Orbán 19-re lapot húzott, és reménykedik, hogy bejön
A kormány feltehetően abból indul ki, hogy ezek a béremelések nyilvánvalóan megnövelik a költségeket, és azt feltételezik, hogy a vállalatok általában meg tudják emelni az áraikat is – mondta Mihályi Péter a Klubrádióban.
„Abban az esetben, ha az árakat megemelik – tételezzük fel, hogy mindenki meg tudja emelni az árait –, tulajdonképpen egy kis inflációval a dolog meg van úszva. A béremelés országosan nem fog gondot okozni, mert fölmennek az árak is. Tehát egy kis infláció kifejezetten jól jönne most a kormánynak. Csakhogy azt, hogy a világgazdasági környezet milyen lesz – fennmarad-e továbbra is a kedvező világgazdasági környezet, nevezzük ezt most az egyszerűség kedvéért olajárnak, tehát hogy alacsonyan marad az olajár –, nem tudni. Ha igen, akkor ez a folyamat kordában tartható, tehát az infláció nem fog elszabadulni. Vagy éppen ellenkezőleg, az infláció hirtelen felgyorsul külső okokból, és akkor a belső okok is felgyorsítják. Ezt nem lehet előre megmondani” – tette hozzá.
Mihályi Péter arról beszélt, hogy egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy minden olyan kis-, közép- és nagyvállalat, amelynél jelentős béremelésre kerül sor, föl tudja emelni az árait. A piacon nagy a verseny, ezért lehet, hogy több cég nem fogja tudni megemelni az árait, mert az import olcsóbb lesz, az importverseny kiszorítja. Az egyik példa erre a magyar élelmiszeripar, amely amúgy is sokat panaszkodik az olcsó szlovák tej, az olcsó dán sertéshús, az olcsó német ilyen-olyan áru miatt.
Felhívta a figyelmet, hogy van egy másik nagy bizonytalanság: munkaerőhiány van a gazdaságban, és lehetséges, hogy ez ugyan a meg fogja emelni béreket, de ettől a gazdaság nem fog növekedni. Nem lesz több termelés, mert nincs, aki dolgozzon – mondta. Szerinte illúzió, hogy a béremelés hatására jelentős mennyiségben jönnének vissza külföldről munkavállalók. Azt is naivitás feltételezni, hogy bárkit is megakadályozna abban, hogy elmenjen. A közgazdász úgy véli, előfordulhat, hogy több bér lesz kifizetve, de ettől a termelés nem fog növekedni és a gazdaság nem fog fölgyorsulni. Mihályi Péter ezt tartja a valószínűbb negatív forgatókönyvnek, és kevésbé valószínűnek azt, hogy az infláció nem indul el.
Ezzel együtt hozzátette, felelőtlenség lenne azt mondani, hogy ebből biztos bukás lesz, mint ahogy azok is felelőtlenül jártak el, akik azt a tanácsot adták, hogy ezt nyugodtan meg lehet lépni, mert ebből biztos nem lesz baj.