint először reformokat kell indítani, utána van lehetőség az adócsökkentésre. A volt fideszes pénzügyminiszter kilóg a sorból?

Nincs jelentősége annak, ha az egyik reformot a többinél egy hónappal később indítjuk el.

Azzal vádolják a kormányt, hogy nem akar adócsökkentést. Ez így nem igaz. Gyurcsány Ferenc azt mondja, egy jelentős mérséklésbe beleroppanna az ország, de reformra szerinte is szükség van. Bajnai Gordon pedig adóátrendezésről beszél.

Még vannak, akik ezt elhiszik? Ha hat éve mindennap azt ígérném, adok magának egy focilabdát, és ezt nem tenném meg, adna hitelt a szavaimnak?

Adnék, ha végre elmondaná, mit akar a Fidesz. Mekkora adócsökkentést szeretne, hogyan mérsékelné a bürokráciát, a korrupciót?

A feketegazdaság és a korrupció visszaszorítása érdekében módosítanánk a közbeszerzési törvényt. Csökkentenénk az élőmunkára rakódó adóterheket.

Ezt mondja Bajnai és Gyurcsány is.

Kormányon vannak, törvényt kellene alkotniuk. Nem vállalhatjuk át a kormányzás felelősségét a szocialistáktól. Csak akkor, ha az emberek felhatalmaznak erre minket.

Az MDF korábbi javaslata adósáveltolásról és kétszázalékos áfaemelésről szólt. Ellenzékben is lehet konkrétumokról beszélni.

Az áfa a szegények adója. Ezt Gyurcsány Ferenc mondta. Nem támogatunk forgalmiadó-emelést.

Marad a kérdés: mit akarnak?

Benyújtottuk az indítványainkat. Tele vannak számokkal. A kormány lesöpörte őket az asztalról.

Nem az érdekel, mit akartak ősszel, hanem hogy mit javasolnak most.

Már elmondtam: négy reformot, adócsökkentést, a bürokrácia és a korrupció mérséklését.