Nemcsak a magyar, de a fehérorosz hatóságok is segíthették a szökésben lévő macedón exkormányfőt

2018. november 17., 09:18

Szerző:

Miközben továbbra is számos ellentmondásos információ jelenik meg arról, hogyan juthatott Budapestre a hazájában korrupció miatt jogerősen elítélt volt macedón miniszterelnök (és miközben egyre nyilvánvalóbb, hogy a magyar diplomácia aktív közreműködése nélkül nem jöhetett volna át), a Független Hírügynökség olyan információ birtokába jutott, amely szerint a fehérorosz rezsimnek is köze lehet az ügyhöz.

Nikola Gruevszki
Fotó: AP/Boris Grdanoski

Mint egy olvasójuk írta:

– Nem tudom van-e jelentősége, de ha Nikola Gruevszki Szerbiába már 55A05 jelzésű autóval érkezett, akkor ez azt jelentené, hogy nem magyar diplomáciai kocsi volt. Az 55 Szerbiában Fehéroroszországé, Magyarországé a 14-es jelzés.

Ha viszont ez igaz, akkor a Budapesten a börtönbüntetése elől bujkáló, Magyarországon politikai menedékjogot kért volt macedón elnököt nem csak a magyar, de a fehérorosz hatóságok is segíthették. „Ha ez így van, akkor az nem csupán diplomáciai, de biztonsági kockázatokat is felvet” – olvasható a weboldalon.

Megírtuk: Nikola Gruevszki, a vesztegetésért két év börtönre ítélt macedón exkormányfő a napokban saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy Magyarországon tartózkodik. A legújabb fejlemények fényében tehette mindezt azért, mert a nemzetközi sajtó leleplezte a magyar kormány különböző szintű vezetőivel, de elsősorban Orbán Viktor kormányfővel szőtt szökési terveit.

Az eddig rendelkezésre álló információk szerint Gruevszki a macedón fővárosból, Szkopjéból először Albániába ment személyi igazolványával, majd a fővárosban, Tiranában lévő magyar nagykövetségen jelezte, hogy Magyarországon menedékjogot akar kérni. Ezt hivatalosan ugyan csak Budapesten tette meg, ám vele, mint „menekülttel” valamiért olyan készségesen bánt a magyar államapparátus, hogy egy rakás nemzetközi jogot is megsérthettek az ideutaztatásával.

A politikust Montenegró fővárosából, Podgoricából egy olyan nagykövetségi autó vitte el a szerb határig, amelyben rajta kívül Császár Zoltán, a podgoricai magyar nagykövetség első beosztottja és Félegyházi Csaba konzul ült, korábban pedig szintén két magyar diplomata, a Tiranában szolgálatot teljesítő Kulcsár Antal konzul és Várfalvai Csaba gazdasági felelős társaságában vasárnap Bozjénél lépett be Montenegró területére. Ahogyan a magyar törvényeket is, hiszen a macedón exkormányfő illegálisan érkezett Magyarországra, hiszen a macedón hatóságok 2017 júliusában elvették tőle az útlevelét.

Ezzel szemben minden hatályos magyar törvényi előírás ellenére „biztonsági okokból” nem vitték Röszkére vagy Tompára a tranzitzónába, sőt, a Miniszterelnökség elismerte: különleges eljárásban bírálják el a menedékjogi kérelmét.