Nyilatkozott az SZTE rektora: „ezt nem tartom helyesnek”
Továbbra sem nyugszanak a kedélyek a felsőoktatásban a felvételi keretszámoknak a csökkentése ügyében. Országszerte tartotta és tartanak most is demonstrációkat a diákok. Bár Szegeden felfüggesztették az ülősztrájkot, de két petíció is eljutott a kormánymegbízotthoz. Szabó Gábort, az SZTE rektorát a Szegedma.hu kérdezte meg az ügyben.
Külön-külön nyújtotta be petícióját a kormányhivatal igazgatójának az SZTE EHÖK és a Miérthallgatók csoport kedd délelőtt. Korábban a Megyeházán és a bölcsészkaron is demonstráltak a tandíj és a felsőoktatási keretszámok ellen hétfőn az SZTE-s hallgatók, majd kedd reggel felfüggesztették az akciót. Orbán Viktor úgy reagált az eseményekre, hogy a kormány nyílt lapokkal játszik és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának képviselőivel is egyeztetett, elmondva és bemutatva a felsőoktatás több lépcsős átalakításának tervét.
Szabó Gábor szerint lehet ilyen drasztikus lépéseket tenni
„A felsőoktatás egy részének a véleményét elég tömören összefoglalta a rektori konferencia múlt héten kiadott nyilatkozata” – nyilatkozta a
Nem egyenlő az állami finanszírozás és diákhitel
„Hogyha azt jelentették volna be a múlt héten, hogy további 10 százalékkal csökken ez a szám, akkor nem mondom, hogy örültem volna neki, de el lehetett volna ezen is gondolkodni. Azt is elfogadom, hogy a diákhitel egy alternatív lehetőség a tanulás finanszírozásához, elfogadom. De azt, hogy ez a hitel maga a megoldás, és teljesen mindegy, hogy valaki államilag finanszírozott helyen tanul vagy diákhitelt vesz föl, ezt már nem tudom abszolválni, ez egy téves kommunikáció. A diákhitelt ugyanis vissza kell fizetni. Előnyös hitel, nem vitatom, mint ahogy azt sem, hogy a tanulásban segítheti a hallgatót, azt azonban már igen, hogy egyenlőségjel tehető az államilag finanszírozott tanulás és a diákhitellel finanszírozott tanulás közé. Ezek azok a dolgok, amelyekről beszélni kellene. Leszögezem, hogy valóban sok mindent lehetett előre látni, a folyamatokat érzékelni, de semmilyen előzetes konzultáción nem hangzott el a felsőoktatás ilyen drasztikusan tervezett átalakítása. Ezt nem tartom helyesnek, ahogy e drasztikus lépések bevezetését sem. Kényszer hatása alatt nem lehet jó reformokat végrehajtani. Nem lehet hatékonyan átalakítani a felsőoktatást, ha az intézmények nyakába olyan kényszert zúdítunk, hogy pánikban, kapkodva hajtsanak végre intézkedéséket. Ezekről a problémákról tárgyalni kell, mert van miről. Azt azért nem látom, hogy a helyzet reménytelen lenne, de először is stílust kell váltani” – zárta gondolatait Szabó Gábor.