Nyílt levél Orbánnak: türelmet kér a Műegyetem
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nyílt levele Orbán Viktornak.
Az alábbiakban változtatás nélkül közöljük a 168 Órához eljuttatott nyílt levelet:
Tisztelt Orbán Viktor Miniszterelnök Úr!
A jövő nemzedékének és Magyarországnak együttes érdeke, hogy a tudás társadalmát közösen építsük. Égető társadalompolitikai kérdés, hogy a strukturális átalakításokat milyen érzékenységgel vezeti be a Kormány. Tegyünk pontot a felsőoktatás körüli heves vitákra, a hallgatóság indulatos ellenállására és tisztázzuk az elmúlt időszak félreértéseit! Az egyeztetési hajlandóság kétoldalú, emiatt fordulnak Önhöz a kiváló gazdálkodásról, patinás múltról és eredményes kutatásokról híres intézmény, a Műegyetem polgárai, nemcsak saját, hanem az ország diákjai, fiataljai érdekében is.
Az egyetemek és a felsőoktatás finanszírozási problémája mindannyiunk számára nyilvánvaló, azonban a rendszer strukturális átalakítása nem csak a diákok és a Kormány, hanem az egész társadalom érdeke. Úgy gondoljuk, ha mi is csak tiltakozunk, a jelenlegi helyzet nem fog megváltozni. Nyílt társadalmi párbeszéd kialakítását és közös megoldáskeresést javaslunk egyetemi hallgatók, intézményi képviselők, oktatók és független gazdasági szakértők bevonásával. Szeretnénk Önnel és Kormányával együtt dolgozni a magyar felsőoktatás versenyképes finanszírozhatóságának ügyén, hiszen a konszenzus mindannyiunk közös érdeke. Célunk, hogy az érintettek ne csak a keretszámok, a tandíjmentesség vagy a hallgatói szerződések intézményének problémájaként kezeljék a kérdést!
Tisztában vagyunk azzal, hogy Miniszterelnök Úr sürgeti a felsőoktatási rendszer átalakítását, ugyanakkor – az elmúlt évek ellentmondásos folyamatainak fényében – tisztelettel kérjük megértő türelmét! A közös és széleskörű egyeztetéseknek reális időkeretet szabva hozzáértők és érintettek – a valós problémakör ismeretében – szakmai tapasztalatukat, kreativitásukat is bevonva a lehető legjobb megoldást találják meg. Az egyetértési pontokból kialakított közös célok megfogalmazása és az azokhoz társított demokratikus eszközök alkalmazása nemcsak a társadalom, hanem a Kormány érdeke is. Az eszköz az Ön kezében van, a reform azonban olyan nemzetstratégiai kérdés, amelynek megfelelő előkészítéséhez és megvitatásához nyílt társadalmi párbeszédre van szükség.
A közös cél eléréséhez kulcsfontosságú az érintettek bevonása, a felsőoktatási reform problématerének feltárása és a lehetséges megoldások felvetése. Hatékony társadalmi diskurzust szorgalmazunk, amely elősegíti egy életképes reformstratégia kidolgozását! Legyen nyilvános, hogy mi a probléma valódi oka, hogy az érintettek ne csak a bőrükön érezzék, hanem értsék is a kormány megoldásért tett intézkedéseit.
A felsőoktatás komplex helyzetének tisztázásához közös koncepcióalkotásra és nyílt tervezésre szólítjuk fel a Kormány képviselőit! Ehhez több tényezőt érdemes figyelembe vennünk és megvizsgálnunk, hogy kiszámíthatóbb jövőkép legyen Magyarországon, és fiataljaink ne külföldre meneküljenek a munkaerő-piaci kilátástalanság miatt.
Elengedhetetlenek tartjuk tehát, hogy a Kormány:
1. tiszteljen meg bennünket érdemi válaszával, hiszen Miniszterelnöke felelős politikusként választási kampányában is gyakran hangsúlyozta a nemzeti konzultáció jelentőségét;
2. vizsgálatokkal, kutatásokkal, hatástanulmányokkal támassza alá a változások irányának társadalmi hozadékát;
3. adjon teret a nyilvános egyeztetésnek, hogy minden szereplő megfelelően artikulálhassa véleményét;
4. szakmai alapokon, minőségi szempontok szerinti intézményirányítást és finanszírozást hozzon létre;
5. kezdeményezze és támogassa az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) megalakítását a Magyar Rektori Konferencia, a hallgatók, a gazdasági szereplők és a média összefogásával;
6. törekedjen arra, hogy a probléma megoldása ne tandíj- és létszámkérdésként, hanem a magyar oktatás versenyképes finanszírozhatóságának feltételeként jelenjen meg!
A közös kiindulópontok alapján hiszünk abban, hogy munkánknak mihamarabb kézzel fogható eredménye lesz: élhető, sikeres, a fiatalok szakmai motivációit és friss tudását okosan használó, a tanárok áldozatos munkáját megtisztelő Magyarország!
Budapest, 2012. december 11.
Kovács András
elnök