Nyár az idén is lesz – Még kétesélyesek az üdülési szezon kilátásai

Május első napjaiban Európa több országában enyhítettek a járvány miatt elrendelt korlátozásokon. Ausztriában engedélyezték a szállodák, vendéglátóhelyek újranyitását, Olaszországban keresik a lehetőségét annak, hogyan tegyék újra vonzóvá a külföldieknek a tengerpartjukat. A horvátok közvetlen „adriai csatornát” kínálnak a magyar és a cseh autós vendégeknek. Menjünk az idén nyaralni, vagy inkább maradjunk itthon? Mindez a kormány egyeztetéseitől is függ.

2020. május 13., 06:00

Szerző:

Ez a kérdés nemcsak az utazni vágyókat foglalkoztatja, hanem a hazai idegenforgalom profi szakembereit is. Május első napjaiban jószerével ők is csak találgatni tudnak: beindul-e az idén a nemzetközi idegenforgalmi szezon, és ha igen, melyek lesznek azok az országok, ahová nyugodt szívvel elindíthatják honfitársainkat?

– Nagyon nehéz bármi konkrétumot mondani – kezdi Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke. – Még nem lehet biztosan tudni, hogy május végén, júniusban vagy esetleg júliusban indulhatnak-e újra a külföldi utazások. Az szinte bizonyosra vehető, hogy a korábbi évekhez képest is többen fogják idehaza tölteni a szabadságukat. Ugyanerre biztatják polgáraikat a környező országok kormányai is.

Az első sokk idején rengetegen mondták le külföldi foglalásukat, de ez a tendencia húsvét után megállt, jelenleg mintegy negyvenezer érvényes foglalást tartanak számon a hazai utazásszervezők. Az idősebbeket talán jobban elgondolkodtatják az óvatosságra intő hírek, míg a fiatalabbakat ezek kevésbé befolyásolják.

A jelenlegi adatok szerint a külföldre utazók körében az idén is a horvát tengerpart lesz a legvonzóbb,

de a görög szigetek izoláltsága is némi biztonságot ígér. A sorban ezután a török Riviéra következne, az ottani helyzetről is folyamatosan tájékozódnak az utazási irodák. Spanyolország és Olaszország egyelőre kérdőjeles, bár ha a nyár végi, ősz eleji szezon kissé kitolódik, ez ott is pótolhatja kissé a bevételkiesést. A magyarok kö-rében a tavaszi és az őszi kulturális körutazások is kedveltek, az idén a tavaszi szezon biztosan elveszett, az őszi ajánlatokra feltehetően már lesznek jelentkezők.

Az idegenforgalom kétoldalú dolog: a pult egyik oldalán a fogadó országok és az utazásszervezők gazdasági megfontolásai állnak, a másikon a tanácstalan vendégek szempontjai. Az egyik fél azt szeretné, ha minél előbb és minél többen útra kelnének, a másik az egészségét, a családja biztonságát félti az esetleges tömegektől.

Molnár Judit arra számít, hogy az előttünk álló néhány hét hírei talán adnak majd némi megbízható támpontot a külföldi nyaralásra készülőknek. Az utazási irodák szakemberei szinte napi kapcsolatban állnak a külföldi partnereikkel, biztosan nem adnak majd olyan tanácsot, amellyel veszélybe sodorhatnák az utasaikat.

– Én nem tartanék jobban a tengerparti nyaralástól, mint mondjuk egy zsúfolt balatoni üdülőhely kockázatától

– fogalmazza meg a magánvéleményét idegenvezető ismerősöm. A hazai nyaralások ellen szól az is, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint ebben az évben hűvös, esős júniusra-júliusra kell számítani, a tengerparti nyári meleg – így gondolják egyes kutatók – jobban „fertőtleníti” majd a világot, mint a jelenleg ismert gyógymódok bármelyike.

– Osztom azoknak a véleményét, akik az idegenforgalom gyors talpra állására számítanak

– mondja Molnár Judit is. Hozzáteszi, mindezt a sok- éves tapasztalataira alapozza. Korábban is voltak a turizmust visszafogó természeti csapások, vulkánkitörések, terroristamerényletek, de az utazási szokások – az adott helyzet súlyosságától függően – néhány hét múlva visszazökkentek a megszokott mederbe.

