Növeli a kormány a Nyári diákmunka program keretösszegét

A tanulók napi 6 órás foglalkoztatottság mellett a szakképzettséget nem igénylő munkakörben legfeljebb nettó 83 490 forintot kaphatnak.

2021. augusztus 4., 08:59

Szerző:

Az önkormányzati és vállalati munkakörökben végezhető Nyári diákmunka program támogatását mintegy 250 millió forinttal növeli a kormány – írta az MTI. Jelenleg közel 30 ezer nappali tagozatos diák dolgozik a Nyári diákmunka program támogatásával – mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Az egyszer már megemelt 3,4 milliárd forintos keretet, most további 250 millió forinttal egészítik ki.

A tanulók két féle munkakörben, önkormányzati valamint vállalati diákmunkára jelentkezhetnek. Mindkét esetben július elsejétől legfeljebb két hónapra vállalhatnak munkát, de míg előbbinél maximum napi 6 órában, utóbbinál akár napi 8 órában is dolgozhatnak. Az önkormányzati munkavégzés esetén az állam teljes egészében megtéríti számukra a munkabért. A tanulók így, napi 6 órás foglalkoztatás mellett, a szakképzettséget igénylő munkakörökben, havonta nettó 109 230 forintot, a szakképzettséget nem igénylőkben pedig nettó 83 490 forintot kereshetnek.

A mezőgazdaság, a turizmus és vendéglátás területén folytatott diákmunka esetén az állami támogatás mértéke 75 százalék. A részletes feltételek a munka.hu foglalkoztatási portálon olvashatók. A 16-25 év közötti, nappali tagozatos diákok a járási vagy fővárosi kerületi hivataloknál jelezhetik részvételi szándékukat. A diákok mintegy négyötöde, több mint 24 ezren önkormányzatnál kaptak munkát. A program a keleti országrészben a népszerűbb, a legtöbb résztvevő Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében dolgozik, de sokakat foglalkoztatnak Békés és Hajdú-Bihar megyében is.

A középiskolások, egyetemisták több mint 150 munkakörben szerezhetnek munkatapasztalatot az irodai adminisztrátortól a felszolgálón, recepcióson át a kisállattenyésztőig, gyümölcs- és zöldségfeldolgozóig.

Bodó Sándor kifejtette: "A kormány programja a diákokat költőpénzhez juttatja, munkáltatójukat pedig az átmeneti többletfeladatok ellátásában segíti. A megszerzett munkatapasztalat megkönnyítheti a résztvevők későbbi elhelyezkedését, pályakezdését. A Nyári diákmunka program az idei, kilencedik kiírást is beleszámítva, 2013 óta 240 ezer fiatal vakációs munkavégzését tette lehetővé, összesen több mint 23 milliárd forint támogatással.”

(Kiemelt kép: Diákmunkások tankönyveket készítenek elő szállításra Üllőn, a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) raktárában 2021. augusztus 2-án. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)