"Nehéz úgy együtt élni velük, hogy mindenre ráteszik a kezüket"
Balogh József szabadkígyósi polgármester szerint a falu sokat szenved a Körös-Maros Nemzeti Park miatt. "Rosszabb a nemzeti park, mint az oroszok. Azok legalább háborús győzelem után jöttek, ezek viszont állami pénzből szerzik meg földjeinket" — jelentette ki a tudósítója szerint.
— Nehéz úgy együtt élni velük, hogy mindenre ráteszik a kezüket. Megvétózhatják az adásvételeket, elővásárlási joguk van a szomszédos területekre, a szélső út már az övéké, bár útalapot a falu készített. Magasan tartják a belvíz szintjét a területen, attól tartunk, emiatt nálunk is gondokat okozhat a belvíz, ahogy tette ezt 10 éve, amikor hasonló helyzetben hat ház dőlt össze — fogalmazott Balogh József. A polgármester elmondta, a kaszálásért, legeltetésért súlyos milliókat fizetnek, pedig a falubeliek úgy vélik, ez az ő területük. — Van itt olyan rész, melyre be sem lehet menni egy védett növény miatt. Régen marhák, disznók taposták a földet, később tankok gyakorlóterepe volt, mégis megmaradt. A kastélyparkban dőlnek a fák, szaporodnak a szarvasbogarak.
Panaszkodtak a vadásztársaságok is, 1500 hektárt leszűkítettek egyikük területéből. Erre a részre nem lehet bemenni vadászni, elszaporodtak a dúvadak, mert ott nem lehet gyéríteni. A korábbi fácánost sem használhatják — sorolta a polgármester. — Az igazgatóságnak csak a védett területen van elővásárlási joga, és Szabadkígyós térségében az elmúlt öt évben mindössze egyszer éltünk ezzel a joggal — reagált a felvetésekre Tirják László, a Körös—Maros Nemzeti Park igazgatója. A kígyósi belvíztározóval kapcsolatban elmondta, hogy abban a vízügyi igazgatóság a nemzeti parkkal egyeztetve az engedélyezettnél több mint egy méterrel alacsonyabban tartja a vízszintet.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Ami a legeltetést, illetve a területek elzárását illeti, Tirják László hangsúlyozta: a 4775 hektáros kétegyházi-kígyósi puszta 15 százaléka fokozottan védett, amely a törvényi szabályozás alapján csak engedéllyel, szakmai kísérővel látogatható. — A kastélypark a közoktatási intézmény vagyonkezelésében van, de lehetőségeinkhez mérten mi is segítjük a parkfenntartást, évente negyedmillió forint támogatást adunk ehhez. A szarvasbogarak jelenléte pedig kifejezetten örvendetes tény, ez az Európa-szerte igen ritka bogár a fákban egyáltalán nem okoz kárt — mondta Tirják László. Hozzátette, a nemzeti park a szabadkígyósi szeméttelep felszámolásával, illetve a pusztában található épületromok, betontörmelékek eltávolításával sokat tett a térség környezeti állapotának javításáért.