Önkiszolgáló boltok
Nyilvánvalóan több mint 800 millió euró közpénzt tulajdonítottak el Magyarországon – a Magyar Nemzeti Bank alapítványaitól elsikkasztott pénzek egy része Orbán Viktor kormányának kedvezményezetteinél landolt – írja Silviu Mihai a Wiener Zeitungban megjelent cikkében.
Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke már hosszú ideje igyekezett titokban tartani a kiadások listáját. Végül is nem intézetének mérlegéről van szó, hanem a bank által 2014-ben alapított hat alapítvány kiadásairól. A tőkeátruházás által az alapítványok „elvesztették közpénz jellegüket” – érvelt a korábbi pénzügyminiszter a kormány-kritikus újságírók döbbenetére. De a múlt hét végén a Kúria, Magyarország Legfelsőbb Bírósága, éget vetett a titkolózásnak: a bírák úgy döntöttek, hogy ez esetben teljes egészében közpénzekről van szó, és ennek megfelelően az adatszolgáltatásra vonatkozó jogi előírásokat kell alkalmazni. Az ezután rövid időn belül nyilvánosságra hozott nagyszámú dokumentumot még nem lehetett teljes egészében nagyító alá venni, és néhány szempont még tisztázatlan.
Mindamellett Magyarország – és ez nem vitatható – az utóbbi évek egyik legnagyobb korrupciós botránya előtt áll. Az alapítványok létrehozatala óta több mint 800 millió eurót költöttek el vitatott célokra, vagy éppenséggel, elsikkasztották ezt az összeget. Hivatalosan a központi bank alapítványai a közgazdasági kultúra, valamint a közgazdasági tanok népszerűsítéséhez és támogatásához járulnának hozzá. Mind a hat alapítványnak fennkölt latin neve van, és együtt összesen csaknem egy milliárd eurót kezelnek, amely a MNB táskájából származik.
A kritikus hangú médiák és ellenzéki politikusok azonban már kezdettől fogva megkérdőjelezték a furcsa konstrukciót, nem utolsó sorban azért is, mert Matolcsy Orbán Viktor miniszterelnök egyik legszorosabb bizalmasa, aki egyidejűleg az „unortodox” gazdaságpolitikája révén vált ismertté. Ténylegesen már a múlt évben megsokasodtak a gyanús jelei annak, hogy az alapítványok a központi bank pénzéből exkluzív ingatlanokat vásárolnak, felújítanak, és kereskedelmi jellegű vállalkozásokba fektetnek be, amelyeknek kevés, illetve semmi közük sincs az adott alapszabályzathoz. A mérlegek titkosítása miatt azonban az újságírói oknyomozások és a parlamenti meghallgatások inkább csak spekulációk talaján maradtak.
A régóta óhajtott dokumentumok nyilvánosságra kerülésével végre napvilágra kerültek a tények, és ezek igencsak problémásak a budapesti kormányzati körök számára. A pénz nagyobb részén magyar államkötvényeket vásároltak, ami az Európai Központi Bank szemszögéből nézve meg nem engedett tevékenység, mert ez egyet jelent az állami költségvetés közvetlen pénzügyi támogatásával.
Az Európai Központi Bank (EKB/EZB) e hónap elején nyilvánosságra hozott jelentése máris megfogalmazta szakmai álláspontját és magyarázatot követelt a magyar hatóságoktól.
A pénzösszeg másik részét reprezentatív budapesti ingatlanokat megszerzésére fordították. Mindenesetre a jelentős mértékű költekezés ebben az esetben nem tűnik olyannak, mint ami az alapítványok tudományos és magas szintű oktatási tevékenységével állna összefüggésben. Ehhez még az is hozzájön, hogy e jövedelmező ingatlanügyletek szerződő felei között több olyan cég is akad, amelyek Matolcsy MNB-elnök unokatestvéréhez, Szemerey Tamáshoz tartoznak.
Több mint másfél millió euróval pedig egy magán online-portált, a vs.hu-t finanszírozták. Valószínű, hogy mostanáig még a szerkesztőség számára sem volt ismert a pénzek eredete: az elmúlt hónapban a főszerkesztő és egy tucat újságíró is felmondott, sőt azt is felajánlották, hogy visszafizetik a jövedelmüket csak azért, hogy ne legyenek részesei a közpénzek illetéktelen felhasználásának.
A központi bank elnöke elutasítja a lemondást
Mostanáig Száraz István, a kiadó ügyvezető igazgatója elutasította, hogy kommentárt fűzzön az esethez. Néhány év óta már Fidesz-közelinek tartják, és ez valamelyest csökkenti a meglepetés erejét. Az alapítványi megbízatásoknak szintén egyik kedvezményezettje volt Mészáros Lőrinc, aki az egyik legközvetlenebb barátja a miniszterelnöknek és annak a Felcsútnak a polgármestere, ahol Orbán Viktor felnőtt. Miként a nyilvánosságra hozott dokumentumok mutatják, a központi banki alapítványok nagyvonalúságából rajta kívül különböző szakmai területek más üzletemberei is részesültek. A lista csaknem katalógusként sorolja fel az Orbán-rezsim azon kedvezményezetteit, akik nem csupán most, de már évek óta minden közbeszerzésen és projekten EU-s pénzeket nyernek meg.
Az ellenzéki pártok hónapok óta hevesen követelik a Magyar Nemzeti Bank elnökének a lemondását és az eset maradéktalan jogi felderítését. Ez utóbbi valószínűleg csupán kívánság marad: Polt Péter legfőbb államügyész felesége az egyik központi banki alapítvány felügyelő bizottságának a tagja. Valószínűbbnek tűnik az első variáció, bár Matolcsy visszautasítja a lemondást.
Fordította: dr. Gonda László