Nincs szolidaritás az újságírók között
Az Európa Tanács, valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság együttműködésének keretében szerveztek nemzetközi konferenciát az európai szabályozás aktuális kihívásairól. Aidan White, az Etikus Újságírás Hálózat igazgatója úgy fogalmazott: „A tartalmat nem szabad korlátozni, kivéve akkor, ha általános jogi elveket sért, gyűlöletet kelt vagy uszít. Azzal a kérdéssel pedig valóban szembe kell nézni, milyen lehetőségei vannak egy független és etikus médiumnak, ami nem nyereséges. Ha ugyanis ezt az állapotot feladja, a hatalmi elit trófeája, oligarchák birtoka és tulajdona, politikusok hitbizománya lehet, akik mind csak saját kereskedelmi, üzleti és politikai érdekeiket tartják szem előtt.”
Patinás pesti belvárosi szálloda elegáns előadójában telt ház várja az előadókat és a panelbeszélgetés szereplőit.
A vitaindító előadásban Weyer Balázs, az Origo egykori főszerkesztője, jelenleg a Főszerkesztők Fórumának elnöke arról beszélt, hogy az állami szabályozás szerepeit egyre inkább az önszabályozás veszi át. Megtudjuk: a „média ökoszisztémája” összetett, ezért is áll komoly etikai dilemma előtt. Hisz a média üzlet és szolgáltatás egyben, amely helyzet önmagában jó pár érdekkonfliktust kódol magába. A világgazdasági válság kiszolgáltatottságot hozott, csökkent a sajtó nyereségessége. Így aztán felvetődik, képes-e független maradni üzletileg, politikailag, és tud-e még minőségi tartalmat előállítani. Egy ugyanis biztos: a hírversenyben az alaposság felett a gyorsaság vette át az uralmat, jelenleg ez az elsődleges szempont.
Mindezek alapján a panelbeszélgetést moderáló Koltay András, a Médiatanács tagja vetette fel: mit jelent az újságírás a XXI. század online világában? Mi a dolga? És ki tekinthető újságírónak az internet világában? Merthogy úgy látja: a nyomtatott sajtónál volt némi kontroll, a cikkeknek pedig köze a valósághoz. De mivel az interneten nincs ilyen jellegű szerkesztőségi ellenőrzés, felmerül a jogi felelősség és a hitelesség kérdése.
Nádori Péter, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének (MTE) elnöke szerint az újságírót nehéz definiálni.
– Nyilván ismerik az egyik amerikai legfelsőbb bíróról szóló történetet, akinek a hardcore pornót kellett meghatároznia. Azt válaszolta, definíciót ugyan nem tud, de ha látja, megismeri. Nos, hasonló a helyzet a médiával és az újságírással – véli Nádori. – Miközben rengeteg a köztes terület és az összemosódás, az esetek döntő többségében meg lehet mondani, hogy egy cikket újságíró írt vagy nem. A felvetéssel pedig nem értek egyet. Hisz az a kép alakulhatott ki belőle, miszerint korábban fantasztikus állapotban volt a média, és a nyomtatott sajtóban szuper cikkek születtek. Pedig Magyarországon a sajtó soha nem volt független. A sebesség pedig nem az alaposság, hanem a lassúság fölött vette át a hatalmat.
A szintén az MTE képviseletében jelen lévő Gerényi Gábor viszont azt mondja: újságíró az, aki annak vallja magát. Ami nem függ sem a kritériumoktól, sem a minőségtől.
Eve Salomon jogi és szabályozási tanácsadó ugyanakkor egész másfajta szemléletben gondolkodik. Szerinte az újságíró jogi definiálása helyett más perspektívából kell szemlélni a kérdést.
– Hat éve a kínai médiahatóság képviselőjével találkoztam, aki szerint kétszázötvenezer ember figyeli a netet, és rettentő sok a szabályszegés. Persze nyilván sokkal többen használják a világhálót. Akkoriban az Egyesült Királyság sajtó- és panaszbizottságát vezettem. Elmondtam a kínaiaknak, míg ott kétszázötvenezer szabályszegő akad, nálunk tizenketten dolgoznak, és kevés a munkánk. Ez pedig a bizottság tagjainak hitelességéből és a megfelelő önszabályozásból adódik. Az ugyanis független az államtól és a szakmától is. Így a tagjainkról az állampolgárok tudják, hogy megbízhatnak a döntéseikben.
Aidan White, az Etikus Újságírás Hálózat igazgatója egyetért.
– Soha nem volt gondom azzal, hogy tudjam, ki az újságíró. Az igazi kihívás abból adódik, hogy változik a technológia és a kommunikáció kultúrája. A fiatalok már teljesen más módon cserélnek információt, mint a korábbi nemzedékek. Ezért a gondolkodást kell a feje tetejére állítani és változni – magyarázza a szakember. – Ugyanakkor a kommunikáció területén semmilyen politikai iránymutatás vagy ellenőrzés nem megengedett. A tartalmat nem szabad korlátozni, kivéve akkor, ha általános jogi elveket sért, gyűlöletet kelt vagy uszít. Azzal a kérdéssel pedig valóban szembe kell nézni, milyen lehetőségei vannak egy független és etikus médiumnak, ami nem nyereséges. Ha ugyanis ezt az állapotot feladja, a hatalmi elit trófeája, oligarchák birtoka és tulajdona, politikusok hitbizománya lehet, akik mind csak saját kereskedelmi, üzleti és politikai érdekeiket tartják szem előtt.
