Nem nyugszanak, amíg Gyurcsányt bilincsbe nem verik

Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt kormányfőket igyekszik célba venni a Fidesz a Sukoró-üggyel, az Orbán-kormány elszámoltatási "zászlóshajójával". A King's City kaszinóberuházáshoz kapcsolódó telekcsere ügyben folyó nyomozást a független ügyészség folytatja, ám Budai Gyula miniszterelnöki megbízott olykor "rendelésnek" is beillő felvetéseket fogalmaz meg.

2010. szeptember 17., 10:34

Eközben a kormány mélyen hallgat arról, hogy Orbán Viktor korábban többször is találkozott a most pártja által hevesen támadott beruházás befektetőjével.

Volt kormányfők lehetnek a Sukoró-ügy gyanúsítottjai - érzékeltette nemrég a földügyek kivizsgálását végző miniszterelnöki megbízott a kormánytól független ügyészség várható lépéseit. Budai Gyula jó látnoki képességekkel bírhat, hiszen korábban azt is "megjósolta", hogy a telekcsere ügyében vizsgálódó Központi Nyomozó Főügyészség meggyanúsítja, majd pedig a bíróság előzetesbe helyezi Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) volt vezérigazgatóját.

A Sukoró-ügy az Orbán-kormány elszámoltatási programjának "zászlóshajója", hiszen a telekcseréhez kapcsolódó King's City kaszinóberuházás kiemelt kormányzati projektté minősítése kapcsán kívánják "megfogni" Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnököt. Hogy ez sikerülhet-e, nem tudni, mindenesetre tény, hogy Kovács Tamás legfőbb ügyész mandátuma decemberben lejár és a Fidesz könnyedén a saját jelöltét - akár Polt Péter korábbi legfőbb ügyészt - nevezheti ki a posztra.

Nem vonta kétségbe

Budai - akit rágalmazásért időközben mindkét volt kormányfő beperelt - többször utalt Gyurcsány és Bajnai érintettségére, noha a telekcsere kapcsán vizsgálódó ügyészség csak tanúként hallgatta meg őket és az ügynek eddig két gyanúsítottja van. Tátrai Miklós és a társaság egykori jogtanácsosa, Császy Zsolt - ők írták alá a csereszerződést Joav Blum izraeli-magyar üzletemberrel. Ám Budai "nem tudja elhinni", hogy Tátrai és Császy "a saját szakállára, felsőbb utasítás nélkül döntött volna" ez ügyben.

Az MNV volt vezérigazgatója egyébként vallomásában azt mondta, azért írta alá a telekcsere-szerződést, mert nem volt oka kétségbe vonni a csatolt ingatlan-értékbecslés szakmaiságát, megalapozottságát. Tátrai vallomásából az is kiolvasható, hogy a Sukoró-ügyben nem kapott felsőbb utasítást - szemben azzal, amit Budai sugall. Gyurcsány hazugságnak nevezte a miniszterelnöki megbízott vádjait, és tudatta: "a Fidesz által kreált mocskos politikai vádakkal" szemben meg tudja védeni magát, és ártatlanságát bizonyítani fogja. Internetes naplójában azt is írta: "ha a politikai küzdelmet bíróságon akarják lefolytatni, én állok elébe. Vádlott helyett vádlójuk leszek."

Nem volt szerepe

A miniszterelnöki megbízott Veres János büntetőjogi felelősségét is felvetette a földcsere ügyében. A volt pénzügyminiszter a

Népszavának azt mondta: ő biztosan nem adott közvetlenül utasítást az ügyben senkinek, a befektetőkkel folytatott tárgyalásokon részt sem vett, amúgy pedig a kérdésben döntési jogköre nem volt. "Mondhat Budai bármit, ebben az ügyben nekem semmilyen szerepem nem volt" - zárta le a kérdést Veres.

Budai szerint egyébként a "bűncselekményt" az bizonyítja, hogy a kormányülések dokumentumai bizonyítják: a kabinet tárgyalt erről a projektről. Ez utóbbi azonban természetes, hiszen a Gyurcsány-kormány tavaly áprilisban kormányrendeletben döntött a tervezett beruházás kiemelt projektté minősítéséről - tekintettel az euróban is milliárdos értékűre tervezett beruházás nemzetgazdasági, és munkahelyteremtő jelentőségére. Az MNV öttagú vagyontanácsa egyébként a Népszava értesülései szerint egyhangúan hagyta jóvá a telekcsere-szerződést. Blum kifizette az ingatlanok közti értékkülönbséget az MNV-nek, ám a sukorói területet - amely egyébként nem nyúlik a vízhez, mert 10 kilométeres, köztulajdonú part menti sáv választja el attól - a földhivatalban nem írták Blum nevére, csak egy széljegyzet szerepel a tulajdoni lapon.

Az Orbán-kormány időközben visszavonta a tervezett beruházás kiemelt státusát, ám ennek elvesztése nem lehetetleníti el, legfeljebb lassíthatja a kaszinóváros megépítését. A tavaly februárban kiírt koncessziós pályázatot a KC Bidding Kft. megnyerte, így joga van kaszinóüzemeltetésre a Közép-dunán­túli régió 133 településének valamelyikén. A befektetők ezért a sukorói helyett más helyszínekben is gondolkodnak, hiszen elvesztenék a kaszinó üzemeltetési koncesszióját, ha az 2014-ig nem kezdi meg működését a régióban.

Eközben Orbán Viktor hallgat arról, hogy az elmúlt évben kétszer is tárgyalt személyesen a most pártja által hevesen támadott King's City külföldi befektetőjével, Ronald S. Lauderrel. Először tavaly augusztusban a budapesti Gundel étteremben, majd idén januárban Martonyi János jelenlegi külügyminiszter szadai villájában - ekkor George Pataki, New York egykori kormányzója társaságában. A Népszava úgy tudja, Orbán azt kifogásolta, hogy a százmilliárdos fejlesztés tervezésekor a befektetők "kihagyták" a jobboldalhoz közel álló vállalkozásokat. Hallgatnak arról is, hogy Lauder - megállapodásuk szerint - a választások után Orbánnal, már mint kormányfővel kezdeményezett újabb tárgyalást.

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.