"Nem szegény Károlyi Mihály a hibás Trianonért"
Körülbelül ötven fagyoskodó ember emlékezett meg tegnap este Károlyi Mihályra és az első magyar köztársaságra. – Ennyien vannak a magyar demokraták - suttogta keserűen az egyik szervező, végignézve a nagyobbrészt MSZP-s és LMP-s megemlékezőkön. Pont aznap jelentette be a fővárosi önkormányzat: kikapcsolják a Károlyi-szobor díszkivilágítását. Videó és beszámoló a tüntetésről.
A szmogtól ugyan alig lehetett átlátni Budára, de mindenki tudta: átellenben sokkal többen emlékeznek most horthy Miklósra a Jobbik szervezésében, mint ideát az első köztársasági elnökre és az első magyar köztársaságra. Az LMP-s és az MSZP-s csoport gondosan messze vert tábort egymástól, köztük kisebb csoportokban baloldali értelmiségiek fagyoskodtak és lélegezték be az egészségügyi határérték négyszeresét is meghaladó porkoncentrációjú levegőt.
Az újságírók és fotósok témára vadásztak, Dániel Péter pedig, a kaszinótojásos ügyvéd, bárkire, aki meghallgatná. Valaki a Munkások Újságát osztogatta, a Hír24 szerint egy "
Bugatti cipőben pompázó MSZP-s". Lehangoló és szomorú eseménye volt ez a magyar baloldali értelmiségnek és a magyar demokráciának.– Nagyon nagy ember lehet Károlyi Mihály, ha 83 évvel elnökké választása után még mindig ennyire gyűlölik - kezdte beszédét Tamás Gáspár Miklós a szobor göcsörtös, vézna alakja mellett. – Az az ember, aki lemondott évszázados kiváltságairól, hogy az osztályellenséghez, a magyar parasztsághoz csatlakozzon. Aki kiosztotta a földjeit a parasztjai között. Aki a magyar szocialista munkássághoz csatlakozott. Aki koldus-szegényen töltötte az emigrációs éveit. Aki a második világháború alatt a magyar antifasiszta emigráció vezére volt. Aki 1949-ben szakított a sztálinista rendszerrel és szembefordult Rákosi Mátyással és gazdáival, hogy ismét magányos száműzött legyen. Ez az ember, ez a derék, naiv, tisztességes ember az, akit a mai Magyarországon kiválasztottak arra, hogy gyűlöljék - mutatta be a filozófus Károlyi Mihályt.
Nézze meg a 168 Óra videóját az eseményről!
TGM a tüntetésen kiállt a szociális és emberi jogok mellett. Mint mondta: Magyarországon megszüntették a munkanélküli segélyt, hogy a létminimum alatti éhbérért munkaára kényszerítsék a legszegényebbeket. – Ebben az országban pénz- és börtönbüntetéssel sújtják azokat, akik önhibájukon kívül hajléktalanok. Ebben az országban éhezésre kényszerítik a nyugdíjasokat, nem gyógyítják meg a betegeket és adósrabszolgaságba kényszerítik a kisembereket. Egyre kevesebb a munka és egyre kevesebb a bér. Egyre kevesebb a szabadság és egyre kevesebb a demokrácia.
– Felsorolni is nehéz azokat az elnyomó intézkedéseket, amiket a kormányzat meghoz és amely ezért joggal gyűlöli azt, aki a demokráciából nem felejti ki az egyenlőséget, nem felejti ki a szolidaritást, nem felejti ki azt, hogy a demokraták számára az első az, aki szűkölködik, az első az, aki gyönge és sebezhető - mondta TGM.
A filozófus felhívta a figyelmet a kelet-európai népek közti szolidaritásra, amely, mint mondta, szintén Károlyitól maradt ránk. Elmondta, hogy Görögországban és Olaszországban olyan technokrata, bankszakemberekből álló kormányokat nevez ki éppen az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Valutaalap, amelyeket nem választott meg senki. – Ma is vannak olyan naiv emberek Magyarországon, akik azt gondolják, hogy Orbán Viktor helyett a Nemzetközi Valutaalap, vagy az az Európai Központi Bank a megoldás. Ez tévedés - szögezte le az ismert baloldali értelmiségi. Hozzátette: – Ellene vagyunk a kormány megszorító, megnyomorító politikájának, de ellene vagyunk az Európai Központi Bank embert nyomorító és elszegényítő politikájának is.