Hogy ez most is így lesz-e? Sokan kétségbe vonják. Erősek azok a hangok, amelyek azt állítják, a koronavírus-járvány után a világ már biztosan nem lesz olyan, mint amilyen korábban volt. Vannak, akik szkeptikusak, és azt mondják, hogy az emberi kapzsiság ismét felül fog kerekedni, a pénz imádata mindent felülír majd, és ott folytatjuk, ahol abbahagytuk. De egy kis szelet talán változik – mondjuk éppen az utazási szokások. Feltételezhető, hogy az emberek nem fognak évente többször kontinensek között röpködni néhány napos látogatás kedvéért, és nem lesz egy angliai repülőjegy olcsóbb, mint a Budapest–Debrecen vonatjegy. Ebben persze szerepük lehet majd a szolgáltatóknak is – véli az utazási irodák szövetségének elnöke, hiszen lehetnek olyan kedvező árak, ajánlatok, amelyek felül tudják írni a jelenlegi sokk hatásait.

– Ez konkrét tapasztalat, vagy csak feltételezés? – teszem fel a kérdést. – A turisták tépelődése csökkenti az idei árakat, vagy éppen a rövid szezon kieső bevételei emelik azokat?

– A külföldi vendéglátók, szállásadók ebben az évben kénytelenek szembesülni a ténnyel, hogy a kapacitásaik fele kihasználatlan marad, ezért igyekeznek a korábbinál kedvezőbb árakat kínálni a jelentkezőknek. Akik az év elején foglaltak szállást, és húsvét előtt lemondták, ha most újra jelentkeznek, nagy eséllyel mégis magasabb árakkal találkoznak majd.

Koronavírus - Kinyitott a hévízi tófürdő Fiatal pár a hévízi tófürdőben. 
Fotó: Varga György

Meg kell jegyeznünk: ezt nem szabad az utazási irodák számlájára írni.

A külföldi utak jelentős áremelkedését a nemzeti bank okozta azzal, hogy valósággal hátba szúrta a forintot,

a külföldi szállásadók esetleges kedvezményeiből emiatt a magyar kiutazóknak egy fillér hasznuk sem származhat.

Molnár Judit azt állítja, a korábbi években csak ritkán fordult elő, hogy az árfolyam kedvezőtlen változását az irodák az indulás előtt utólag felszámolták az utasoknak, kérdéses, hogy ebben az évben élnek-e az áremelés lehetőségével. Ha úgy alakul, akár még a minimális nyereségről is hajlandók lesznek lemondani, hogy ne veszítsék el a korábban megszerzett utasaikat. Hozzátette: nem volna jó, ha a turizmus idei válsága megfosztaná az embereket a világ megismeréséről, attól, hogy megnézhessék a velencei Sóhajok hídját, a Szent Márk teret vagy a párizsi Louvre képeit.

A párizsi Louvre üvegpiramisa
Fotó: Wikipédia

Akik ezen a nyáron külföldi utazás mellett döntenek, azoknak érdemes azt is meggondolniuk, hogy közeli célpontot választanak-e, amelyet kocsival, vonattal el lehet érni, vagy inkább távolabbi, repülős útra fizetnek be. A megkérdezett szakemberek úgy látják, az aktívabb pihenés hívei, akik a tengerparti nyaralást – amennyiben a járványhelyzet engedi – szívesen megszakítják egy-egy városlátogatás kedvéért, továbbra is bátran nekivághatnak gépkocsival. A repülés kedvelőinek a következő hónapokban viszont esetleg számítaniuk kell korábban nem tapasztalt kényelmetlenségekre, az ülőhelyek bizonyos korlátozására, és más intézkedésekre is, amelyekről a légitársaságok, illetve a repülőterek eddig hivatalosan nem nyilatkoztak, csak bizonyos kiszivárgott elképzelésekről hallani.

Nyár az idén is lesz, talán a vírus is visszavonulót fúj, és akkor lehet némi esély arra is, hogy az utazási korlátozásokat feloldják a jelenleg még bezárkózott európai országok. Akkor majd megint mindenki maga dönti el, mivel és hol tölti a vakációját. A kormány álláspontját

Varga Mihály pénzügyminiszter már korábban megfogalmazta: akinek nem tetszik a gyenge forint, és drágának találja a külföldi utat, maradjon idehaza.