Nincs olyan baloldali erő, amely a társadalmi igazságosság és egyenlőség elvét képviselné
A rendszerváltás óta azt érzékelik az emberek, hogy ez egy rettentő igazságtalan társadalom, függetlenül attól, hogy milyen kormány van hatalmon – mondta Pogátsa Zoltán. A közgazdász szerint létezik egy kétmilliós középosztályi réteg, a további nyolcmillió magyar viszont úgy érzi, „hiába dolgozik keményen, ő nem tud érvényesülni”. Pogátsa Zoltán hangsúlyozta, ez a társadalmi helyzet tarthatatlan: ha a középosztály „nem ad esélyt a másik nyolcmilliónak, akkor ebből az országból nem lesz semmi”.
Négymillió magyar ember él a létminimum alatt, és további négymillió él hónapról hónapra megtakarítások nélkül. Ezzel szemben, Pogátsa Zoltán véleménye szerint, a baloldali pártok inkább a „hajszálvékony” középosztályra összpontosítanak politikai programjuk kialakítása során. A közgazdász elmondta: a baloldalon „eluralkodott egy piacpárti logika, egy középosztályt képviselő logika, és minden, ami kiterjesztette volna a lehetőségeket a középosztályon kívülre, arra fanyalogva azt mondták, hogy ez populizmus”.
Ezáltal, Pogátsa Zoltán szerint, a baloldal átadta a választók megszólításának lehetőséget a jobboldali populistáknak. „Nincs igazán kapcsolata a magyar baloldalnak – és nem csak a politikusoknak, az értelmiségnek sem – azokkal, akik Magyarországon igazán szegény sorban élnek”, vélte Pogátsa Zoltán.
Szerinte a baloldal „nem tudott megújulni, nincs mondanivalója, az egymással szembeni acsarkodáson kívül nincsenek meg azok a mélyen átgondolt ajánlatok, amikre szavazni lehetne”. Bár fontos a demokrácia, alkotmányosság és sajtószabadság kérdéseivel foglalkozni, ahhoz, hogy politikailag aktívak legyenek a szavazók, szükséges az, hogy ugyanilyen erővel kerüljenek be a közbeszédbe az őket érintő témák, mint az egészségügy, az oktatás helyzete Kelet-Magyarországon és a fiatalok elvándorlása – vélte.
„Magyarországon még a baloldali politikusok sem merik kimondani azt, hogy igazságosság vagy egyenlőség” – mondta a közgazdász. Szerinte vissza kéne hozni ezeket az értékeket a magyar közéletbe. Pogátsa Zoltán ebben látja az Új Egyenlőség című lap szerepét.
„Annyira elbulvárosodott a magyar közélet és annyira belement a bozótharcokba, hogy mi azt szeretnénk, hogy igazából arról beszélgessünk, milyen esélyeket adunk azoknak az embereknek, akik nem gazdag családba születnek, hogyan tudjuk azokat az embereket behozni a magyar közéletbe, akik milliószám kiszálltak a vitákból, nem vesznek részt, nem járnak el szavazni” – mondta. Az új társadalomelméleti lap célja nem a pártépítés, hanem hogy közérthető stílusban vitasson meg komoly kérdéseket, mint az esélyteremtés és az ország igazságosabbá tétele. „Közepes műveltségű internetfogyasztó nyelvezetén keresztül el fogunk tudni jutni az ország olyan részeire is, ahol ezek élő problémák” – mondta Pogátsa Zoltán.