Annyit is ér, amennyi a vagyona
– Ezt a szobrot itt el fogják távolítani és Tisza István gróf szobrát állítják a helyébe - jósolta Tamás Gáspár Miklós Károlyi szobra mellett állva. A filozófus szerint Tisza "minden következetessége és makacs, őrült emberi nagysága ellenére" hibás abban a nemzetiségi, antidemokratikus, parasztellenes politikában, amely a történelmi Magyarország szétesését okozta és amely - idézzük - "hibás Trianonért". – Nem szegény Károlyi Mihály a hibás Trianonért. Hanem az az évszázados politika, amellyel neki volt bátorsága szembefordulni. Az az évszázados politika, amely ma visszatér, amely azt mondja a szegény embernek, hogy annyit is ér, amennyi vagyona van - utalt TGM Lázár János szavaira a szegényekkel kapcsolatban. – Az a politika, amely megvet mindenkit, aki nem tartozik ahhoz az elithez, amely arrogáns, szemtelen és lenéző módon megalázza a magyar népet és jelképeit. Megalázza az országnak azt az egyharmadát, amely baloldali és megaláz mindenkit, aki hisz az emberek egyenlőségében, testvériségében és szabadságában.
TGM szerint szomorú pillanat ez, de csak egy pillanat marad, mert a magyar társadalom nem fogja engedi, hogy ez a politika a sárba nyomja.
Schiffer: még van fény
Kalmár Szilárd, az esemény egyik szervezője arra emlékeztetett: korábban Tisza István szobra állt a Kossuth téren, de a szobrot le kellett bontani, mert annyira megsérült Budapest ostromában. – Tehát nem szobordöntés eredményeképpen került ide Károlyi szobra, ahogy sokan híresztelik - mondta a Munkások Újságának szerkesztője. Felhívta a figyelmet: a Tisza István-társaság sem kíván úgy ide szobrot állítani, hogy annak szobordöntés legyen az előzménye.
Ahogy az LMP-s Schiffer András a pódiumra lépett, Török Zsolt MSZP-s szóvivő és néhány párt-mameluk félhangosan feljajdult. A kezek és lábak kezdtek nagyon fázni, pedig csak húsz perce álldogáltunk a szobornál. – Még van fény. Kicsinyes, pitiáner, önkényes döntésekkel a fényt csak időlegesen tudják megszüntetni - mondta az LMP frakcióvezetője, utalva a Fővárosi Közgyűlés döntésére. – Ma arra lenne szükség, hogy legyen egy olyan politikai panteon, ahol egyaránt tisztelhetjük azokat, akik ennek a politikai közösségnek az előképei - mondta Schiffer András. – Szoboráthelyezésekre diktatúrák bukása után szokott sor kerülni, ez után szoktak a szimbolikus politikai eszközeihez nyúlni - folytatta. – Az, aki diktatúra bukása nélkül próbálja átírni a nemzeti emlékezetet, ide-oda hurcolászni szobrokat, a nevetségességet kockáztatja - figyelmeztetett az LMP képviselője.
– Arra lenne szükség, hogy távol a politikától, erőszakmentes, nyílt diskurzusok kezdődjenek a huszadik század traumáiról - fogalmazott Schiffer András. – Ez a szobor, ez a tér szimbolizálja 1918. novemberét- mondta. – Aki eltávolítja ezt a mementót, az megtagadja az első köztársaság emlékét. Ez független attól, hogy egyébként Károlyi Mihálynak milyen hibás politikai döntései voltak és később milyen viszonyt alakított ki a bolsevik diktatúrával.
Felhívta a figyelmet, hogy az a forradalom teremtette meg a szociális jogállam alapjait. Hozzátette, hogy pont akkor távolítják el Károlyi szobrát, amikor az új alaptörvénnyel megszűnik a szociális jogállam Magyarországon. – Annak a köztársaságnak az emlékét próbálják eltörölni, amely eltörölte a gyerekmunkát, amely biztosította a munkanélküliek számára legalább a minimális ellátást.
– Azok, akik ezt a gyűlöletkampányt indították és tegnap a fény megszüntetésére szavaztak, talán nem is tudják, hogy egy olyan átalakulás emlékét próbálják meg nem történté tenni, amely fellelkesítette annak idején Krúdy Gyulát, Babits Mihályt, Ady Endrét, vagy éppen Móricz Zsigmondot. Az ő emléküket is megtagadják - fogalmazott Schiffer András.
A megemlékezésen Alföldi Andrea, a Magyar Nőszövetség elnöke, Scheiring Gábor LMP-s képviselő és Galba-Deák Ádám, a Demokratikus Hálózat képviselője is felszólalt.