Orbán egy hét haladékot kapott az Európai Bizottságtól

Az európai Bizottság szerdán súlyos intést küldött Magyarországnak: egy héten belül három törvény visszavonását várják, továbbá a rossz magyar költségvetés miatt elvehetik az EU-s támogatásokat. A jegybanktörvény, a bírók korai nyugdíjazása és az adatvédelmi ombudsman leváltása tarthatatlan Brüsszel szerint. A magyar költségvetés is problémás a Bizottság szerint, és amennyiben a túlzott deficiteljárás újabb szakasza tényleg a magyaroknak szánt kohéziós alapok elvételét jelenti, akkor hazánk lesz az első tagállam az EU történetében, amely ilyen kemény büntetést kap rossz gazdálkodásért.

2012. január 11., 14:19

Az Európai Bizottság szerda délelőtti ülésén úgy döntött, hogy hagy egy kis időt a magyar kormánynak, hogy önként terelje vissza az országot a demokrácia felé. Ha Magyarország nem lép, akkor jövő héten kötelezettségszegési eljárás indul legalább három ügyben - írta az Index.

Az ilyen eljárások önmagukban nem szokatlanok, de most különös súlyt ad nekik néhány körülmény. Ezek közül a legfeltűnőbb, hogy a biztosok szerdai állásfoglalásában a demokratikus játékszabályok betartására általában is figyelmeztetik Magyarországot. Ez szokatlan gesztus.

„Minden jogával élni fog a Bizottság, hogy a tagállamok elfogadják és tiszteletben tartsák az EU irányelveit. A jogállamiság, a demokratikus elvek, az alapjogok biztosítása a legkomolyabb eszközök a befektetők és a polgárok bizalmának megtartására.”

Nem is olyan burkoltan az Európai Bizottság ma azt üzente Magyarországnak, hogy a demokrácia lebontása miatt áll anyagilag rosszul az ország.

A biztosok január 17-én térnek vissza arra, hogy három magyar törvény miatt kötelezettségszegési eljárást indítsanak-e.

E három törvény a következő: jegybanktörvény, a bírák korai nyugdíjazása és az adatvédelmi ombudsman elküldése.

Mindhárom törvény az új magyar alkotmányból következik, mindhárom kétharmados, úgynevezett sarkalatos törvény. Mindhárom esetében több levélváltás volt már az EU-s biztosok és a magyar kormány között, és mindhárom esetben a magyar kormány azt mondta, hogy nem látják megalapozottnak az uniós aggályokat.

Magyarország tegyen gyors lépéseket

A szerdai bizottsági sajtótájékoztatón egyértelmű volt: a Bizottság magabiztos, hogy jogilag alá tudja támasztani aggályait, de várnak még egy hetet, hátha a magyar kormány önként tesz lépéseket.

„Nagyon reméljük, hogy Magyarország a megoldás útjára lép, és nem lesz szükség hosszú és nehéz eljárások kezdeményezésére. Azt várjuk, hogy Magyarország tegyen gyors lépéseket, hogy orvosolni lehessen a kialakult helyzetet.” Így fogalmazott a Bizottság szóvivője.

A magyar helyzetet bonyolítja, hogy februárig parlamenti szünet van. Vagyis ha a magyar kormány önként megváltoztatná a három törvényt, akkor nagyon gyorsan lépni kellene, hogy rendkívüli ülést lehessen összehívni. Martonyi János külügyminiszter egy 6-i levelében már megígérte, hogy Magyarország kész módosítani a vitatott törvényeken, de az nem világos, hogy ez a hivatalos eljárások elindítása előtt is lehetséges-e.

„Aggályaink nagyon megalapozottak, jelentősek” – mondta a bizottsági szóvivő, jelezve, hogy nem azért vár a Bizottság még egy hetet, mert ne volna elég érv Magyarország ellen. Hanem az időhúzás egy lehetőség a magyar fél számára, hogy önként lépjen.

„Most Magyarországnál van a labda” – zárult a sajtótájékoztató.

A magyar költségvetés elégtelen - részletek az

Indexen.