Nádor körkérdést tesz fel az asztalnál ülőknek: fontos-e a társdalomnak, a gazdaságnak vagy akár az emberi boldogságnak, hogy létezzenek professzionális médiavállalatok profi újságírókkal? Vagy ezek létezése nem több, mint epizód a kommunikáció történetében? Túl fogjuk élni, ha nem lesz ilyen? Ha pedig mégis fennmaradnak, milyen szerepet lehet szánni az államnak?
– A B verzióhoz jegyzem meg, minden politikusnak van Fabebook-oldala, és az ott található szövegeket bárki szabadon dicsérheti vagy fikázhatja. Ma ez a politika kommunikáció.
Aidan White szerint ez nem lehet kérdés.
– Persze hogy fennmaradnak a profi újságírók. Minden demokratikus társadalomnak szüksége van olyan testületre, szervezetre, emberekre, akik szemmel tartják a hatalom gyakorlóit. Igenis kellenek a klasszikus újságírók, hisz a közvélemények tudnia kell, mit cselekszenek az ország vezetői az ő nevében. Nekik pedig joguk van kérdéseket feltenni. Ez a tájékozott társadalom alapja. Ha nem lenne újságírás, soha nem jöttünk volna rá, hogyan kémkedik az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség a világ minden pontján, és hogyan hallgatja le a világ vezetőinek magánbeszélgetéseit.
S hogy mi a szerepe az államnak?
– A kérdés az, ha a magánszféra nem képes kezet nyújtani a demokratikus újságírásnak, lehet-e olyan állami vagy független finanszírozás, amivel a zsurnalizmus megvédhető. Az oknyomozó újságírást is sokszor független alapítványok támogatják például azért, hogy tudósítsanak a szegénységről, mert a többi médium erre már nem figyel.
Eve Salomon szerint is mindenképp meg kell tartani a professzionális médiát, „ez minden józan gondolkozású ember válasza”.
– Az állam szerepe pedig az, hogy a média támogatásáért megfelelő finanszírozást és jogi kereteket alakítson ki. Segítenie kell, hogy legyen jó közszolgálati elektronikus média, tévé, rádió, amelynek a függetlenségét garantálni kell. Ha ugyanis nincs ilyen, az ország médiája sem lesz megfelelő minőségű. Ha nincs erős közszolgálati média, az történik, mint ami Olaszországban vagy Spanyolországban: az internet a legnépszerűbb hírforrás lett. Pont azért, mert globális, viszonylag szabályozatlan, és a nyomtatott sajtóval szemben nehezebb a minőségét és a pontosságát meghatározni.
Fazekas Ildikó, az Önszabályozó Reklám Testület elnök asszonya szerint a hitelesség a fogyasztó számára előbb-utóbb felértékelődik a gyorsasággal szemben.
– Ha mindennap felteszem a netre, hogy baleset van nálunk az utcában, bár a forgalmat elterelem, rövidesen hiteltelenné válok. De pillanatnyilag egy teljesen forrongó világban élünk, ahol a gyorsaság még fontosabb szempont.
Koltay András megjegyzi: a kiadók, amelyek részvétele alapvető lenne az önszabályozásban, nem feltétlenül érdekeltek a hatékony rendszer kialakításában. Vajon fog ez változni, vagy tíz év múlva is itt ülünk, és arról beszélünk, milyen fontos az önszabályozás?
Nádori reagál azonnal.
– Egyszerű válaszom van. A médiavállalatok akkor fognak erőteljesebben az önszabályozás mögé állni, ha világosság válik, milyen érdekük fűződik hozzá. Hisz ezt jelenleg nem látják. Egy példa: ha az újságban megjelent közlésért személyiségi jogi per nem lenne indítható abban az esetben, ha a helyreigazítás megtörtént, a kiadók rohannának önszabályozni. De amíg az a hivatalos álláspont, hogy a bíróság által kimondott helyreigazítást a sértett fél leginkább kártérítésként lobogtatja, addig ez nem fog megvalósulni. Ha a személyiségi jogi panaszokat úgy lehetne megoldani, hogy a médium nem eldugva, alig észlelhető helyen igazít helyre, hanem nagyban, láthatóan, bocsánatot kérve és nyilvánosan megszégyenülve, megoldódna a helyzet. De nálunk a helyreigazítás háttérbe szorulása további torzulásokhoz vezetett: egy bizonyos körben megélhetési forrásként használhatták. Ha állam lennék és lenne médiastratégiám, tennék az ilyen és hasonló diszfunkciók ellen.
Aiden White összegzésként hozzáteszi: – Nincs szolidaritás az újságírók között, és a média világában az elvek és a küldetés tekintetében. Miközben nem egy termék, hanem a demokratikus társadalom számára fontos anyagokat előállító fórum. Ha nem lenne újságírás, akkor csak spekuláció, az ismeretek hiánya és tudatlanság lenne.