Nyilván éremért utaztak: a legmagasabb szintű olimpiai akkreditáció jutott a MOB-főtitkár feleségének és lányának is

A sportvezető azt állítja, szabályos és átlátható volt az eljárás.

2018. február 24., 09:28

Szerző:

Vékássy Bálint, az olimpiai bizottság főtitkára a családját is magával vitte az olimpiára, felesége és lánya is legmagasabb szintű akkreditációt kapta. A sportvezető azt állítja, szabályos és átlátható volt az eljárás – írja a 24.hu, mely emlékeztet arra: az utazó csapat összetétele minden olimpián kardinális kérdés.

Korántsem mindegy, mennyi edző, orvos, masszőr kísérheti el a versenyzői delegációt, mint ahogyan az sem, milyen létszámú, erősségű sportdiplomáciai küldöttséget tud felvonultatni egy-egy olimpiai eseményen Magyarország.

Vékássy Bálint MOB-főtitkár

Az akkreditációkkal történő matekozás éppen ezért az olimpiákat megelőző külön „versenyszám”, a felkészülés kardinális pontja – sportvezetői szempontból mindenképp. A nyári olimpiákra sem véletlenül utazik el sok olyan magyar úszó, akinek a B-döntőre is kevés az esélye, de teljesítette a szintidőt. Az egyik legsikeresebb magyar sportág küldöttsége az elmúlt öt olimpián növekedett: Sydneyben 22, Athénban 27, Pekingben 30, Londonban 31, Rióban 36 magyar úszó állt rajthoz. Ekkora létszám mellett ugyanis elérhető, hogy minden esélyes sportolóval ott tudjon lenni legalább az edzője, esetleg közvetlen felkészítő stábjának egy-két tagja is.

A téli olimpián is ugyanez a kihívás: Swaney Elizabeth szereplése kapcsán ment utána a dolognak a portál. A cikk emlékeztet: azt, hogy az olimpiai sportolói küldöttséggel mekkora kísérő delegáció utazhat, az Olimpiai Charta 38. cikkelye határozza meg. Az ebben foglalt alapelveknek megfelelően a NOB Végrehajtó Bizottsága készítette el azt a kalkulációs táblázatot, amely konkrétan meghatározta, mekkora delegáció utazhat a kvalifikációt kivívó 19 sportolóval Phjongcshangba.

A Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése legutóbbi, 2017. október 14-én tartott ülésén, a szervezet alapszabályára hivatkozva, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a phjongcshangi játékokon résztvevő csapat és küldöttség személyi összetételét. A határozat egyben felhatalmazta a MOB elnökét, az olimpiai csapat vezetőjét, illetve a szervezet főtitkárát, hogy az olimpiáig hátralévő időben az utazó csapatot érintő függőben lévő kérdésekben – így különösen a még el nem dőlt kvalifikációk, az akkreditációk, nevezés, részvétel, ki-és hazautazás, szállás, felszerelés – saját hatáskörében döntsön.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A 24.hu birtokába jutott az a hivatalos lista, amely a Phjongcsangba utazó magyar küldöttség 65 tagjának nevét tartalmazza.

Azon túl, hogy a 19 sportoló alig több, mint negyede a teljes magyar delegációnak, a listán látható még egy-két név, és a nyakában lógó akkreditáció szintje, amely talán magyarázatra szorul.

A portál által közzétett listán felfedezhetők érdekességek: így például Szabó Tünde sportért felelős államtitkárt például elkísérte férje, dr. Sávolt Ákos, a korábbi sikeres teniszező, Attila testvére, neves sebész. Magyarország első számú sportvezetőjének utaztatása alapvetés minden olimpián, de ezen a protokolláris szinten teljesen megszokott gyakorlat a férj jelenléte is. Ráadásul mind az államtitkár, mind férje a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vendégeként szerepel az akkreditációs listán, így a költségeket az IOC állja.

Orendi Mihály a MOB alelnökeként és a Magyar Korcsolyázók Országos Szövetségének ügyvezetőjeként is természetes jogú szereplője a listának, mint ahogyan Dr. Bathó Ferenc, az Ember Erőforrások Minisztériumának gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára is duplán kötődik a hazai olimpiai bizottsághoz – mint a szervezet gazdasági bizottságának elnöke és mint a MOKSZ alelnöke.

