Ön tudja, mekkora lehet a legmagasabb nyugdíj Magyarországon?

Bár a konkrét számot nem hozzák nyilvánosságra, vélhetően 4 millió forint környékén lehet hazánkban a legmagasabb nyugdíj.

2024. március 7., 13:24

Szerző:

Januárban 6 százalékos emelést kaptak a nyugdíjasok, az év második hónapjában pedig megérkezett a 13. havi nyugdíj – Farkas András szerint amennyiben 6 százalék alatti szinten marad az infláció, akkor az eddigiekhez hasonlóan kedvezően alakulhat az év az idősek számára, a nyugdíjak vásárlóértéke ugyanis így emelkedhet – írja a Portfolio

A szakember kiemelte, hogy összesen mintegy 520,5 milliárdot fizettek ki a 13. havi nyugdíjra, a politikai szándék miatt azonban nem kérdéses, hogy mindig lesz erre pénz, amíg a költségvetés ezt megengedi. Farkas a 14. havi nyugdíról is beszélt, illetve azt is elmondta, hogy az átlag nyugdíj 230 ezer forint körül alakul,

a havi legmagasabb nyugdíj 2-4 millió forint lehet,

bár a konkrét értékeket „szolgálati titoknak minősítették” – a szakember szerint nagyon kevés ilyen nyugdíjasról lehet beszélni.

Éket ver a nyugdíjasok közé a 13. havi nyugdíj

A 13. havi nyugdíj csak akkor lehetne méltányos, ha átgondolt szolidaritási újraelosztási elemeket is tartalmazna – véli Farkas András.

Februárban minden nyugellátásra jogosult dupla nyugdíjat kapott, hiszen most vehette kézhez a 13. havi nyugdíjat is. Farkas András szerint a 13. havi nyugdíjnak rendkívül pozitív tulajdonsága, hogy ez a plusz egyhavi juttatás éves szinten olyan, mintha 8,3 százalékos éves plusz nyugdíjemelést kapna minden nyugdíjas.„Ez nyilván rendkívül fontos, és az elszegényedési csúszda meredekségét enyhíteni képes jelentős mértékben”– magyarázza Farkas András, aki szerint azért van ezzel baj, nem is kicsi – írja az infostart.

Iszonyatos különbségek vannak a nyugdíj kifizetésekben

„Az, hogy mindenki a saját nyugdíja összegével megegyező mértékű 13. havi nyugdíjat kap, nem képes a korábban felhalmozódott méltánytalanságokat kezelni, és ez hozzájárul ahhoz, hogy minden évben egyfajta turbófokozatban löki a nyugdíjas társadalom tagjainak a szétszakadását" – mondta a nyugdíjszakértő. 

A nyugdíjguru.hu alapítója szerint éves szinten majdnem ötmillió forint is lehet a juttatások közötti különbség, ezért a 13. havi nyugdíj csak akkor lehetne méltányos, ha átgondolt szolidaritási újraelosztási elemeket is tartalmazna.

Ezt különféle szolidaritási korrekciós mechanizmusokkal próbálják megoldani a legtöbb olyan rendszerben, ahol létezik 13. havi nyugdíj. Példaként Lengyelországot említette, ahol a minimálnyugdíj közelében meghatározott egységes összegben adják a 13., sőt a 14. havi nyugdíjat is.

Farkas András arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugdíjemelés egységes százalékos mértéke is hasonló hatást vált ki, mert például a hatszázalékos januári nyugdíjemelés egy százezer forintos nyugdíjban részesülőnél hatezer forintot, egy ötszázezer forintos nyugdíjasnak pedig harmincezer forintot jelentett, és szerinte

„Ezek a különbségek önmagukban már nagyon nehezen védhetők, mert csak halmozzák ezt a bizonyos méltánytalanságot a rendszerben"– hangsúlyozza a nyugdíjszakértő. 

Az eltérés különösen szembetűnő szerinte az éves nyugdíjbevételeknél, hiszen egy százezer forintos havi nyugdíjban részesülő embernek éves szinten 1,2 millió forint lesz a nyugdíjjövedelme, és ehhez jön a 13. havi nyugdíj százezer forintja, így összesen 1,3 millió forintot kap majd. Akinek viszont havi ötszázezer forintos a nyugdíja, és ez még nem kivételes összeg, hatmillió forint az éves nyugdíjjövedelme, és ehhez jön ötszázezer forint a 13. havi nyugdíjjal, így felemelkedik a nyugdíj jövedelme 6,5 millió forintra.

„Ha ezt a két számot összevetjük, akkor látszik, hogy a jobb állapotban lévő nyugdíjasok javára nagyon gyorsan torzít a rendszer, pont amiatt, mert a 13. havi nyugdíj összege teljesen megegyezik mindenkinek a saját nyugdíja összegével" – mondta Farkas András nyugdíjszakértő.

(Kiemelt kép: Bilibok Katalin postás (b) levelet ad fel Budapest XVIII. kerületében 2018. április 24-én. Fotó: KISBENEDEK ATTILA / AFP)