Népszavazás: Orbán harca a menekültkvóta ellen
A kormány meglepetésszerűen megkérdezteti a választókat, hogy támogatják-e vagy ellenzik a menekültek EU-keretben elfogadott elosztását. A jogilag hatástalan, de szimbolikus jelentőségű népszavazás nemcsak a menekültekkel kapcsolatos, hanem összefügg a belpolitikával is. – írja Boris Kálnoky a Die Pressében.
Ezt senki nem látta előre. Még a legtapasztaltabb magyar újságírók is meglepődtek, amikor Orbán Viktor miniszterelnök szerdán bejelentette a népszavazást. A népnek az alábbi kérdésről kell szavaznia: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"
Természetesen az EU ezt már most is előírhatja. Például a szabadmunkaerő-áramlás keretében a nem magyar EU-s állampolgárok dolgozhatnak és élhetnek Magyarországon, az EU pedig kényszerítheti a kormányt arra, hogy ezt lehetővé tegye a számukra. Azonban természetesen nem erről van szó: inkább a menekültek EU-ban történő szétosztásáról, amit Ausztria is támogat. Erről márciusban tanácskoznak majd Brüsszelben.
Elvben az önkéntesek koalíciójáról lenne szó, nem pedig egy mindenki számára kötelező kényszer megoldásról. Néhány ország, köztük Németország, Ausztria, Olaszország és Hollandia már egyértelművé tette, hogy hosszú távon kötelező kvóta elfogadása a célja. Ausztria és Olaszország az EU-s eszközök megvonásával fenyegette meg Magyarországot, ha az ország továbbra is vonakodik elfogadni a kvótát. Hétfőn Orbán a parlamentben kijelentette, hogy az elkövetkező hónapokban a kötelező kvóta elhárítása lesz a magyar politika legfontosabb feladata.
Harc a kötelező kvóta ellen
Ebben a csatában a népszavazásnak kell az egyik fegyvernek lennie. Ez senkit nem kötelez semmire, főképpen az EU-t nem, de Orbán számára hasznos lehet. Brüsszelben elmondhatja, hogy a kötelező kvóta szemben áll az EU demokratikus alapelveivel, legalábbis Magyarországon – mivel itt a választók ellene foglaltak állást. Szerdán, egészen ennek értelmében, arra szólította fel a többi országot, hogy ők is írjanak ki népszavazást e témáról.
Tartalmilag egyrészt a vitatott állandó elosztási rendszerről van szó, amelyről majd márciusban lesznek tárgyalások, másrészt pedig 160 ezer menekült egyszeri elosztására vonatkozó és már elfogadott határozatról, amelyet az EU-s belügyminiszterek tanácsa Magyarország, Csehország, Szlovákia és Románia ellenében már korábban keresztülvitt. Magyarország és Szlovákia ez ellen panasszal fordult az Európai Bírósághoz. Orbán szerdán ismételten kijelentette, hogy egyhangú döntés nélkül az EU nem hozhat ilyen határozatot.
Ezzel a véleménnyel azonban nagyon vékony jégen táncol, mert a Lisszaboni Szerződés értelmében a Belügyminiszterek Tanácsában mindent döntést minősített többséggel lehet meghozni. A népszavazás azonban előkészítheti a talajt ahhoz, hogy Magyarország vonakodjon végrehajtani az Európai Bíróság negatív döntését.
Ez rendkívül radikális lépés lenne. Magyarországnak számos alkalommal felrótták, hogy figyelmen kívül hagyja az európai jogszabályokat. Igazság szerint Orbán mindig igyekszik könyökével kitágítani a játékterét, de az tény, hogy a kormány az Európai Bíróság valamennyi ítéletét elfogadja és végrehajtja. A népakaratot kijátszani az ítélet ellen, olyan lépés lenne, amely elfelé vezetne jogállamiságtól.
Hogyha ez lenne az igazi cél, akkor semmi jelentősége sincs annak, hogy valószínűleg csak egy félév múlva kerül majd sor a népszavazásra. Ha az ember a népszavazás lebonyolításához szükséges valamennyi legális határidőt számítja, akkor az 193 napot tesz ki.
Ismét a régi témák szorongatnak
A belpolitikában addig is melegen lehet tartani ezt a témát. Valószínűleg mindez azért történik, mert: a menekültválság nagy népszerűséget hozott a kormánynak, de fokozatosan ismét olyan témák kerülnek előtérbe, mint a korrupció vagy a tönkretett közoktatási rendszer. A legfrissebb közvélemény-kutatások adatai szerint tavaly tavasz óta először csökkent kismértékben ismét a kormányzó Fidesz népszerűsége. Orbán számára fontos, hogy olyan sokáig vívja a menekültválsággal kapcsolatos harcát, amíg csak lehetséges.
Egyébként nem sokkal korábban rabiátus kinézetű, kopaszra nyírt emberek egy csoportja erőszakkal akadályozta meg a Szocialista Párt (MSZP) egyik képviselőjét abban, hogy a kormány nem igazán kedvelt bolt zárva tartási törvényével szemben benyújtson egy határidőhöz kötött népszavazási kezdeményezést. Orbán azt mondta, hogy a férfiak eljárása rendkívül sajnálatos. Személy szerint ő elítéli az ilyenfajta magatartást.
Fordította: dr. Gonda László