„Orbán a problémát nem megoldotta, hanem elhallgatta”
„Az ellentmondást nem tűrő kormányfő nagy valószínűséggel a harmadik ciklusát fogja megkezdeni a vasárnapi választások után” – írja a Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági lap Orbán Viktor nem visel el vereséget című írásában. A szerző kiemeli: a 2010-es választási siker Orbán számára „személyes győzelem” volt. De az ekkor tartott „populista” választási beszédének ígéretei hamar köddé váltak. „Magyarország mély gazdasági- és pénzügyi válságba került, leértékelődött a forint, az árak és a kamatok az egekbe emelkedtek”.
„A remek gazdasági adatokat, amellyel gyakran büszkélkedik, szintén a kétes eredetű trükköknek köszönheti” – véli a szerző.
Orbán Viktor nagyon jól tudja, hogy kik az ő választói – véli a Wirtschaftsblatt egy másik cikkében. Nem a külföldi befektetők, hanem az átlagember, akit Orbán az elmúlt négy évben nemcsak kímélt, hanem „nemzeti nagyságokba” emelt. A szerző kiemeli: Orbán a tulajdonképpeni problémát azonban nem megoldotta, hanem elhallgatta: a külföldi vállalatokra kivetett különadó, az országban uralkodó hangulat mind hozzájárult ahhoz, hogy a befektetők elhagyják az országot. Magyarország pozitív teljesítménye nem az ország gazdasági erejében rejlik, hanem a gyengülő forintban.
A külföldi kritika még inkább erősebbé teszi Orbán Viktort – címmel közölt írást a Die Presse című konzervatív osztrák napilap.
„Orbán ahhoz az új politikus kategóriához tartozik, amelyhez Putyin és Erdogan” – jegyzi meg a lap. Az ellenszél azonban itthon inkább megerősítette, mintsem gyengítette Orbán pozícióját.
„Orbán politikája abból táplálkozik, hogy konfrontálódni hagyja a belső és a külső ellenzéket” – véli a lap.
Baloldal az összeomlás előtt címmel közölt írást az ellenzékről a Die Presse. A legújabb felmérések nem jósolnak számukra semmi jót – állapítja meg Bognár Péter, a lap tudósítója. Megjegyzi: nem zárható kis az sem, hogy az utolsó pillanatban a nemzeti radikális Jobbik megelőzi a baloldalt. Jóllehet az együttes baloldal nagy lendülettel vetette be magát a választási küzdelembe, „minden elromlott, ami elromolhatott” – összegez a szerző, aki beszámol a Simon Gábor volt MSZP-s képviselő elleni büntetőeljárásról.
„Az osztrák vállalatok igencsak szenvedtek az Orbán-kormány alatt. (...) A nagy veszteségek ellenére az Erste Bank Magyarországon kíván maradni” – olvasható a Die Presse másik cikkében. Az országban maradt vállalatok „megpróbálják menteni, ami menthető” – véli a szerző. „Reméljük, hogy a magyar kormány olyan feltételeket teremt, amely hozzájárul a befektetői bizalomhoz, és a befektetők visszatérése stabil gazdasági adatokat eredményez majd” – közölte az Erste Bank álláspontját a lap.
A Le Soir című baloldali liberális brüsszeli lap a kormánypárt választási győzelmét valószínűsítette, és azt hangsúlyozta, hogy ezt a győzelmet nem akadályozza az eddig követett autoriter, „szabadsággyilkosnak tekintett” kormányzati áramlat sem. A lap Orbán Viktor eddigi politikáját nacionalistának minősítette, és kiemelte a „Kelet felé fordulást”.
„Magyarországon most nem lesz változás” – zárult a Le Soir helyzetértékelése.
A Magyarországi Cigány párt színre lépéséről ír budapesti tudósításában a La Libre Belgique, Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja. Corentin Léotard, a lap tudósítója a romákat a társadalom peremére szorult és lenézett kisebbségnek nevezi, akiknek a jussa Kelet-Közép-Európa többi országához hasonlóan Magyarországon is az alacsonyabb iskolázottság, a munkanélküliség, a szegénység és a diszkrimináció. A tudósítás szerint a cigányság társadalmi integrációját a vezetőit közötti megosztottság is hátráltatja – írja az MTI.