Nem kértek a nemzeti együttműködésből

A romániai helyhatósági választások az MSZP szerint azt bizonyítják, hogy az erdélyi és a székelyföldi magyarság nem kér a Fidesz agresszív, megosztó politikájából. A párt szerint az RMDSZ annak ellenére tudta növelni polgármestereinek a számát, hogy a Fidesz az elmúlt hónapokban a "a magyar adófizetők pénzén igyekezett térdre kényszeríteni".

2012. június 12., 09:49

Ujhelyi István, a parlament szocialista alelnöke hétfőn sajtótájékoztatón azt mondta: ezt támasztja alá, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) annak ellenére tudta növelni polgármestereinek a számát, hogy a Fidesz az elmúlt hónapokban a "a magyar adófizetők pénzén igyekezett térdre kényszeríteni". A Fidesz hiába tett meg mindent azért, hogy az RMDSZ-től szavazatokat vegyen el, hiába támogatta a kampányban a Magyar Polgári Pártot Kövér László házelnök, az Erdélyi Magyar Néppártot pedig Németh Zsolt külügyi államtitkár - jelentette ki, megjegyezve, hogy a két új jobboldali pártot Budapestről próbálták felépíteni.

Szerinte a fideszes politikusok az elmúlt hónapokbeli "portyázásukkal" minden határon túlmentek, céljuk a szándékos rombolás volt, az, hogy a kormánytól tegyék függővé az erdélyi magyar politikai szervezeteket. De - folytatta - kudarccal jártak: az erdélyi és a székelyföldi magyarok nem kértek "az orbáni típusú nemzeti együttműködésből", nemmel szavaztak arra. Mint mondta, ezt támasztja alá, hogy az RMDSZ több polgármesteri címet szerzett, mint a legutóbbi helyhatósági választáson, és olyan településeken is győzött, ahol eddig a Magyar Polgári Párt adta a vezetőt. A szocialista politikus gratulált az eredményhez az RMDSZ vezetőinek, és azt kívánta nekik, hogy munkájukat a magyarországi jobboldal beavatkozása nélkül végezhessék.

A romániai önkormányzati választásokon a kormányzó szociálliberális szövetség (USL) több mint ötvenszázalékos győzelmét mutatják az első részeredmények, amelyeket hétfő reggel hoztak nyilvánosságra. A megyei pártlistáknál a kormányzó USL a voksok 52 százalékát, a jobbközép Demokrata Liberális Párt (PDL) 13,3 százalékát, a populista Dan Diaconescu Néppártja (PPDD) 8 százalékát, az RMDSZ 7,2 százalékát kapta meg. Az MPP az első országos összesítésben 0,75 százalékon, az EMNP 0,55 százalékon áll. A választásokat értékelő kolozsvári sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke elmondta: a részleges eredmények azt jelzik, pártjuk 184-ről 203-ra növelte a polgármestereinek a számát.

LMP: Budapestről kívánja osztani az észt a kormány

Dorosz Dávid, a nemzeti összetartozás bizottság LMP-s tagja - aki pártja nevében gratulált minden megválasztott magyar képviselőnek és polgármesternek - keddi, parlamenti sajtótájékoztatóján azt mondta: az eredmények is azt bizonyítják, hogy az erdélyiek azokat a pártokat és jelölteket támogatják, amelyek az elmúlt húsz évben a közösségekért dolgoztak és ebben sikereket értek el. Szavai szerint az is kiderült, hogy "csúfos kudarcot szenvedett a Fidesz megosztó politizálása, ami egyértelműen az RMDSZ ellen irányult". Hozzátette, hogy a Kövér László-Németh Zsolt-Tarlós István-"trojka" kampánya pedig "halálos csóknak bizonyult", mert éppen azok a szervezetek szorultak háttérbe a választásokon, amelyeket meg akartak segíteni – írja az MTI.

Az ellenzéki politikus a választás legnagyobb tanulságának nevezte, hogy ha a kormányoldal Budapestről "kívánja osztani az észt, és próbál szatelitpártokat létrehozni", akkor azzal gyengíti a magyar közösségeket. Remélik, hogy a szlovákiai választások, illetve a hétvégi romániai szavazás eredményeit látva a Fidesz változtatni fog a határon túli politikáján - zárta tájékoztatóját Dorosz Dávid.

