Nem mondott le Fekete György, hiába kérték
A Magyar Művészeti Akadémia elnöksége 2013. január 29-i ülésén megtárgyalta az elnökségnek Fekete Györgyhöz intézett levelét, amelyben – a köztestületet övező feszültségek feloldásaként – megfontolásra ajánlotta elnöki pozíciójából való visszavonulását.
Az Akadémia sajtóközleménye szerint: „a tagozatvezetők jelenlétében lezajlott, véleményeket tisztázó tanácskozás során – a körülményeket mérlegelve és a döntés súlyát átérezve – az elnökség tagjai tudomásul vették, hogy az elnök a munka folyamatossága érdekében és a felmerült jogos kritikai észrevételeket figyelembe véve tovább vezeti az Akadémiát.”
A Népszabadság kedden arról számolt be: az író Szakonyi Károly lemondása után döntött úgy az MMA elnöksége (Ács Margit, Dévényi Sándor, Jankovics Marcell és Sára Sándor), hogy lemondatja a nyilatkozataival nagy vihart kavart, a testület presztízsét erősen veszélyeztető Fekete Györgyöt. A kedd délutáni, soron következő – tehát nem rendkívüli – elnökségi ülésen várták tőle a választ. A lap szerint ha Fekete nem mond le, akkor kénytelenek lesznek közgyűlést összehívni, amelyen a tagok meneszthetik az elnököt.
Feketéhez közel álló tagoktól az
Index úgy tudja, a most 80 éves elnök közismert makacsságáról. Az MMA-ból kilépők közül többen azzal magyarázták távozásukat, hogy Fekete György kézivezérléssel működteti a szervezetet, a tagságot nem hogy nem kérdezi meg az esetleges döntésekről, hanem már csak kész tényekről értesülnek. Így volt ez a Műcsarnok megszerzésével kapcsolatban. Több kilépő művész mondta, hogy ha tudnak Fekete ezirányú terveiről, ellene szavaznak, ám a döntésig még csak nem is hallottak az ügyletről.Az MMA-t még 1992-ben alapította Makovecz Imre építész, aki a politikai életben azzal tette magát ismertté, hogy Orbán Viktort egyenesen kormányzóvá szerette volna kineveztetni. A jellemzően idős, jobbos művészeket tömörítő szervezetet húsz évvel később váratlanul a magyar kultúra legfőbb szervezetévé tette a Fidesz-kornány.
A tagok és a szervezet támogatási kötelezettségét az új alkotmányban rögzítették, megkapták a teljes Vigadót, amelyet direkt a számukra újítanak fel. Az MMA sajátos ízlését is rákényszerítheti a hazai kulturális életre: előírták, hogy a szervezet bevonásával kell áttekinteni a legjelentősebb hazai kulturális pénzosztó szervezet, az NKA működését. Fekete György értékítélete érvényesül a kultúra szinte minden területén. Miközben a kulturális államtitkárság szerepe egyre csökken, L. Simon László államtitkárnak is Fekete Györggyel kell egyezkednie. Miközben Fekete nyíltan vállalja kirekesztő attitűdjét, hogy csak annak biztosít támogatási és kiállítási lehetőséget, aki nemzeti elkötelezettségű, nem támadja az egyházakat, és nem kritikus Magyarországgal. Egy nemzetközi visszhangot kavart megjegyzésében kétségbe vonta Konrád György író magyarságát – írja az Index.