„Öngyilkos vállalkozás” – Így látják a netadót külföldön

Az internetadó és az azzal szembeni ellenállás került célkeresztbe a reggeli külföldi újságokban. A lapok szerint elhibázott lépés, hogy az adót olyan technológiára vetik ki, amely fokozza a termelékenységet és az innovációt.

2014. október 28., 09:21

A The New York Times szerint főleg a felzárkózó gazdaságokra nézve igaz, hogy a gazdasági növekedést, az okostelefonok elterjedését, valamint az internet-hozzáférést akadályozzák azok a kormányok, amelyek emelik a számítástechnikára kivetett adókat. Ráadásul a veszteségek gyorsan növekednek. Ezt tartalmazza az a jelentés, amely egy washingtoni kutatócsoport adott ki, és megállapításainak időszerűségét alátámasztotta a Budapesten tartott tüntetés. Magyarország jelenleg ugyan csak 1 százalékot tesz rá a normál adószintre az információs és kommunikációs technológiában, de ez emelkedni fog az internetadó miatt. A tervezett lépés felzúdulást váltott ki az országon belül és kívül is. Az amerikai alapítvány elnöke és a felmérés társszerzője úgy fogalmazott, hogy egy dolog az, ha egy állam magasabb adóval igyekszik visszafogni a cigaretta vagy a dohány fogyasztását, ám az öngyilkos vállalkozás, ha az adót olyan technológiára vetik ki, amely fokozza a termelékenységet és az innovációt.


A The Wall Street Journal azt írja: a vasárnapi tüntetés után Magyarország felvizezi az internetadót. Az eredeti terv elégedetlenséget váltott ki, mondván, hogy az korlátozza a hozzáférést a világhálóhoz, illetve gátolja a szólásszabadságot, a hatalom szerint azonban az ellenzék szervezte a megmozdulást. Az IT-szakma ezzel szemben úgy látja, hogy a törvény kihat a gazdasági növekedésre, miközben az áfa már most is a legmagasabb az unión belül. Nem valószínű, hogy az EU beavatkozik, mert Brüsszelnek nincsenek hozzá jogi eszközei – közölte Neelie Kroes, a digitális ügyek távozó biztosa. A demonstráció kapcsán kirobbant vita a twitteren az amerikai ügyvivő és a nemzetközi kommunikációért felelős magyar szóvivő között, mutatja, milyen mélyre jutott a viszony Magyarország és az USA között, amely élesen bírálja Orbán egyre tekintélyelvűbb uralmát.

(Forrás: Klubrádió/Szelestey Lajos)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.