Fidesz-politikusok beavatkozása a választási kampányokba

„Horthy árnya Magyarország felett” címmel Paul Lendvai a Der Standardban arról ír, hogy a szomszéd államokban joggal a revizionizmus jelképének tekintett kormányzó új megtiszteltetéshez jut Orbán Magyarországán. A magyar politikai közvélemény az új Horthy-kultusz következményeiről vitázik, miközben dúl a gazdasági válság, a munkanélküliség csaknem 12 %-os, a forint inog és még mindig várni kell az IMF hitelére. A szerző idéz egy amerikai történészt, aki biográfiájában találóan szögezte le: Horthy maga volt a megtestesült antikommunizmus, antiszemitizmus és szélsőséges nacionalizmus. A Hitlerrel kötött szövetség miatt felelősség terheli 560 ezer zsidó, 400 katona és civil haláláért, továbbá a nemzeti vagyon 40 %-nak megsemmisüléséért. A nacionalisták körében azonban máig úgy tekintenek rá, hogy ő az, aki visszaszerezte a Trianonban elvesztett területek nagy részét. Napjainkban szobrokat emelnek és terveznek neki, tereket és utcákat neveznek el róla, emléktáblát avatnak a tiszteletére. Az igazi veszély azonban az, hogy részben lopakodva, részben nyíltan rehabilitálják a Horthy-korszak gondolkodásmódját. Jelképes, hogy milyen operettszerű körülmények között akarták újratemetni Erdélyben egy fasiszta és Szálasival nyugatra szökött író hamvait, mint ahogy az is, hogy antiszemita, nacionalista és másodrangú írók műveit kötelező irodalommá teszik az iskolákban. Az, hogy Fidesz-politikusok közvetlenül beavatkoznak a környező országokban zajló választási kampányokba, természetesen nemcsak megosztja és meggyengíti a magyar kisebbségek politikai képviseletét, hanem veszélyesen kiélezi a viszonyt a saját nacionalistáik által szorongatott kormányokkal.

Blogok: "Hogyan magyarázzák meg ezt a méretes zakót?"

"Orbán odatisztelte magát Bálványosra mindannyiszor, ahányszor kellett és ahányszor nem. Az RMDSZ-t igyekeztek a lehető leglátványosabban szarba se venni, amikor meg mégsem, akkor a lehető legidiótább módon kísérelték meg befolyásolni a tisztújítást. Megadták az állampolgárságot! És ugye a legfrissebb debilségükről, az autóstáskában csempészett vagy nem csempészett hamuról már nem is ejtenék szót" – írja az

Örülünk, Vincent? blog. A szerző hozzáteszi: "Ennyi munka, ennyi gyötrődés, ennyi befektetés után mit látunk? Hogy ez a mi világ esze vezetőink egészen egyszerűen nem kellenek nekik! Édeserdély ívesen szarik Orbánra és Kövérre! Fel bírják önök fogni ennek a helyzetnek a tragikomikumát? De vajon Orbán és Kövér fel bírja-e fogni? És a sok hazai követője, akik egyfeszt azzal hülyítik magukat, hogy bezzeg édeserdélyben igaz magyarik vannak, nem mint idehaza, ahol elvétve akad csak igaz a sok hígmagyar között! Ők mit kezdenek most, hogyan magyarázzák meg ezt a méretes zakót?"

"Végtelenül szomorú, hogy az erdélyi magyarsággal is pont ugyanazt igyekeznek csinálni, mint a hazaival vagy éppen a Felvidékivel: a mi haverunk jó haver, de aki ellentmond az rohadtellenség. Erről a politikáról is véleményt mondtak az erdélyiek mikor az urnához fáradtak, és a várakozásokkal ellentétben Székelyudvarhelyen ismét polgármesternek választották a Nyirő temetés szabotőrének kikiáltott Bunta Leventét Kövér kebelbarátja, Szász Jenő helyett" – olvasható a

Varánusz blogon. "A Kövér pártfogolta MPP elvesztette Barótot, Farkaslakát és Kézdivásárhelyet is az RMDSZ-szel szemben. Vagyis a megosztás politikája elég látványos kudarcot vallott, és érdekes módon a jobboldalinak mondott vesztes magyar pártok vezéreinek most jut eszébe összefogásról beszélni. Reményt keltő azért, hogy Kövér hakniturné ide, megosztás politikája oda, az erdélyi magyarok csak helyretették amit helyre kellett. Lennék most szőnyegrojt abban az irodában, ahol a hazatérő Morcos Bajusz az eredményeket látva kijelenti: a 2014-es, a határon túliak szavazatára nagyban apelláló kampányban szar kerülhet a palacsintába, Vezérem!" – áll a bejegyzésben.