Nyílt örökbeadás – gondolkodási idő nélkül
A nyílt örökbeadás esetén a gyermek születése után rögtön az örökbe fogadó szülőkhöz kerül. A vér szerinti anyának a lemondás után minden joga azonnal megszűnik. A titkos örökbeadásnál a lemondás után a gyermek 6 hetes koráig van visszalépési lehetősége a baba biológiai szüleinek.
Titkos örökbeadás esetén a szülő tehet lemondó nyilatkozatot a szülés előtt, de a szülés után ezt meg kell erősítenie. Ebben hozzájárul ahhoz, hogy számára ismeretlen házaspár örökbe fogadhassa gyermekét. Ilyenkor az illetékes területi gyermekvédelmi szakszolgálat, a TEGYESZ jogosult, hogy kiválassza az örökbe fogadni szándékozó szülőket. Az anya nem tudhatja meg, kihez kerül a gyereke, szülői felügyeleti joga, tartási kötelezettsége megszűnik. A megerősítő nyilatkozat után a szülőnek azonban 6 hét gondolkodási idő áll rendelkezésére. Ez alatt visszavonhatja a lemondását, ha úgy dönt, mégis vállalja a gyermeket.
A nyílt örökbefogadásnál csak szülés után nyilatkozhat a szülő. A civil szervezet és a nyílt örökbefogadás a biztosíték, hogy a gyerek azonnal családba kerüljön. Ráadásul az örökbe fogadó így pontos képet kaphat örökletes betegségekről, testvérekről. A szülő az illetékes gyámhivatal előtt lemond a gyermekéről megnevezett örökbe fogadók javára. A jegyzőkönyv aláírását követően az anyának nincs meggondolási lehetősége, mert egy 97-es kormányrendelet védi az örökbefogadókat. Ennek a megváltoztatását indítványozta a TEGYESZ. Azt a módosítást szeretné, hogy a nyílt örökbeadásnál is legyen az anyának 6 hét gondolkodási ideje. Eredetileg május elsején lépett volna életbe a módosított jogszabály, az új PTK, de még nem fogadták el.
Ebben a formában úgy tűnik, mintha a törvény azt a szülőt „büntetné”, aki felelősségteljesen szeretne gondoskodni gyermekéről, ha már arra kényszerül, hogy örökbe adja. Azokat az anyákat, akik nem szeretnék, hogy a gyermek esetleg fél évig, egy évig intézetben legyen. A szülés és a lemondás között nagyon rövid az idő, és lemondás után nem gondolhatja meg magát az anya. A szülés után pár nappal megteszi a lemondó nyilatkozatot, ami erősen kifogásolható helyzet, hiszen az anya így presszió alá kerül. Szülés előtt döntött, egy egészen más testi és lelkiállapotban, és a rendelkezésére álló idő kevés ahhoz, hogy feldolgozza az új élményt, kevés ahhoz, hogy megértse, mit változtatott gondolatain, érzelmein gyermeke születése.
A módosítás alapos átgondolásra készteti a szakembereket. A hat hét az örökbe fogadó szülők számára akár kockázatos is lehet. Visszaélésre adhat lehetőséget ez az idő, hiszen elképzelhető, hogy a szülő esetleg úgy tesz, mintha gondolkodna, hogy örökbe adja-e a gyereket, és ezzel zsarolhatja az örökbe fogadni szándékozókat.
Ön is jónak tartja a módosítási javaslatot? – Budavári Zitát, a 15 éve működő Bölcső Alapítvány elnökét kérdeztem tapasztalatáról.
- Feltétlenül. A szülőanyának időt kell hagyni. Volt olyan lemondó párunk, amely határozottan jelezte, hogy lemond a gyerekről, majd fellépett egy komplikáció. Szülés után az, hogy őt és a babát is megmentették, átfordította az anyát érzelmileg, és mégis megtartotta a gyermekét. Ezért mi a Bölcső Alapítványnál, egy-két hetet várunk a végleges lemondás aláírása előtt. Én azt szoktam mondani, hogy még a gyámhivatalban, az aláírás előtt sem késő visszalépni, ha úgy érzi az anya, hogy nem tudja megtenni.
Mi a jobb, ha a szülő gyakran találkozik örökbefogadókkal, vagy, ha csak az utolsó fázisban?
- A nyílt örökbeadásnál legkésőbb a gyámügyes lemondás napján találkoznia kell az örökbeadónak az örökbefogadóval. Több civil szervezet azt az utat választja, hogy minél előbb és minél gyakrabban találkozzon az örökbeadó és az örökbe fogadó szülő. Ez azonban nem szerencsés. Mert mi van akkor, ha a gyermek születési rendellenességgel jön a világra? Ilyenkor az örökbefogadók szinte minden esetben kihátrálnak az örökbefogadástól. A lemondó szülő pedig ott marad a beteg gyerekkel.
