Nyugdíjvita: ma elszabadul a Fidesz

A lakáshitelesek megsegítéséről is dönthet az Országgyűlés hétfőn, a háromnapos ülés első napján. A jövő évi adótörvények tárgyalása kedden kezdődik.

2010. október 25., 07:22

Selmeczi Gabriella pénteken nyújtott be egy törvényjavaslatot, amely egyrészt eltörli a pályakezdők kötelező pénztári tagságát, másrészt lehetővé teszi, hogy a tagok jövő év végéig visszaléphessenek a társadalombiztosítási rendszerbe. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mi lesz az állami rendszerbe visszatérő tagok pénzével. Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott azt mondta, hogy a pontos szabályokat később dolgozzák ki, de azt ígéri, hogy az egyéni számlák az állami rendszerben is megmaradnak. A megbízott úgy fogalmazott: a legkorrektebb megoldás, ha ezeket az egyéni számlákat, amelyek a magánnyugdíj-rendszerben vannak, egyszerűen áthozzák az állami nyugdíjrendszerbe, és ott fogják kezelni - számolt be a

Kossuth Rádió.

Selmeczi Gabriella azt mondta, később döntik el, melyik állami szerv hogyan kezeli majd ezeket a papírokat, mert a pénztárak nem készpénzt fizetnek vissza, hanem azokat az eszközöket, amelyeket a tagok befizetéseiből vásároltak, tehát állampapírokat, kötvényeket részvényeket, mert így elkerülhető, hogy egyszerre nagy mennyiségű értékpapír zúduljon a piacra. A magánnyugdíj-pénztári összvagyon 2800 milliárd forint.

A kormány bízik abban, hogy minél többen visszalépnek az állami rendszerbe. Azokat, akik mégis kitartanak a pénztáruk mellett, kompenzálják, jóváírják a veszteségüket, hiszen az állam a következő 14 hónapban biztosan nem utal majd át járulékokat a pénztáraknak. A kormány még dolgozik azokon a technikai részleteken, hogy hogyan és mikor fizeti majd vissza a kieső járulékokat.

Folytatódik a parlamenti nagyüzem

A parlament tervezett napirendje szerint hétfőn zárószavazás lehet a magán-nyugdíjpénztári befizetésekről szóló törvényjavaslatokról, amennyiben az Országgyűlés nem fogad el a jogszabálytervezethez benyújtott egyetlen módosító indítványt sem. A kormány előterjesztése szerint a társadalombiztosítási törvény módosításával megteremtenék annak alapját, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok átmenetileg - 2010. november 1-je és 2011. december 31-e között - tagdíj helyett járulékot fizessenek a Nyugdíjbiztosítási Alap részére.

Ugyanez vonatkozik arra a két előterjesztésre is, amelyek szerint közös vagyonkezelő alapba kerül a Magyar Televízió Zrt., a Magyar Rádió Zrt., a Duna Televízió Zrt. és a Magyar Távirati Iroda Zrt. vagyona. Ha nem fogad el módosító indítványt a Ház, akkor ezekről a javaslatokról is lesz zárószavazás.

Elfogadhatja hétfőn a parlament az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosítását is, ha a képviselők négyötödös többséggel megszavazzák a házszabálytól eltérést. Az öt kormánypárti képviselő által benyújtott indítvány célja a nehéz helyzetbe került lakáshiteles fogyasztók megsegítése. A javaslat szerint a lakáshiteleseknek egyebek mellett évente egy ingyenes előtörlesztés, és egy ugyancsak ingyenes futamidő-hosszabbítás járna. A javaslat csak a magánszemélyek által felvett lakáscélú hitel-, kölcsön- és lízing szerződésekre vonatkozik.

A képviselők ugyancsak hétfőn döntenek a közbeszerzésekről szóló törvény módosításáról, amelynek lényege, hogy megszüntetnék a kötelező közbeszerzést a jogi szolgáltatásoknál. A határozathozatalok után a Ház megvitatja az Országos Rádió és Televízió Testület tavalyi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot, majd lefolytatja a kormányhivatalokról, valamint a területfejlesztésről szóló javaslat részletes vitáját.

Kedden: összeolvasztják az APEH-et és a VP-t

Kedden ötórás időkeretben folytatja a parlament a 2011-es adó- és járulékszabályokra vonatkozó előterjesztés általános vitáját. A javaslat tartalmazza, hogy a magánszemélyeknek valamennyi jövedelmük után 16 százalékos kulccsal kellene adózniuk, tehát a külön adózó jövedelmek - osztalék, árfolyamnyereség, kamatjövedelem, ingatlanátruházásból származó jövedelem - után is ugyanekkora lenne az adó. A külön adózó jövedelmek esetében továbbra sem kell adóalap-kiegészítéssel, vagyis szuperbruttósítással számolni. A javaslat már az első gyermek vállalását is támogató, jövedelemkorláthoz nem kötött családi kedvezményt vezet be, amely az összevont adóalapot csökkenti. A családi kedvezmény megosztható a házaspárok, élettársak között.

Szintén kedden kezdődik a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló törvényjavaslat általános vitája. A javaslat szerint a jövő év első napján Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) néven összeolvad az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), valamint a Vám- és Pénzügyőrség (VP).

Szerdán több törvényjavaslat általános vitája kezdődik el. Az ügyészségről szóló jogszabálytervezetben a kormány egyebek közt azt indítványozza, hogy az Országgyűlés a jelenlegi hat év helyett kilenc évre válassza meg a legfőbb ügyészt, akit csak "belülről", az ügyészek közül lehetne kinevezni. A javaslatban szerepel az is, hogy a megbízatási idő letelte és a 70. életév betöltése esetén a volt legfőbb ügyész a legfőbb ügyészi jogköröket mindaddig gyakorolja, amíg az új vezető hivatalba nem lép. (Kovács Tamás legfőbb ügyész
december 13-án tölti be 70. életévét.)

Jövőre mindent társadalmi egyeztetésre kell bocsátani

Januártól a társadalom legszélesebb rétegei számára válhat lehetővé, hogy a jogszabályok előkészítése során véleményét, észrevételeit kifejtse a társadalmi részvételről szóló törvény tervezete szerint, amelynek szintén szerdán kezdődik a parlamenti vitája. A javaslat szerint társadalmi egyeztetésre kell bocsátani a törvények, a kormányrendeletek, a miniszteri rendeletek tervezeteit, azok indokolásával együtt. Nem kellene viszont társadalmi egyeztetésre küldeni a fizetési kötelezettségekről, az állami támogatásokról, a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, az európai uniós, illetve nemzetközi forrásokból nyújtott támogatásokról, a nemzetközi szerződés kihirdetéséről, valamint a szervezet- és intézményalapításáról szóló jogszabályok tervezeteit.