Olimpia: drága belépők, alultervezett költségek, hiányzó szakértelem
A Népszabadság megszerezte a Budapestre tervezett olimpia megvalósíthatósági tanulmányát. Az anyag, amiből eddig csak a jóval optimistább vezetői összefoglalót hozták nyilvánosságra, nem túl bizakodó. Az elemzésben sorolt aggályok között szerepel a gazdaság kis mérete miatti kockázat, a sok szükséges és drága infrastrukturális fejlesztés (például több száz milliárd közlekedésre).
Külön kiemeli az elemzés a „a nemzetközi sajtó sokszor kritikus hozzáállását” a magyar politikához, s azt, hogy hiányoznak a megfelelő rendezői tapasztalatok és a kellő szakértelem egy sikeres pályázáshoz. Gondként sorolják, hogy a korlátozott kapacitások és a szűk határidők miatt nőhetnek a tervezett építőipari árak.
A tanulmány intő példaként említi, hogy a 2022-es téli olimpiára jelentkező városok közül Oslo és Krakkó azért lépett vissza, mert a lakosság nem támogatta a tervet. A megvalósíthatósági tanulmány készítői szinte veszélyforrásként tálalták egy esetleges népszavazás gondolatát az olimpia kapcsán.
A Népszabadság által most megszerzett szöveget a parlamenti pártok érdemben nem iserehették meg, mert csak a vita előtti napon kapták kézhez, így csak a vezetői összefoglaló alapján dönthettek a pályázat támogatásáról.
Az Együtt kikérte a tanulmányt, de nem kapta meg mostanáig, a a MOB arra hivatkozott, hogy az nem közérdekű adat. A Index a Miniszterelnökségtől kérte a dokumentuomot, de ott meg azzal utasították el az adatkérést, hogy a tanulmány még nem készült el.