Német vélemény: így korlátozzák Orbánék a sajtószabadságot
A Klubrádió és a véleménynyilvánítás szabadsága Magyarországon címmel a sajtószabadság siralmas állapotát méri fel a német közszolgálati adó összeállítása.
A Deutschlandradio szerint a lényeg, hogy a nemzeti-konzervatív kormány fennhatósága alá akarja vonni a véleményeket, a kritikus magánmédiát, így a Klubrádiót pedig minden erejével próbálja elhallgattatni, de nem hagyják békén a német nyelvű tudósítókat sem.
Mong Attila, akit annak idején elbocsátottak a közrádiótól, azt mondja, hogy a szerkesztőségekben a félelem uralkodott el. A civil kurázsi egyébként sem volt soha túl jellemző ebben az országban, ám a Fidesz most egy kelet-európai feudalizmus felé tolja a viszonyokat, ami csak felerősíti a rettegést. Hozzáteszi, hogy a közszolgálati adókon a kormánypolitikusok dominálnak, a nekik nem tetsző híreket elhallgatják vagy meghamisítják. A médiahatóság is az állam eszköze lett, az össztűz a Klubrádió ellen irányul. Miután nem sikerült jogi eszközökkel elhallgattatni, most Vicsek Ferenc főszerkesztő szerint a hirdetők értésére adták, hogy ha a rádióban reklámoztatnak, akkor bajt zúdítanak a saját nyakukba. Ily módon a Klubrádió a csőd előtt áll, a szerkesztők hónapok óta nem kaptak fizetést.
Mong Attila úgy véli, hogy alapvetően abszolút sajtószabadság van, ám nem az a kérdés, hogy valaki elmondhatja-e, amit gondol, hanem az, hogy ez milyen következményekkel jár. Továbbá, hogy véleménye eljuthat-e az emberekhez, akiknek értesülniük kellene arról. Nos, e tekintetben már nincsen sajtószabadság. Még az interneten is vigyáznak – részben a tulajdonosok, részben szintén a reklámok segítségével –, hogy a kellemetlen nézetekről csupán egy korlátozott kör tájékozódhasson.
A fő az ellenőrzés, és annak ki kell terjednie a német nyelvű tudósítókra is. A külföldön dolgozó magyar nagyköveteket, illetve a külhoni magyarok szervezeteit használják fel, hogy befolyásolják a tájékoztatást. Prőhle Gergely külügyi államtitkár szerint a szabadsághoz az is hozzátartozik, hogy az ember néha segít a sajtónak. Pl. ha vannak hamis jelentések, azok helyreigazításában. A német és az osztrák sajtónak dolgozó kollégák tudják, mifajta „segítségnyújtásról” is van itt szó. Az ORF tudósítójának a magán-e-mailjeit vetették a szemére. Ő úgy látja: a kormány azt gondolja, hogy egyetlen igazság birtokában van, és a kritika azért nemkívánatos, mert az igazságot nem lehet bírálni.
http://www.dradio.de/dkultur/sendungen/weltzeit/2238733/
(Forrás: Galamus)