Ráadásul örökbe fogadó ilyenkor szinte átvállalja a különböző terheket a szervezettől, ő viszi a saját nőgyógyászához, gondoskodik róla, esetleg fizeti a szülést. De a szülőnek is vannak jogai, még az aláírás előtt meggondolhatja magát. Tudok örökbe fogadni szándékozóról, aki két terhességet követett végig, és nem lett belőle örökbefogadás. Mindkét esetben az anya a szülést követően meggondolta magát. Éppen ezért mi csak a végleges lemondás előtt keressük meg az örökbefogadó szülőket.
A titkos örökbeadásnál a gyermek születése szerinti TEGYESZ az illetékes, és csak a saját megyéjében kereshet örökbefogadót, a jelentkezési sorrend alapján. Ezzel szemben a nyílt örökbeadásnál nincs sorrend, hiszen lehet, hogy pont abból a faluból vagy ugyanabban a kerületben élő szülőtől származik a gyerek, ahol az örökbefogadó lakik, ez pszichésen nem tenne jót az anyának.
Az örökbe adó kívánsága szerint keres szülőt a gyermeknek?
- Nyílt örökbeadásnál komoly felelősség a legalkalmasabb szülőjelöltek megtalálása, hogy amikor az anyának bemutatom őket, akkor egyetlen kézfogásra kölcsönösen megnyugodjanak. Ugyanakkor lehet az anyának is kérése: például hogy fiatal házaspárt szeretne. Fontos lenne, hogy a TEGYESZ-ek, ahol az örökbe fogadni szándékozók alkalmasságát vizsgálják, alaposabb szűrést végezzenek. Előfordult, hogy ötven év felettiek szerettek volna újszülöttet örökbe fogadni. A törvény szerint megtehetik, mert a jogszabály azt mondja, hogy a pár fiatalabbik tagjának az életkora számít. Mindenki vállalhat későn saját gyermeket, de örökbe fogadható gyereket mi nem sodorhatunk ilyen helyzetbe. Azt a 20 éves anyát, akinek édesanyja sincs negyven éves, nem hiszem, hogy meg tudnám győzni, és nem is áll szándékomban, hogy a szüleinél jóval idősebb örökbefogadót elfogadtassak vele. Tőlünk nyugatabbra maximum 35-40 év korkülönbséget engedélyeznek a jogszabályok, ami sokkal egészségesebb.
A szülőnek az örökbeadást követően megszűnik a szülői joga, de az alapítványon keresztül figyelemmel kísérheti gyermeke további sorsát. Az örökbefogadók nagy része is tartja a kapcsolatot a civil szervezettel, bár vannak, akik „eltűnnek”. Ők azok, akik eltitkolják, mindenki előtt, hogy a gyermeket örökbe fogadták, de tapasztalat szerint az esetek többségében előbb vagy utóbb kiderül, és ez mindig sérüléssel jár...
- Ha gondolkodik, nem neveli a gyereket hazug módon, nem csapja be. Az együtt szülés is emiatt lehet kísértő, mert ha az örökbefogadó ott van, akkor akár el is tudja mondani később a gyereknek, hogy született, és ezt beépítheti a „saját gyerek” meséjébe – mondja Budavári Zita.
Van olyan, amit mindenképpen tudnunk kell, ha örökbe akarunk fogadni gyereket?
- Soha nem szabad elfelejteni, hogy az örökbefogadás ugrás a sötétbe, bármit bele lehet adni a nevelésbe, akkor is a gének sokszor felülírják a nevelést.
Pont fordítva hallottam.
- Ezt olyan mondta, aki még nem fogadott örökbe. Természetesen a minta hat, de – számomra úgy tűnik - dominánsabb a genetika, mint a nevelés. Különösen nehéz az inkubátoros gyerekek sorsa, akik soha nem tudják meg a pontos születési dátumukat sem. Számukra még nehezebb lesz feldolgozni, hogy a szülei még azt sem vállalták, hogy a nevüket adják.
A gyermeknek 14 éves korától az örökbefogadó szülő hozzájárulásával van módja kerestetni a vér szerinti szüleit, önállóan 18 éves kortól. A gyámhivatalnak kötelessége megkérdezni a szülőket, hogy vállalják-e a találkozást a gyerekükkel. A lemondás után egy joga marad a szülőnek: ha a gyereke keresi, elutasíthatja a találkozást.