Ám még csak nem is ezek a vendégeskedések okoztak meglepetést, hanem az, hogy kik kaptak kvázi mindenhova belépést biztosító akkreditációt azok közül, akik nem a nemzetközi, hanem hazai olimpiai bizottság kontójára utazhattak ki.  Bár nem feltétlenül egyértelmű, de tudni kell, az akkreditációs szintnek – vendég, vagy sportoló, vagy csapatvezető, stb – komoly jelentősége van az olimpián – figyelmeztet a cikk. A listán tehát szerepelnek azok is, akiket a legmagasabb akkreditációs szinten regisztráltak és utaztattak 

Kulcsár Krisztián MOB-elnökként természetesen tagja ennek az exkluzív körnek, sőt, arra is jogosult, hogy delegációvezetőként két kísérőt nevezzen meg maga mellé. Deutsch Tamás, fideszes EP-képviselő, a MOB alelnöke az egyik, ez érthető, de egy bizonyos Vékássy Zsuzsanna a másik, az ő jelenléte magyarázatra szorul. Ők teljes jogú belépési engedélyt kaptak a versenyek minden helyszínére, bemehetnek a versenyzők területére is, továbbá – mint a cikkben részletesen szerepel – a rendezvények Olympic Family VIP zónáiba, akkreditációjukkal használhatják az IOC-transzfereket is. A lehető leginkább exkluzív jogokat biztosító körben olvasható Vékássy Bálint a MOB főtitkárának, a szervezet második emberének mint a delegációvezető helyettesének neve is​, ami szintén ​normális. Az ő kísérője azonban Vékássy Panna, aki szintén magyarázatra szorul, s Kósa Lajos tárca nélküli miniszter, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke, aki kevésbé.

Magyarán Vékássy Bálint főtitkárnak frissen kinevezett vezetőként az első adandó alkalommal az egész családját – Vékássy Zsuzsanna a MOB-főtitkár felesége és instagram oldalán posztolta phjongcshnagi élményeit, Panna pedig a lányuk – magával vitte az olimpiára, ráadásul a lehető legmagasabb kényelmi szintet biztosító akkreditációval.

A portál szerint Vékássy minden bizonnyal ​számlával tudja igazolni, hogy családtagjai repülőjegyét saját zsebből fizette. Ám az olimpián nem a kiutazás jelenti az igazi kihívást – a jegyet bárki megveheti, ha van elegendő pénz a számláján -, hanem az eseményekre való bejutás. Ám nem is az utazási költség a drága egy olimpia esetében, hanem a rendezvényekre történő bejutás. 

„Ha összeadjuk, mennyibe kerülnek a jegyek az olimpiai eseményekre, a szállás és az étkezés, hozzávesszük az Olympic Family VIP zónáinak minden igényt kielégítő szolgáltatásait, nem nehéz rájönni, komoly nagyságrendről van szó.”

Minderre az érintett azt reagálta a portálnak: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság rendezvényein a NOB minden tagszervezet elnökének,​ ​főtitkárának​, illetve sportminiszterének/államtitkárának​ a legmagasabb szintű akkreditációt biztosítja, és ezeknek a prominenseknek kísérők meghívását is engedélyezi. Ezekben az esetekben a szállást, az utazást, az akkreditációt, ezzel az eseményeken való részvételt teljes egészében a NOB finanszírozza. A​kkor is, ha az adott ország nulla sportolót küld a játékokra. 

Vékássy érvelése alapján mindössze annyi történt, hogy mivel Kulcsár Krisztián MOB-elnök nem tartott igényt kísérőre, a részére fenntartott helyet átvette a felesége.

​„Ezek az akkreditációk ráadásul átruházhatóak, jelenleg Orendi Mihálynál és Kósa Lajosnál vannak, miután én és a családom már hazautaztunk. Az olimpia második felére ők kapták meg az akkreditációs jogosultságot, amely a kísérőknek jár” – magyarázta Vékássy.

A kérdésre, hogy miért nem​ mondjuk a MOB sportszakmai vezetője – és gyakorlatilag harmadik embere –, Fábián László, vagy a képzeletbeli protokolláris, vagy sportszakmai rangsorban fontosabb utazó kapta a legmagasabb akkreditációs fokozatot jelentő kísérő titulust, Vékássy annyit felelt: nincsenek komoly különbségek az akkreditációk között, Fábián a MOB vendégeként is tudta például „Thomas Bach mellől nézni a versenyeket”. Csakhogy valójában a lelátóról és nem minden versenyt. Amire pedig a sportszakmai vezető nem jutott volna be, azokra az eseményekre „a MOB megvásárolta a jegyeket”.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

 

 

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.