Önként fekszenek a sugárzó ágyba
Két éven át tart a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal tíz európai országgal közös akciója, melyben a kozmetikai szoláriumokat vizsgálják. Az első hazai ellenőrzések lesújtó eredményt mutattak: a napágyak sugárzási erőssége 96.5 százalékban nem felelt meg az előírásoknak
– Hogy merre voltunk, milyen településeken, városokban jártunk? Nem árulhatom el. Januárban folytatódik az akció, újra országszerte betérünk a szolárium szalonokba, kozmetikákba – vetíti előre a kiszámíthatatlan „rajtaütést” Cserti Istvánné, a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal Kereskedelmi és Piacfelügyeleti Hatóságának osztályvezetője.
A Hivatal tíz európai országgal együttműködve kezdeményezte a napágyak ellenőrzését. A nemzetközi akcióban 300 helyre jutottak el, összesen félezer berendezést szemrevételeztek, majd mérték a kibocsátott sugárzási mennyiséget.
– Háromféle UV sugárzást mértünk. Ahol hiányosságot, szabálytalanságot észleltünk, felszólító határozatot hoztunk a megfelelő működés érdekében – folytatja az osztályvezető.
Szabálytalanság akadt bőven
Az Európai Bizottság társfinanszírozásával Magyarországon 28 helyszínen 68 szolárium ágyat ellenőriztek. Minden ötödik ágy esetében hiányosan tüntették fel a gyártási információkat, minden második napágy mellől hiányzott a kötelező felirat, hogy az UV sugárzás sérülést okozhat.
A legsúlyosabb megállapítás, hogy a vizsgált berendezések 96.5 százalékának sugárzási erőssége a megengedettet jelentősen meghaladta.
A nem orvosi szoláriumok ultraibolya sugárzásának megengedett határértéke 0.3 W/négyzetméter, ám akadt olyan napágy is, ahol ennek közel az ötszörösét mérték, 1.43 W/négyzetmétert.
18 év alatt tilos legyen
Összehasonlításképpen: a határérték a 12-es globális UV indexnek felel meg, akkor amikor már 7-esnél azt hangoztatják a szakemberek, hogy lehetőleg ne tartózkodjunk a napon.
Miért óvják a napozókat, szoláriumozókat az erős sugárzástól? Az UV sugárzás pozitív élettani hatásai mellett riasztóak az esetleges későbbi következmények. Főkép a különböző típusú rákfajták, a melanoma-bőrrák kialakulása.
A Magyar Dermatológiai Társulat azt javasolja, hogy Németországhoz hasonlóan Magyarországon se lehessen 18 év alatt szoláriumozni. A társaság 2010-ben május 3-án rendezi meg a Melanoma napot, hogy a betegség kockázataira figyelmeztesse a szakembereket, érdeklődőket.
Életveszélyes készülék, használata tilos!
A piacfelügyelő szerint a riasztóan nagy arányú, a megengedettnél erősebb sugárzással működő napágyakért elsősorban az üzemeltetők a felelősek. Egyszerűen kicserélik a gyárilag elhelyezett csöveket, a barnulni vágyók nagyobb elégedettsége érdekében.
Ilyenkor lép a hatóság, ha tudomására jut a szabálytalanság. A kiadott határozat az alacsonyabb sugárzási értékű csövek használatát írja elő. Radikálisabb esetben a berendezés használatát megakadályozzák, vagy akár bezárják az üzlethelyiséget.
A piacfelügyelők egy matricát is készíttettek. Piros betűkkel keresztben ráragasztják a napágyra, hogy „Életveszélyes készülék, használata tilos!” Így talán senki nem használja a gépet, különben a figyelmeztető felirat „bélyege” is rákerül a bőrére.
Talán még nem eléggé közismert, hogy IARC nemzetközi rákkutató és a WHO Egészségügyi Világszervezet ebben az évben a napágyakat az emberi szervezet számára legveszélyesebb rákkeltő anyagokat tartalmazó csoportba sorolta. Gyakorlatilag a dohányzással azonos kockázati kategóriába helyezte.
A megállapítás a megengedett erősségű sugárzással rendelkező gépekre igaz. Az ellenőrzés során bevizsgált, a normál érték többszörösével működtetett hazai berendezésekre bizonyára hatványozottan igaz ez a figyelmeztetés.