Néhány szó Berki Tamásról

2015. szeptember 22., 10:52

Vámos Miklós a vele készített interjúban (Szabadabbak lettünk? 2015. szeptember 17.) említ egy ismert nevet: „A Gerilla tagja volt Berki Tamás is, a későbbi híres dzsesszénekes, akinek már akkor olyan hangja volt, hogy operában is megállta volna a helyét.” Mint közeli ismerője, írnék róla néhány sort.

Már 13 éves korában gitározott, énekelt, iskolai zenekart alapított. Érettségi után a Műegyetem Gépelemek Tanszékén kisegítőként dolgozott Vörös Imre professzor mellett, de belekóstolt az egyetemi tanulmányokba is.

1967-ben „váltott”, megalakította a Gerilla együttest Vámos Miklóssal és Gergely Ágnessel (aki Koncz Zsuzsával duettezve később megnyerte az egyik Ki mit tud?-ot), majd Rohonyi Mariannal. A trió sok helyen fellépett, a Mikroszkóp Színpadon is. Három műfaj fontos nekem, mondta akkoriban. A pol-beat, a folk-beat és a protest song. Az akkori újságok szerint az együttes a pol-beat legismertebb hazai képviselője lett.

Bár családi indíttatása miatt azt gondoltam, hogy a KISZ Központi Művészegyüttesénél vagy valami hasonló állampárti zenekarnál fog dolgozni, de legalábbis a rendszert propagáló dalokat énekel majd – nem így történt. Éppen ellenkezőleg. Dalszövegei kritizálták a fennálló rendszert, amennyire a cenzúra csak engedte.

Tamás beiratkozott a Gonda János vezette Bartók Béla Konzervatórium dzsessz tanszakára. 1973-ban diplomázott, a vizsgaelőadásán vastapsot kapott a Vörösmarty téri ORI-palota nagytermében.

Miután hivatásos énekes lett, rájött arra, hogy megélni csak úgy lehet éneklésből, ha mellette rokontevékenységeket is folytat. Dzsesszéneket tanított zeneiskolákban, még a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Tanárképző Főiskoláján is. Több zenekarban is szerepelt, többek között hosszú időn keresztül a Benkó Dixieland Band szólóénekeseként, bejárták szinte az egész világot. Zenei tárgyú újságcikkeket írt a Mai Napnak, lemezei jelentek meg. Önálló zenekart is alakított, például a sikeres Interbrass együttest és a Berki Tamás Bandet.

Húsz éven át másodállásban a Magyar Művelődési Intézet zenei munkatársaként dolgozott. A Danubius Rádióban műsort vezetett, és televíziós szerkesztőként a Duna Televízió és az m2 televízió is foglalkoztatta.

2004-ben a Magyar Jazz Szövetség Életműdíját, 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét vehette át. Pályakezdőként ismerve nem gondoltam volna, hogy ilyen sikeres életpályát fog befutni ezen a nagyon nehéz terepen.

Láng Róbert, Budapest